Ken Crosson společně s kolegy Paulem Clarkem a Anna-Marie Chinovou ze studia...

Ken Crosson společně s kolegy Paulem Clarkem a Anna-Marie Chinovou ze studia Crosson Clarke Carnachan Architects navrhli malou, jednoduchou a přísně funkční chatku. | foto: Jackie Meiringová

Takhle má vypadat chata. Jednoduchá dřevostavba je malá a skvělá

  • 102
Novozélandský poloostrov Coromandel leží hodinu jízdy od Aucklandu, a i proto je oblíbeným víkendovým místem. Nedaleko bělostných pláží vyrůstají originální chaty. Jednu z nich postavil místní architekt Ken Crosson pro pětičlennou rodinu.

Před čtyřmi lety se před letním sídlem Kena Crossona zastavili manželé a jejich tři děti. Právě přemýšleli nad koupí prázdninového domku v této lokalitě. Domek se jim líbil, a tak zaťukali a přeptali se majitele, kdo mu dům navrhl. Z odpolední návštěvy se obratem stala nová zakázka, na které začal Crosson ihned pracovat.

Manželé přesně věděli, co chtějí. O metrech čtverečních a materiálech ovšem moc nemluvili, šlo spíše o pocity. Chtěli skromný letní domek s dostatečnou kapacitou pro všech pět členů rodiny. Rodiče toužili po odpočinku a děti se těšily na zážitky. Všichni si přáli prožívat víkendy a prázdniny společně a bez stresu.

Víkendový domek u pláže

Ken Crosson společně s kolegy Paulem Clarkem a Anna-Marie Chinovou ze studia Crosson Clarke Carnachan Architects navrhli malou, jednoduchou a přísně funkční chatku.

Dvoupatrová dřevostavba o rozloze necelých padesát metrů čtverečních se tváří jako běžný letní dům, ale zdání klame. Dům umí bez přehánění splnit každé přání. Chcete-li se třeba dívat na pláž, není problém. Chata totiž spočívá na dvou dřevěných ližinách, které umožňují rychlý a nekomplikovaný přesun domku na jakékoliv místo.

Může se hodit

Také toužíte mít chatu nebo chalupu, kde si můžete odpočinout od všedního shonu? Najděte si ji ze široké nabídky kdekoliv po celé ČR na Reality.iDNES.cz.

Domek na ližinách ovšem není jen kreativním rozmarem. Pláž Whangapoua totiž patří do zóny eroze a všechny nové stavby, které se v lokalitě staví, musí být mobilní. Chata je připojená na vodovodní řad a rozvodné sítě, pokud se dům přestěhuje, je nutné vše opět připojit.

Podle architektů nejde o obyčejný dům na pláži, ale o moderní verzi tradiční novozélandské chatky, které se říká "bach".

Vybavení je přesně takové, jaké si majitelé přáli. Nechtěli nic prvoplánově okázalého. Největším luxusem je pro ně ničím nerušený výhled na pláž a na Tichý oceán. V tradičním domku by neměla být televize ani počítače a další elektronika. Volný čas je naplněný čtením, hraním deskových her, vařením a dalšími "obyčejnými" činnostmi, na které se v posledních letech zapomíná. 

Ken Crosson společně se svými kolegy Paulem Clarkem a Anna-Marie Chinovou ze studia Crosson Clarke Carnachan Architects navrhli malou, jednoduchou a přísně funkční chatku.

Bachy jsou bezúdržbové, není třeba trávit dovolenou sekáním trávy nebo natíráním. Chata je proto obložena cypřišovým dřevem a stínící a ochranné prvky fasády se ovládají tím nejjednodušším možným způsobem, mechanismem napojeným na železné kolo.

Do domku se vchází z terasy z přední obytné části, na kterou navazuje jídelna a kuchyně. V jídelně je kulatý stůl, ke kterému se vejde celá rodina. Pro majitele jej navrhli sami architekti. Stůl doplňují židle Laleggera z běleného dubu, navržené designérem Riccardem Blumerem pro italskou firmu Alias.

Vyhlídku na Pacifik si rodina vychutnává z retro křesílek Parker, která jsou v Austrálii a na Novém Zélandu legendou. Tato jsou potažená červeným sametem a majitelé je pořídili na aukčním portálu TradeMe. V chladných obdobích pětičlennou rodinu zahřeje oheň z krbových kamínek od firmy Warmington Fires.

Největším luxusem je pro majitele volný výhled na pláž a na moře. V bachu nebývá televize ani počítače a další elektronika.

Vedle chaty je domeček v koruně stromu. Zde si hrají děti majitelů.

Dveře za kuchyňskou linkou vedou do chodbičky s průchodem do dětského pokoje a do koupelny. Děti spí na palandách nad sebou, každé má v čele lůžka polici na knížky a může se těšit výhledem z vlastního okýnka. Tak mají podle Crossona vypadat ideálně strávené prázdniny. Střízlivě a účelně je zařízena i koupelna o velikosti 1,2 × 2 metry.

Po dřevěném žebříku lze z kuchyně vystoupat do mezaninu, kde je dvoulůžko rodičů. Povlečení a textil pochází od pařížské značky Dominique Kieffe. Dále lze pokračovat až na střešní terasu, která slouží jako zašívárna, čtenářský koutek či vyhlídka. Žebříky jsou stejně jako obložení, skříňky a vybavení z montereyské borovice.

Studio dnes oslovují zájemci z celého světa, kteří chtějí stejnou chatu i pro sebe. Ken Crosson zdůrazňuje, že takové klienty houfně odmítá. Jeho studio není manufakturou a vytváří unikátní projekty. Jediný "druhý" domek ve stejném stylu postavil dětem majitelů. Je hned vedle chaty v koruně stromu.

, pro iDNES.cz