Sběrné boxy budou nainstalovány přímo na pracovištích.

Sběrné boxy budou nainstalovány přímo na pracovištích. | foto: REMA

Staré elektrospotřebiče budeme vyhazovat v zaměstnání

  • 11
Sběrný box na malé elektrospotřebiče v každé větší firmě. To je plán společnosti REMA Systém, která dnes představila nový projekt na podporu zpětného odběru elektrozařízení. Namísto do sběrných dvorů či popelnic tak budeme staré spotřebiče vyhazovat na pracovištích.

Projekt nazvaný "Zelená firma" má za úkol oslovit zaměstnance velkých společností. Takovým firmám nabízí REMA instalaci speciálního sběrného boxu, do kterého budou moci jejich zaměstnanci vhazovat drobné elektrospotřebiče jako jsou mobilní telefony, walkmany, rychlovarné konvice, fény, či vybité baterie.

"Lidé nebudou muset složitě s elektroodpadem někam dojíždět ve svém volném čase. Sběrné boxy budou nainstalovány přímo na pracovištích, kam může každý z domova zdarma donést staré přístroje," uvedl David Beneš, výkonný ředitel společnosti REMA Systém.

Za to, že se zapojí do projektu, získají společnosti certifikát "Zelené firmy" a ekologické poradenství zdarma.

Zdarma je pouze jeden box
V případě zájmu je REMA schopna zajistit i více boxů do jedné firmy, pouze jeden je ale poskytován bezplatně. Za každý další bude autor projektu požadovat přibližně
3 500 korun. "Každé firmě nabízíme jeden box zdarma, mohou si ale objednat další a samy tak podpořit ekologicky šetrnou likvidaci nebezpečného odpadu,“ sdělil Beneš.

Svoz i ekologickou recyklaci vybraného zařízení bude REMA zajišťovat zdarma po telefonické dohodě, v budoucnu − v případě uchycení projektu − kyvadlově.

V současné chvíli v projektu figuruje 12 firem, mezi něž patří například telekomunikační operátoři T-Mobile a Telefónica O2. Osloveno však bylo přibližně tisíc největších tuzemských společností včetně českých ministerstev. Projekt se ve svém počátku zaměří jen na společnosti s 500 a více zaměstnanci, zástupci REMA Systému ale nevylučují případnou dohodu i s dalšími zájemci.

České republice hrozí nesplnění směrnice EU
Zástupci REMA Systému předpokládají, že touto akcí osloví až dva miliony lidí. Jejím cílem je rozhýbat nefungující systém sběru a následné recyklace starých elektrospotřebičů. České republice totiž hrozí, že nedodrží platnou směrnici EU, podle které má každá členská země zajistit v letošním roce sběr 4 kilogramů elektroodpadu na osobu.

Vloni byly přitom v Česku sebrány jen 3 kg, zatímco například ve Švýcarsku to bylo 15 kg a v Norsku 17 kg. "Z velké části je to dáno tím, že v zemi není dostatek sběrných míst. Hledali jsme proto řešení, jak nefungující systém co nejrychleji rozhýbat, a dospěli jsme k závěru, že nejefektivnější formou je zapojení velkých firem," dodal Beneš.

Zpětný odběr ušetří tuny materiálů
V Česku skončí čtyři pětiny drobného elektroodpadu na skládkách nebo ve spalovnách, v celé EU je to přitom přibližně polovina. Většina zařízení obsahuje kovy jako zlato, stříbro, palladium, platinu, kobalt nebo měď. Ty na jedné straně extrémně zatěžují životní prostředí, při recyklaci se ale mohou použít k další průmyslové výrobě.

"Například jen z pěti milionů nepoužívaných tuzemských mobilů by mohlo být recyklováno až 120 kg zlata, 45 kg paladia, 1 250 kg stříbra, 45 000 kg mědi a z baterií by šlo získat na 19 000 kg kobaltu," uvedl Beneš.

REMA Systém investuje do projektu v první fázi 4 miliony korun na výrobu sběrných boxů. Od příštího týdne chce spustit i mediální kampaň, která by měla velké firmy na nový projekt upozornit. Společnost akcí "Zelená firma" navazuje na velmi úspěšný projekt "Recyklístek", na které spolupracovala se společností T-Mobile. - více ZDE