Šrotovné už dávají i prodejci nábytku a spotřebičů, IKEA odváží starý nábytek zdarma

  1:00
Spor o šrotovné pokračuje. Zatímco výrobci aut ho očekávají na podzim, nábytkáři už sami začali nabízet zákazníkům různé bonusy.

Výběr dnes začíná hlavně u ceny - Elektro obchod. | foto: Profimedia.cz

Pojem šrotovné hýbe českou veřejností. Jenže na státní dotace, asi dvě a půl miliardy korun, se může zatím těšit jen automobilový průmysl. Asociace českých nábytkářů proto zaslala petici ministerstvu průmyslu a obchodu. Žádá částku 15 tisíc korun na likvidaci starého a nákup nového nábytku.

Tajemník asociace Tomáš Lukeš má jasno: "Nevidíme důvod, proč by měla být preferována pouze auta, jde o peníze z daní nás všech. Šrotovné na auta poškozuje české nábytkáře. Je určeno hlavně pro střední příjmové skupiny, ti se nákupem nového vozu hodně zadluží a na nábytek jim už nezbude."

Prodejci a výrobci proto začali nabízet šrotovné sami, ale ne vždy se setkávají s velkým ohlasem. Proto místo peněz přecházejí k vlastním bonusům. Nabízejí zákazníkům například odvoz a ekologickou likvidaci starého nábytku. Někdy však šrotovné i škodí.

Pohovka za pohovku

"Šrotovné IKEA zvažovala, ale nakonec se rozhodla jít jinou cestou. Při nákupu nového nábytku odvážíme zdarma ve stejném objemu starý, třeba pohovky nebo kuchyně. Ty musí být ovšem už demontované. Nábytek se pak odborně zlikviduje," vysvětluje Jindřiška Válová ze společnosti IKEA.

Firma dřív dokonce spolupracovala s různými neziskovými organizacemi, kterým předávala starší, ale zachovalý nábytek. "Zájem však už není, přednost dávají novým výrobkům," tvrdí Válová.

Mýtus s názvem IKEA

Ne vždy však mají zákazníci o odvoz zájem. "Dělali jsme si průzkum, zda by zákazníci ocenili odvoz staré kuchyně, ale počet byl mizivý, proto tuto službu nenabízíme," tvrdí Jiří Fryšták z firmy Koryna nábytek.

U některých výrobků zase šrotovné nefunguje. "Nabídli jsme desetiprocentní ´šrotovné´ z ceny nového roštu Lattoflex tomu, kdo přiveze jakýkoli starý. Jenže se ukázalo, že kdo se rozhodne pro náš rošt, ten si ho koupí i bez slevy," vysvětluje Michal Peřina z firmy Lugi.

Ta zastupuje značku Lattoflex na tuzemském trhu už řadu let. S nápadem na šrotovné přišla jako jedna z prvních.

Sleva 10% může u roštu s elektrickým polohováním dosáhnout i několik tisíc

Sleva 10 % může u roštu s elektrickým polohováním dosáhnout i několika tisíc

V některých případech začal výraz šrotovné dokonce vadit. "Chtěli jsme podpořit vstup nové značky pracovních židlí a křesel Sidiz na trh a také zvýšit návštěvnost našich prodejen v Brně, Praze a Ostravě," vysvětluje Martin Chovanec, marketingový ředitel firmy Top Office.

Kladná odezva byla hlavně od menších firem a soukromníků. Ti přinesli starou pracovní židli na kolečkách a mohli získat slevu 2 200 až 3 000 korun, vždy kus za kus. Protože cena začíná na 7 700 korun (bez DPH), byla to sleva poměrně výrazná. Přesto možnosti využilo jen kolem tří stovek zákazníků.

"S akcí 12. června končíme, lidé začínají výraz šrotovné brát už jako něco hanlivého a měli pocit, že se chceme židlí zbavit. Z našich dlouholetých zkušeností přitom vyplývá, že kancelářská židle v ceně do čtyř tisíc nemá dostatečné ergonomické vlastnosti, navíc při každodenním používání vydrží maximálně dva roky," tvrdí Chovanec.

Na židle Sidiz nabízel dovozce slevu až 3000 korun

Na židle Sidiz nabízel dovozce slevu až 3 000 korun

Cena se po využití "šrotovného" pohybovala kolem 8 tisíc

Cena se po využití "šrotovného" pohybovala kolem 8 tisíc

Elektronika si poradila nejlépe

Poměrně dobře zafungovalo šrotovné u elektroniky, třeba internetový prodejce Alza.cz je zahájil 1. května na nákup vybraných typů televizorů, počítačů a notebooků.

Za starý spotřebič, který zákazník donese na prodejnu, nabízí Alza tisíc korun. Lze je použít při nákupu, nebo si je nechat poslat na účet. Staré výrobky se ekologicky likvidují. Podobně postupovala síť prodejen počítačů Comfor s tím, že šrotovné ve výši tisíc korun nabídla prvním sedmi tisícům zákazníků.

U bílé elektroniky vyvolalo šrotovné nelibost konkurence, ale také pozornost kontrolních úřadů. Vyměnit starý spotřebič za nový a získat prémii 1 000 korun totiž může každý zákazník ČEZ, ale původní musí nechat ekologicky zlikvidovat a nahradit novým, ale minimálně z energetické třídy A+.

Jenže pro nákup si musel vybrat pouze prodejny sítě Datart nebo Euronics. Ihned se ohradil prodejce elektroniky Electro World, který se cítil krokem ČEZ poškozen. Oslovena byla jeho konkurence. Akce vyvolala vyšetřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterému se nelíbilo možné zneužití dominantního postavení na trhu ze strany ČEZ a omezení jen na tyto dva prodejce.

Akce měla skončit 15. června nebo vyčerpáním částky, která se měla pohybovat kolem 10 milionů korun. Euronics už příspěvek přestal vyplácet, Datart zatím ještě přispívá. Lidé si nejčastěji mění pračky a chladničky, které patří mezi největší energetické "žrouty".

Na vystavené spotřebiče výrobci nabízejí zajímavou slevu.

Po nábytku a elektronice přišel s vlastním šrotovným také výrobce obytných modulů Touax z Jeseníku. Nabízí od 15. června do konce srpna zájemcům zdarma ekologickou likvidace jejich starých obytných buněk a slevu 15 tisíc na koupi nové.

Zástupci firmy zdůrazňují, že vedle zvýšení prodeje vlastních výrobků jim jde i o bezpečnost a ekologii, protože staré stavební buňky nevyhovují z hlediska požární bezpečnosti, obsahu formaldehydu i karcinogenního azbestu. Nové obytné moduly o ploše 15 metrů čtverečních za 104 tisíc korun (bez DPH) lze využít i pro stavby školek nebo sociálního bydlení.

Od státu se nábytkáři, a tím i zákazníci, šrotovného patrně nedočkají. "Mluvčí ministerstva průmyslu označil naši petici za nadsázku, ale na oficiální odpověď ministerstva čekáme už déle než měsíc. V nábytkářském průmyslu pracuje 37 tisíc lidí a roční obrat dosahuje 62 miliard, měli bychom mít proto podobné šance jako výrobci automobilů," říká Tomáš Lukeš z Asociace českých nábytkářů.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...