Budovu staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nechá ústecká univerzita přes protesty architektů zbourat. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Stará nemocnice v Ústí půjde k zemi. Je to škoda, říkají architekti

  • 24
Z místa, kde se většina Ústečanů narodila, zbude v prosinci jen holá betonová pláň. Pavilon A staré Masarykovy nemocnice nechá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) kvůli výstavbě nových částí kampusu strhnout. Do nové budovy se přestěhuje přírodovědecká fakulta a fakulta životního prostředí.

Stavět se začne příští rok, hotovo by mělo být do konce roku 2015. "Je to nejzazší termín," podotkla mluvčí UJEP Jana Šiková.

Někteří historici a architekti se s demolicí staré nemocnice těžko smiřují. Podle nich přijde město o jednu ze svých dominant, městotvorný prvek, a s tím i o kus své historie.

Historie areálu

Budova staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem půjde kvůli stavbě kampusu k...

Přestavbu původně řadové budovy nemocnice na moderní a rozlehlou funkcionalistickou stavbu projektoval v roce 1926 architekt německého původu Franz Josef Arnold. Dokončena byla roku 1937.

Vedle správní budovy Spolchemie, paláce Grand a paláce Savoj jde o nejvýraznějšího zástupce moderní monumentální architektury v Ústí. Areál vlastnila ústecká nemocnice 111 let, roku 2006 ho převzal UJEP, který tehdy začal budovat kampus.

"Je to velká škoda. Ta stavba symbolizovala vzedmutí města. Projekt byl vytvořený v roce 1926, kdy bylo Ústí na svém ekonomickém a společenském vrcholu," míní historik Martin Krsek.

Demolice odstartuje na začátku srpna, trvat má čtyři měsíce. Budova musí ustoupit pokračování budování kampusu, který má být po dokončení moderním a efektivním univerzitním centrem s veškerým zázemím pro studenty.

Zbourání budovy je krátkozraké

Podle Šikové se stávající stavba do nové koncepce kampusu nehodila, proto půjde k zemi. Fakulty by tam prý neměly kvalitní zázemí. "Dispozice budovy není vhodná k využití pro potřeby vysokoškolské výuky," vysvětlila Šiková.

Stavba je navíc ve velmi špatném stavu, potřebovala by obrovské investice, nákladnou rekonstrukci a údržbu. Představitelé UJEP proto poukazují na to, že levněji tak vyjde budovu zbourat a postavit novou. Právě tento přístup však považují oslovení odborníci za krátkozraký.

"Historii bychom měli projevit respekt, i když by to bylo na úkor pohodlí. Už jsme si toho tady zbořili hodně," upozorňuje architekt Matěj Páral. "Univerzita by měla být nositelem kulturních hodnot. Očekával bych, že se bude snažit kontinuitu toho historického prostoru zachovat," mrzí Krska.

Ten poukazuje na to, že i na univerzitní půdě lze historickou zástavbu s moderními budovami citlivě propojit a ne bořit. "Mám před očima univerzitu ve Freiburgu. Kampus je tam vestavěný do historického areálu. Byla tam maximální snaha zachovat starou zástavbu. Fakulty se s těmi budovami musely popasovat," vypráví.

Nemocnici nahradí stavba za několik set milionů

Na demolici a výstavbu nové budovy má UJEP k dispozici 600 milionů (590 milionů dá ministerstvo školství), z toho 65 milionů spolkne samotná demolice.

Kdo novou část kampusu postaví, není jasné. Fakulta vypíše výběrové řízení, vítěz by měl být jasný v druhé půli roku 2013. Jisté je to, že nástupce historické budovy se bude stavět podle projektu, který vypracoval liberecký ateliér SIAL.

I proto vyhlíží architekt Páral budoucnost s mírným optimismem. "SIAL není špatný. Myslím, že tam vznikne dobrej barák," doufá Páral.