Nová koupelna a kuchyň v paneláku - Nová kuchyň | foto: Kateřina Mlejnková, iDNES.cz

Staré jádro je pryč, nahradila ho nová kuchyň a koupelna

  • 52
Mladý pár si koupil třípokojový byt v panelovém domě. Protože v něm bylo staré umakartové jádro a kuchyňská linka, rozhodl se pro jeho rekonstrukci.

 Článek je součástí poradny
Proměny bytů

Čtenářka si přeje zachovat současnou dispozici bytu a počítá pouze s tím, že se vytvoří nové jádro pro koupelnu a WC, což nepatrně ovlivní i velikost chodby a kuchyně.

Zachovala jsem původní situaci umístění WC a koupelny, pouze u koupelny jsem posunula dveře do druhé části chodby.

Vznikne tak rychlejší přístup do koupelny přímo z kuchyně a obou ložnic. V chodbě naproti vchodovým dveřím nebudou dveře do koupelny, ale stěna, kterou lze využít na umístění nábytku.

S ohledem na bukové parkety jsem volila světlou smetanovou barvu dlažby, která by byla stejná jak v chodbě, tak i v kuchyni. Celý prostor by se tak spojil a působil by větším dojmem. Předpokládám, že dveře z chodby do kuchyně jsou většinou otevřené a tak půjde do chodby z kuchyně i více světla.

Protože chodba není zrovna velká, snažila jsem zde umístit alespoň malý botník, který může vypadat jako komoda. Je hned naproti vchodovým dveřím a má hloubku pouze 25 cm, která postačuje na sklopné kování s přihrádkami pro uložení obuvi.

Je tak i rychle po ruce, takže nevzniká situace, kdy jsou v předsíni na zemi neuklizené boty. Nad botník jsem umístila velké zrcadlo, které je nejen praktické, ale jak známo nám prostor zase maličko zvětší.

Hned za vchodové dveře jsem umístila věšák na stěnu, který je zase vhodný pro rychlé a krátkodobé odložení svršků, než se uloží do šatny, která je velmi dobře přístupná hned vedle.

Nová koupelna a kuchyň v paneláku

V celém bytě jsem se snažila použít spíše pastelové a tlumené barvy, například smetanovou, béžovou, přírodní bukové dřevo atd. Podle bukových parket jsem volila i bukové dveře v tom nejsvětlejším bukovém odstínu, a stejně tak i doplňky do koupelny a na WC. Zbytečně bych zde nepoužívala tmavé odstíny, myslím si, že se do tak malých prostor nehodí.

Hodně jsem zvažovala použití modré barvy, kterou v interiéru vidím nerada, spíše jen v podobě nějaké dekorace, maximálně textilu. Modrá je studená a velmi také záleží na sytosti odstínu. Je pravda, že modrá barva se spojuje s barvou vody a tak ji lze do koupelny samozřejmě použít.

Jde tedy o to, že jsem hledala nějakou souvislost neboli spojovací článek mezi modrou barvou a vybavením koupelny. Jednoznačně jsem vyloučila tmavě modrou barvu obkladaček, která by tyto maličké prostory zcela ztmavila a opticky zmenšila.

Zvolila jsem tedy světle modrou barvu a navíc drobnou mozaiku, která je nejen moderní, ale líbila se mi ve spojitosti s vodou, snažila jsem se vytvořit takový „námořnický“ styl, aby koupelna vypadal například jako kajuta na lodi a byla tak útulná a ne studená.

Nová koupelna a kuchyň v paneláku

K vytvoření útulného dojmu ovšem poslouží spíše různé doplňky než jen barva obkladu. S ohledem na nutné vybavení, jako je i pračka, a to, že na tak malém prostoru nezbude moc místa, jsem nakonec volila obkladačky v bílé (možno i smetanové) barvě, aby prostor nebyl moc tmavý.

Nakonec jsem ještě vytvořila vrchní pásek listely opět v modré barvě, totožné jako mozaika. Zbývající vrchní část stěny bych vymalovala modrou barvou, co nejvíce podobnou modré mozaice. Myslím si, že takto je zde nakonec modré barvy dostatek a prostor není zaplněn.
 
V kuchyni jsem se opět snažila použít spíše tlumenější pastelové barvy, ale protože čtenářka psala, že by raději chtěli tmavší dřevo a ponechat opravenou potravinovou skříň, pochopila jsem, že jimi opravená spižírna je pravděpodobně v provedení tmavého dřeva.

Volila jsem přesto na sestavu skříněk barvu slonové kosti, možná by nebyla špatná bílá v kombinaci s lakovanou úpravou. S ohledem na nerezové spotřebiče a hliníkové rámečky u horních skříněk, bych se držela v barvách hliníku a nerezu.

Obklad je opět mozaika, tentokrát ve světle hnědé barvě. Za varnou deskou jsem do výklenku umístila skříňku s roletkou. Co se týče jídelního koutu, použila bych čtvercový stůl, který se dá v případě potřeby rozložit, nebo obdélníkový, ale spíše menší a například se skleněnou deskou, abychom vše zase trochu odlehčili.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

Rekonstrukce jádra a obkladačky s dlažbou dle výběru včetně dlažby do předsíně: 100.000,-Kč
Vybavení koupelny a WC: 35.000,-Kč
Kuchyňská linka včetně spotřebičů:  70.000,-Kč


Za týden 22. prosince si budete moci přečíst o dalším bytě, který si  k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.