Obří dřevostavba. Největší srub na světě je na prodej za miliardu

  • 57
U Hořejšího jezera ve městě Marquette v americkém státě Michigan stojí největší srub na světě. Jmenuje se Granot Loma a v roce 1919 ho stavělo 400 dělníků ze severní Evropy. Dřevostavba na pozemku velkém dva tisíce hektarů je na prodej za 40 milionů dolarů, v přepočtu jednu miliardu korun.

Srub se skládá ze 13 budov s 23 ložnicemi, 13 koupelnami a farmou, kde bylo v minulosti až 200 dojnic. Národní kulturní památka hostila například slavného zpěváka, herce a tanečníka Freda Astaira a je zapsána v národním registru historických míst jako největší srub na světě.

V ceně 40 milionů dolarů je hlavní budova, dvanáct dalších domů, penzion se čtyřmi byty a domek určený pro hry a další zábavu.

Nemovitost starou 96 let její současný majitel před několika lety citlivě zrestauroval, a to včetně vycpaných zvířat a divokých šelem. Nemluvě o výstředním nábytku, který odkazuje na okolní přírodu.

Obří srub s výrazným rustikálním nádechem si v roce 1919 nechal postavit americký bankéř Louis Graveraet Kaufman se svou ženou Marií. Na stavbě pracovalo 400 dělníků a řemeslníků ze skandinávských zemí.

Budovy jsou postavené z velmi kvalitního dřeva, které si majitel nechal přivézt z Oregonu. Nemovitost si chtěl v roce 1970 koupit americký boxer Muhammad Ali a udělat z něj tábor se zaměřením na box.