Srub se střechou Bramac a přírodní lazurou dobře zapadl mezi další rodinné domy.

Srub se střechou Bramac a přírodní lazurou dobře zapadl mezi další rodinné domy. | foto: Jiří Štarha

Srubový dům si promysleli do posledního detailu. A teď si jej užívají

  • 149
Hlavní inspirací mladých manželů bylo bydlení rodičů, kteří si již před deseti lety nechali na Moravě postavit srubový dům. Měli tak osobní zkušenost s materiálem, provedením, vnitřním prostředím i údržbou takové stavby.

„Po mnoha letech prožitých v centru hlavního města jsme se rozhodli s příchodem prvního syna odstěhovat kousek za Prahu a užívat si trošku klidnější životní styl,“ vysvětluje majitelka odchod z Prahy.

Jsou teď spokojeni. „Do hlavního města máme za kulturou blízko, super restaurace na dostřel. I když se přiznám, že s malým dítětem se dost zásadně náš životní styl změnil a hlavně jsme si oba užili dost legrace během našich mladých let a působení v nadnárodních korporacích. Teď podnikáme, nejsme vázáni každý den na dojíždění do Prahy, takže nám bydlení mimo město vyhovuje,“ vysvětluje Karolína.

Stolování může za pěkného počasí pokračovat na terase.

Individuální návrh a stavba na klíč

Srubový dům navrhl finský architekt Asko Lax, který se na srubové domy specializuje. S rodinou jejich požadavky pravidelně konzultoval, díky internetu to nebyl žádný problém. Jeho realizace můžete najít po celém světě, od Japonska po Českou republiku. Architektonický návrh domu zpracoval exkluzivně pro finskou firmu Kontio Loghouses.

Mladý pár pak svěřil stavbu v Česku na klíč firmě, která využívá montážní tým vedený takzvaným certifikovaným mistrem (zkoušky probíhají ve Finsku), stejně kvalifikovaný musí být i jeho zástupce.

Na rozdíl od zděné výstavby nelze totiž u domu ze dřeva některé chyby po zabudování odstranit. Ty se přitom, vzhledem k dvou až tříletému sedání domu, mohou projevit až za několik měsíců či let.

Proto se na kvalitu a přesnost výroby kladou vysoké požadavky. V Česku se pak stavba už jen během pár dnů smontuje.

Kouzlo dřeva

“Přáli jsme si celoroubený srubový dům, který je roubený až do štítu, stejně jako většina vnitřních příček. Všechno jsme museli naplánovat do posledního detailu včetně elektriky, protože otvory pro kabely se vrtají již v rámci výroby přímo do trámových stěn. Na stavbě pak elektrikáři natáhnou instalace právě do těchto otvorů, na změny není šance,“ popisuje majitelka.

Voda a odpady se vedou v takzvaných instalačních předstěnách, takže montáž domu proběhla velmi rychle, do osmi týdnů byla dokončena uzavřená hrubá stavba včetně osazení oken a dveří.

Velký jídelní prostor volně navazuje na kuchyň.

Přízemí domu slouží především jako prostor pro setkávání celé rodiny. “Je zde velký obývací pokoj, prostorná jídelna a velká kuchyně, protože oba s manželem rádi vaříme. Dále tu máme spíž, komoru, předsíň, koupelnu se saunou a samostatné WC. Součástí přízemí je také kancelář, ve které s manželem pracujeme,” popisuje majitelka.

Podkroví představuje typickou klidovou zónu s ložnicí, dětským a hostovským pokojem a koupelnou. V patře je také velkorysá šatna s oknem, která zejména u návštěv ženského pohlaví vyvolává oprávněné nadšení. Nechybí tu ani komora pro uložení sezonních věcí.

Příjemně a vzdušně působí velká galerie, která slouží jako místo pro hraní dětí. Můžete si tady také pohodlně uvelebit v křesle s knížkou. “Protože je z obýváku až do štítu domu otevřený takzvaný katedrálový strop, tak i z klidu křesla můžete slyšet, co se děje dole v obýváku a jídelně. Jste zkrátka ve spojení,“ spokojeně konstatuje paní domu.

