Stará kuchyně se už rozpadala. Nová nadchla i manžela: nemusí mýt nádobí

  • 48
Rozbité zásuvky, málo pracovní plochy, chybějící myčka. Takový popis více než 30 let staré kuchyně nikoho nepřekvapí. Naopak překvapením k 60. narozeninám měla být nová kuchyně pro maminku.

Dárek nechala Hanka, dcera paní Marie, na designérech pořadu Jak se staví sen (Prima 11. září v 18:00) Davidu Machačovi a Tomáši Marxovi. Sama si na proměnu netroufala.

Menší řadový domek v Bučovicích si rodiče vybavili kuchyní Asta již před desítkami let. Podle toho také vypadala.

Původní kuchyně

Původní kuchyně

V dezolátním stavu byly zásuvky, v ještě horším lišty u pracovní desky. Pro výbornou kuchařku, která ráda hostí rodinu i přátele, tu chybělo více pracovní plochy a lépe umístěný dřez.

Navíc měla nepohodlný průchod do spíže. "Vytočit" se v něm s pekáčem buchet byl téměř kaskadérský kousek. Rodině chyběly i moderní spotřebiče, hlavně manžel, který je v invalidním důchodu, si přál myčku. Časté mytí nádobí ho už moc netěší.

Kuchyně už něco zažila

Kuchyně už něco zažila

Vady na kráse

Davidu Machačovi a Tomáši Marxovi kromě špatného stavu kuchyně a ne vždy ideální dispozice vadil také starý litinový radiátor. Nechali jej proto odříznout.

Nahradil ho moderní deskový, který navíc zakryla dekorativní deska vyrobená ze stejného lesklého materiálu, jaký použili na obklad stěn. Designérský fígl stačilo zavěsit na dva malé kovové háčky.

Stolování v nové kuchyni. Deskový radiátor kryje deska ze stejného materiálu jako obklad na stěně

Stolování v nové kuchyni. Deskový radiátor kryje deska ze stejného materiálu jako obklad na stěně

Průchod do spíže, který "clonila" chladnička s hloubkou 60 cm, uvolnilo použití mělkých polic. Do tzv. technického bloku přišla chladnička, mikrovlnka a teplovzdušná trouba. Tím se uvolnil prostor v kuchyňské lince a došlo i na kýženou myčku.

V kuchyni dostala před sklokeramickou nebo indukční varnou deskou přednost plynová. "Paní Marie chtěla plyn, je na něj zvyklá a lépe se jí na něm vaří. Proto jsme také použili jako obklad keramické dlaždice," vysvětluje Tomáš Marx.

Mezi skříňkami byl použit keramický obklad

Mezi skříňkami byl použit keramický obklad

Designéři v jiných případech dávají přednost současnému trendu, které představuje sklo, ale k plynové desce je v tomto případě nedoporučili. "Musí být kalené, tedy dražší, aby žárem od plynu neprasklo, proto jsme dali na zeď keramický obklad," popisuje Tomáš Marx.

Světlo a teplo

Výrazně se také zlepšilo osvětlení kuchyně. K centrálnímu svítidlu přibyla především světelná rampa, světlo se objevilo také nad pracovní deskou. Nábytek v nadčasové vanilkové barvě i další doplňující odstíny volili designéři i s ohledem na věk majitelů.

Použitím mělkých polic se uvolnil vstup do spíže

Použitím mělkých polic se uvolnil vstup do spíže

Na podlahu použili kvalitní dřevěnou plovoucí podlahu. Je pohodlná na došlap a šetří tak klouby a šlachy. Snadno se udržuje, je na dotyk teplá. A protože paní Marie dostane za pár měsíců ještě jeden dárek v podobě vnoučete, jistě právě tyto výhody dřevěné podlahy ocení.

Pro proměnu kuchyně byly nezbytné i nové rozvody elektřiny, doplnily se rozvody vody. Část nerovných zdí vyrovnal sádrokarton a velkoformátové keramické dlaždice. I proto se však stavební a jiné práce vyhouply přes sto tisíc korun.

Vedle centrálního lustru přibyla světelná rampa  a osvětlení pracovní desky i digestoře

Vedle centrálního lustru přibyla světelná rampa a osvětlení pracovní desky i digestoře

Náklady

Stavební a jiné práce 107 956 Kč
Kuchyňská linka 36 529 Kč
Spotřebiče 71 704 Kč
Podlaha a obklady 46 699 Kč
Nábytek 58 300 Kč
Doplňky a dekorace 13 010 Kč

Celkem 334 118 Kč