Provoz staré chladničky stojí i pět tisíc korun ročně. Tomu, kdo spotřebič vymění za nový, náklady klesnou na necelou tisícikorunu

Provoz staré chladničky stojí i pět tisíc korun ročně. Tomu, kdo spotřebič vymění za nový, náklady klesnou na necelou tisícikorunu | foto: Profimedia.cz

Starou chladničku nahraďte novou, peníze se za pět let vrátí

  • 4
Kdo dnes nahradí 15 let staré spotřebiče novými, ušetří za elektřinu i přes tři tisíce korun ročně. Provoz nové chladničky stojí denně tři až čtyři koruny, u staré to může být až 20 korun.

Víte, jak stará je vaše chladnička či mraznička? Nebo jako většina jiných to neřešíte, a dokud bručí a mrazí, necháte je běžet? Z údajů o nákupním chování lidí je patrné, že obměňují spotřebiče až po 12 letech či delší době. Ty staré lidé uloží do sklepa či na chatu a dále používají. A to je chyba.

Když má rodina 15letou chladničku, pračku a myčku, za elektřinu a vodu utratí přes tři tisíce korun navíc ve srovnání s novými spotřebiči. Nejvíce je rozdíl patrný u kombinovaných chladniček a šuplíkových mrazniček. Ty patří k největším žroutům energie a zaznamenaly největší pokrok směrem k šetrnosti.

Kdo by dnes vyměnil takový spotřebič za nový, na úsporách by si na něj vydělal za pět let. Ještě více by ušetřili vlastníci dvacetiletých přístrojů - přes dva tisíce ročně u mrazničky a téměř dva a půl tisíce u chladničky. Naopak nemá smysl jen kvůli spotřebě vyměňovat sušičku, myčku či truhlicovou mrazničku. Vyplývá to ze studie Pražské energetiky, jejíž výsledky získala exkluzivně MF DNES.

Starý spotřebič spolyká až pětinu nákladů na elektřinu

Podle výrobců by o výměně spotřebiče za nový měl člověk uvažovat po sedmi letech. "Ale v praxi to neplatí. Po šesti letech vám spotřebič připadá jako skoro nový. Z našich zjištění vyplývá, že průměrné stáří chladniček je 12 let. Patnáctiletý spotřebič není výjimka," popisuje Josef Raffay z Pražské energetiky, který vedl zmiňovaný výzkum.

Přitom 15letý přístroj může znamenat zbytečnou zátěž rodinného rozpočtu. Zatímco provoz nové chladničky stojí tři až čtyři koruny denně, ta stará může stát 15 či 20 korun.

"Průměrná rodina v Praze platí osm až devět tisíc korun ročně za elektřinu a z toho třeba přes 1 400 korun jen kvůli staré chladničce," počítá Josef Raffay. Pak už stojí za to uvažovat o výměně. Naopak to nemá smysl třeba u stejně staré truhlicové mrazničky, kde jsou roční náklady ve srovnání s novou vyšší jen o 378 korun. (viz článek Nejvíce lze ušetřit při vaření, chlazení a svícení)

Vyměníte sedmiletou mrazničku, peníze se vrátí za 10 let

Vodítkem pro výměnu spotřebiče může být i to, aby se za rozumnou dobu vrátila na úsporách. Pokud za takovou dobu určíte 10 let, z porovnání pořizovací ceny a ročních úspor vychází nejlépe šuplíková mraznička. Investice by se do 10 let zaplatila, pokud byste vyměnili sedm let starý přístroj.

Dobře vychází i kombinovaná chladnička, vyplatí se nahradit tu osmiletou. O něco hůře na tom jsou chladnička bez mrazničky a pračka - desetileté návratnosti lze dosáhnout výměnou spotřebičů z roku 1997.

Výměna jen kvůli úsporám se však nevyplatí u truhlicové mrazničky, myčky a sušičky. Desetiletá návratnost vychází u náhrady myčky za alespoň 22 let starou, u truhlicové mrazničky je to 26 let.

Nejhůře jsou na tom sušičky - i výměna té z roku 1980 by se v úsporách vracela přes 14 let. "U sušičky je potenciál návratnosti minimální, protože nová stojí 26 tisíc korun," vysvětluje Lukáš Kadula, energetický poradce z Pražské energetiky.

Výsledky výzkumu porovnáte i s vlastní pračkou

Výzkumníci porovnávali průměrné spotřebiče z let 1980 až 2010. Ze současné nabídky nevybírali ty nejúspornější, které bývají drahé. "Zvolili jsme kompromis mezi spotřebou a cenou, tedy spotřebiče v energetické třídě A++ kolem 10 tisíc korun," popisuje Lukáš Kadula.

Jen sušičky se porovnávaly s přístrojem třídy A, který je dražší. U chladniček a sušiček stačilo sledovat elektřinu, u praček a myček se do srovnání promítla i spotřeba vody. Energetická náročnost vychází z hodnot uvedených výrobcem, zohledňuje se i růst spotřeby vyvolaný stárnutím techniky.

Kdo si chce s uvedenými daty porovnat náklady na vlastní pračku či chladničku, bude mít možnost asi od poloviny září v kalkulačce na webu www.energetickyporadce.cz.

K měření spotřeby lze použít přístroj zvaný wattmetr. Koupíte jej v elektru či v e-shopech za ceny od 250 korun. Půjčují ho i některá energetická poradenská centra sítě EKIS (www.mpo-efekt.cz) či Pražská energetika. Pro srovnání může posloužit přehled těch nejefektivnějších spotřebičů, který zveřejňuje společnost SEVEn na webu www.uspornespotrebice.cz.

O KOLIK VÍC SPOTŘEBUJE STARÁ CHLADNIČKA

Největší rozdíly mezi novými a staršími spotřebiči jsou u chladicí
techniky. Pro srovnání uvádíme chladničku s mrazákem. Přístroj
vyrobený v roce 2010 a koupený za 9 500 korun má roční spotřebu
201 kWh, což při současných cenách elektřiny znamená náklady
913 korun za rok.

Chladnička s mrazákem
Rok výroby Ročně navíc
2005 723 Kč
2000 1 140 Kč
1995 1 419 Kč
1990 2 418 Kč
1985 2 391 Kč
1980 4 094 Kč

Srovnání dalších spotřebičů
Spotřebič Rozdíl 2010/1995
Samostatná chladnička 1 016 Kč
Šuplíkový mrazák 1 572 Kč
Truhlicový mrazák 378 Kč
Pračka 973 Kč
Myčka 723 Kč
Sušička 713 Kč

Ceny spotřebičů:
chladnička 9 000 Kč
šuplíkový mrazák 7 000 Kč
truhlicový mrazák 10 000 Kč
pračka 8 500 Kč
myčka 12 500 Kč
sušička 26 000 Kč

Zdroj: Pražská energetika z podkladů CECED CZ, ověření SEVEn

Poznámka: elektřina 4,55 Kč (PRE, D02d, cena včetně distribuce, bez stálých plateb), voda 0,058 Kč/l, u pračky 200 cyklů za rok na 60 stupňů a 5 kg prádla, u myčky 220 cyklů za rok, u sušičky
145-149 ročních cyklů, započítán vliv opotřebení na růst spotřeby.