Stanovisko není stavební povolení

- Získat nový byt ve starobylé části města je prakticky nemožné. Jediným prostorem pro jejich budování jsou půdy domů. Když je dům prohlášen za památkový objekt nebo se nachází v památkové zóně či rezervaci, musí majitel získat závazné stanovisko od památkové péče města.
Například magistrát hlavního města požádá o podklady Pražský ústav památkové péče. Na příslušném referentovi záleží, zda povolí vybraný typ oken, použitý materiál nebo jestli bude prosazovat vikýře. Pracovník úřadu velice často budoucího majitele kontaktuje, žádá podrobná vysvětlení a odůvodnění. Starosti i peníze za zamítnutý projekt si pak člověk ušetří tím, když přijde nejprve své záměry do ústavu konzultovat. Existují totiž objekty, kde půdní vestavby vůbec nejsou vhodné. Někde se vyskytnou mnohá omezení, jinde je možné zájemci v mnohém vyhovět. Přesto poslední slovo nemá památkový ústav, ale magistrát. Ten vypracovává na základě podkladů od památkového ústavu konečné závazné stanovisko. To se však nemusí shodovat -
a někdy bohužel také neshoduje  - s podklady z ústavu památkové péče. Toto stanovisko ale nenahrazuje stavební povolení. Je pouze jedním z dokumentů, které budoucí majitel půdního bytu přikládá k žádosti o stavební povolení.