Doladění interiéru nechala rodina na odborníkovi, požádali o pomoc Martina Pospíšila, který se věnuje interiérovému designu, aby pomohl s některými detaily.

Vytápění řeší finská krbová kamna Tulikivi, elektrické podlahové vytápění a v patře elektrické přímotopy.

Spoustu věcí si však Karolína zařídila sama. “Velmi pěkné doplňky do celého domu jsem objevila na stránkách Ljus.cz. Od ručníků do koupelen, po dekorační předměty, polštářky a přehozy na postel. Osvětlení v přízemí je většinou od značky Halle, hlavní svítidlo nad jídelním stolem je od Artemide,” vypočítává.

Přírodní i moderní

Srubový dům slouží trvalému, nikoli rekreačnímu bydlení, proto se majitelé rozhodli zvolit kombinaci mléčně bílé lazury Teknos na stěnách v interiéru, které z celého domu dělají moderní bydlení. Část stěn však ponechali v přírodní barvě, na tyto části použili pouze transparentní lazuru Teknos.  Lazuru není v interiéru třeba obnovovat.

“Tyto stěny nám dávají intenzivní pocit, že je dřevo všude kolem nás. A nemusíme malovat. Ve srubovém domě se totiž téměř nepráší, a tak nám stačí interiér přibližně jednou za rok ´oluxovat´ za použití jemného kartáčku, abychom odstranili prach usazený na trámech,” vysvětluje Karolína.

Celý dům je postavený z finské jednoleté borovice, která vyrůstá v polárních oblastech ve velmi drsných klimatických podmínkách, její letokruhy jsou proto podstatně hustší a těsnější než u borovice středoevropské, případně jiné dřeviny. Má tak lepší tepelně-izolační vlastnosti.

Dřevěná podlaha vypadá s bílým nábytkem úžasně.

Exteriér domu je ošetřený tenkovrstvou lazurou Teknos, doporučený interval obnovy je pět let, bez nutnosti odstranění původního nátěru. Ve Skandinávii se velmi často nechává exteriér domu „přirozeně“ stárnout, dřevo se přirozeně barví do šedostříbrné barvy, proto výrobci lazur ve Skandinávii nabízejí exteriérovou lazuru, která tuto barvu simuluje.

S dřevem jsou majitelé maximálně spokojeni. “Máme prostě tepelnou pohodu, v létě je dům příjemně chladný a v zimě velmi rychle vytopený. Dřevo dokáže neuvěřitelně regulovat teplotu uvnitř domu. A také udržuje příjemnou vlhkost v rozmezí od 30 do 55 procent,“ popisuje Karolína.

Ložnice - doplňky si majitelka pořídila většinou u společnosti Ljus.cz.

Technické informace

Velikost pozemku: 1070 m2
Zastavěná plocha: 117 m2
Užitná plocha: 220 m2
Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny tvoří roubená konstrukce z lepených hranolů 180 x 195 mm, některé vnitřní příčky jsou z trámů 95 x 170 mm, jsou zde i lehké příčky a majitelé využili i možnost zděných příček. Ve srubovém domě lze kombinovat jakékoli druhy příček, vše zaleží na preferenci klienta. 
Skladba střechy: stříkaná mezikrokevní izolace, taška Bramac
Výplně otvorů: dřevěná okna s izolačními trojskly, vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní – Kontio Loghouses
Vytápění: finská krbová kamna Tulikivi, elektrické podlahové vytápění, v patře elektrické přímotopy. Roční náklady na vytápění domu cca 28 tis.Kč za elektriku, dřevo 4,5 tis.Kč
Podlahy: dřevěné plovoucí podlahy v přízemí, dlažba v koupelnách a sauně, v podkroví dřevěné podlahy z finské severské borovice, součást dodávky Kontio
Dodavatel srubového domu: Kontio LogHouses – Finutea, s.r.o.