Svítící srdce tepe nad Olomoucí na střeše unikátního rodinného domu

  • 0
Na střeše obilného sila v centru Olomouce, které v roce 2007 začalo sloužit jako rodinný dům, začalo 1. září tepat obří průhledné nafukovací srdce. Autorem tohoto světelného objektu je známý hudebník a výtvarník Milan Cais.

Budova starého sila bývalých Hanáckých mlýnů, které zničil před lety požár, posloužila pro vznik unikátního rodinného domu (více zde). Stavba získala ocenění za nejlepší rodinný dům roku 2007 v soutěži Grand prix architektů. Nyní na ni přibyl další unikát, objekt ve tvaru srdce. Je vysoký 5,5 m a široký 6,5 m. Díky světelnému efektu LED diod začalo srdce rytmicky "tepat".

Tvar srdce se v umělecké instalaci Milana Caise objevuje hned dvakrát. Díky použitému průhlednému nafukovacímu materiálu je vidět uvnitř ještě jedno menší. Na vnějším plášti jsou pak z vnitřní strany instalovány světelné body s odstupem 40 až 50 cm, tvořené 8 700 vysokosvítivými LED diodami. V určitých intervalech se rozsvěcují bílým světlem.

Martin Cais se svým uměleckým objektem

"Bílou barvu jsem použil záměrně, červená by mohla evokovat veřejné domy, a to určitě není cílem této instalace," vysvětluje Milan Cais.

Světelný interval má dvě fáze: v první se rozsvítí vnitřní srdce a všechny terče vnějšího srdce zůstanou zhasnuty. Při druhé fázi vnitřní srdce zhasne a naopak se rozzáří všechny terče vnějšího srdce. Světelný efekt evokuje tlukot srdce. Samotné tepání řídí naprogramovaný procesor. Vnější plášť srdce je poset téměř 400 DVD disky, srdce v sobě skrývá více jak 200 m kabelu.

Instalace srdce

Instalace srdce trvala celých 12 hodin a asistovalo při ní šest lidí. Umělecký objekt byl kompletován přímo pod silem a teprve poté jej vyzdvihl nahoru 70 m vysoký jeřáb.

Před samotnou instalací musela být střecha sila nejprve vypodložena vrstvou polystyrenu a pevnostních desek. Srdce sice váží jen 35 kg, ale je připevněno k šestisetkilogramové, sedm a půl metru vysoké konstrukci. Ta je ukotvena soustavou 16 ocelových lan ke hraně střechy.

Konstrukce je navržena tak, aby odolala i zhoršeným povětrnostním podmínkám v dané výšce. Střecha sila je totiž přibližně 40 m nad zemí, rozsah výhledu je 40 km. Za pěkného počasí vidíte i Praděd.

Srdce je vysoké 5,5 m a široké 6,5 m.

MgA. Milan Cais

* 1974
Od roku 1988 se střídavě věnuje hudbě a výtvarnému umění. Je absolventem AVU (1999) a v současné době pracuje v oborech - socha, instalace, scénografie, performance a video. Jako diplomovou práci vytvořil trojrozměrný autoportrét, mluvícího robota p3D – 01. Je autorem projektu Noční hlídač, který byl v roce 2000 instalován na střechu Goethe institutu v Praze.

Pro stálou expozici českého muzea hudby v Praze vytvořil v roce 2004 audiovizuální instalaci 4 elementy, v roce 2005 objekt Kapkostroj, který byl součástí projektu Zahrada představ v českém pavilonu na EXPU 2005 v japonském Aichi.

Za ilustrace do knihy Nanobook obdržel v témže roce třetí místo ceny ministerstva kultury Nejkrásnější česká kniha. Společně s Petrem Niklem a dalšími umělci vytváří sérii interaktivních výstav Hnízda her, Orbis Pictus, Labyrint světla, Leporelohra nebo Play. Účastnil se řady společných výstav u nás i ve světě a jeho práce je zastoupena v několika sbírkách.

Od roku 1988 působí ve skupině Tata Bojs jako skladatel, zpěvák, bubeník, textař, výtvarník, scénograf a producent. Natočil s ní zatím devět alb, za které skupina postupně obdržela devětkrát výroční cenu APH Anděl a řadu dalších ocenění.