Stará půda se může stát originálním domovem

  • 5
Na první pohled nevábně vypadající polorozpadlá půda se v rukách odborníka múze lehce proměnit v útulný domov. Velice žádané a moderní jsou v současnosti otevřené prostory. Například velký obývací pokoj propojený s jídelním koutem nebo kuchyní.

Krásu podkrovního bydlení umocní také zrekonstruované historické prvky budovy, kupříkladu krovy, které obvykle vévodí celému interiéru.

Dobrá střecha je základ půdního bydlení
Jestliže se jedná o starou nemovitost, je určitě potřeba zrekonstruovat střechu. Vždyť člověk bydlí pod oblaky, a pokud je střecha špatná, může mu téct až do talíře.

O zimě a vlhku nemluvě. Za opravu střechy může majitel podkrovního bydlení zaplatit i několik set tisíc, ale bez kvalitní střechy vlastně ani o pořádné bydlení nejde.

Patrně nejvhodnější a v Česku nejrozšířenější je sedlová střecha. Dvě protilehlé a zpravidla kratší stěny tvoří štítové zdi, delší skloněné střešní roviny se protínají v hřebenu. Méně častěji se u nás objevují střechy pultové, valbové, stanové či mansardové.

I když v současných trendech slohu "podnikatelského baroka" je možné vidět cokoli. Sklon střechy se zpravidla řídí podle charakteru okolní krajiny, její zeměpisné polohy a výšky nad mořem.

Tepelně izolační vlastnosti střechy tvoří další kritérium při rozhodování o podobě střechy, zvláště, když půdní prostor máme v úmyslu využít pro bydlení. Tady je třeba respektovat technické požadavky na výšky podkrovních místností rodinných domů (2,3 metru), a výšku stěny u šikmého stropu (1,6 metru).

Volba střešní krytiny je ovlivněna požadavkem na dostatečný odtok vody ze střechy. Střecha může mít menší sklon, zvolíme-li hladší povrch krytiny.

další foto

Pak už to jde všechno pěkně od podlahy
Podlahy mohou být na starší půdě (stejně jako omítky) vlhké. Zvláště podlahové konstrukci bychom měli věnovat zvýšenou pozornost.

Poškozené vrstvy podlahy musíme demontovat většinou až na podklad, který je převážně tvořen cementovým potěrem kombinovaným s tepelnou izolací a lepenkou. Tady zbylá vlhkost zůstává uzavřena a mohla by tak snadno unikat do ostatních konstrukcí.

Existují však podlahové systémy, pomocí nichž můžeme vytvořit novou podlahovou konstrukci i na podkladu, který jsme ještě úplně nevysušili. U těchto systémů je výhodou i to, že se snadno montují a ihned po montáži můžeme po podlaze chodit a následně pokládat podlahovou krytinu.

Při osazení soklíkové vrstvy však nesmíme zapomenout na odvětrávací perforovanou lištu. Jestliže celoplošně tmelíme nebo lepíme, měli bychom desky opatřit penetrací pro savé povrchy.

další foto

Důležitým prvkem jsou okna
K novému interiéru patří i nová okna. Můžete se rozhodnout pro okna "šitá na míru" a nechat je vyrobit na zakázku. Pro ty, co chtějí ušetřit, jsou na trhu okna již hotová a je jich nepřeberné množství, ze kterého si opravdu vybere každý.

A pokud přeci jen neodpovídají požadavkům, dají se některé prvky přiobjednat. Největší důraz bychom měli klást na izolační vlastnosti okna.

Při rekonstrukci bychom měli zvážit, zda okno necháme opravit, či ho raději kompletně vyměníme. Výměna není zrovna lacinou záležitostí. Ale rozhodně tím získáme hezčí a hlavně funkčnější okna a ušetříme tak za topení. To vše ale za předpokladu, že bude správně navržené a dobře osazené.

Jak vypadá dobře osazené okno?
Rozhodně by měla být zabezpečena dostatečná výměna vzduchu. Rám i sklo by mělo mít součinitel prostupu tepla do 1,7 W/m2K. Při zateplování nesmíme zapomenout ani na zateplení ostění kolem oken, a to i pod případným parapetem.

Půdní byt 3 + 1

Podkrovní byt.

Kuchyň zaplnila rohový prostor v podkroví

Přestavba ateliéru na půdní byt v Karlově ulici (spoluautor Lukáš Ježek)

Přestavba ateliéru na půdní byt v Karlově ulici (spoluautor LUkáš Ježek)

Přestavba ateliéru na půdní byt v Karlově ulici (spoluautor Lukáš Ježek)

Půdní byt v Haštalské ulici (spoluautorka Dana Dolejšová)

U půdních bytů dotvářejí celý interiér dřevěné krovy.

Půdní byt v Masné ulici (spoluautorka Marcela Koukalová)

Půdní byt

Půdní byt III

Půdní byt podle projektu Ivana Kroupy

V půdním bytě je lépe použít skříně na míru.

V půdním bytě je lépe použít skříně na míru.

V dětském pokoji v podkroví byly použity skříně na míru.

Bílá posuvná dvířka skrývají další úložný prostor.

Kovové schodiště zvládl šikovný řemeslník vyrobit za třetinu ceny v porovnání s požadavkem velké firmy.

Ložnice s umyvadlem má jedinou chybu: v létě je zde pořádné horko.

Přiznané nosné trámy vhodně kompenzují poměrně výrazné zastoupení kovu.

Prosklená stěna (momentálně bohužel funguje jen část prosvětlení) navazuje na původní komínovou zeď.

Zářivé barvy kuchyňského nábytku určily optimistické ladění celého interiéru.

Jakmile bylo vyřešeno umístění schodiště, byl dán základ celé dispozice.