Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spotřebiče pro generaci 55+: nešetřete na kvalitě, zvažte umístění

  1:00
Při výběru domácích spotřebičů se věk nebo motorika budoucího uživatele příliš nezohledňují. Přitom výběr vhodného přístroje může usnadnit staršímu člověku domácí práce včetně vaření a nabídnout i větší bezpečnost a také pohodlí.
Pro starší uživatele je důležité správné umístění spotřebičů a dobré osvětlení,...

Pro starší uživatele je důležité správné umístění spotřebičů a dobré osvětlení, pro pohodlí jsou důležité zásuvky s plnovýsuvy, aby odpadlo pracné ohýbání. | foto: Häfele

Varné desky či sporáky vhodné pro seniory by měly být snadno ovladatelné, bezpečné a také úsporné. To splňují zejména indukční, ale i plynové varné desky, ovšem s moderními technologiemi.

„Moderní plynové varné desky a sporáky vybavujeme termoelektrickými články, které sledují plamen. Jestliže zhasne, automaticky se přeruší přívod plynu,“ vysvětluje Pavel Voska, produktový manažer Kitchen společnosti Electrolux, jaký je zásadní rozdíl mezi starými a novými plynovými spotřebiči.

Pro seniory je to velmi důležitý ochranný prvek, protože s věkem se čich poměrně výrazně zhoršuje a unikající plyn po zhasnutí plamene nemusí cítit.

Zajímavý benefit představují i hořáky se svislým plamenem, který ohřívá přímo dno pánví nebo hrnců. Lze díky nim ušetřit až 20 % energie, ale výrazně snížíte i nebezpečí vznícení utěrky, kterou hlavně starší ženy používají místo chňapek.

Jak snadno vyřešit problém plamen versus utěrka? Třeba hrnci s uchy ze speciálního silikonu, který je dokonale tepelně izoluje od těla kastrolu. Nedochází tak k jejich zahřívání ani po dlouhé době vaření, tudíž nejsou potřeba žádné chňapky.

Varné plynové desky bývají často vybaveny deskou z černého lesklého skla, která dobře vypadá, ale také se snadno čistí. Stačí jí jen otřít a varná deska je opět čistá.

Samozřejmě ideálním řešením je pořízení indukční varné desky, kde se při vaření zahřívá pouze dno použitého nádobí, nikoli varná plocha. Přesvědčit seniora o nutnosti výměny však nemusí být snadné.

Mikrovlnka umístěná ve výši očí má kořeny ještě v původním způsobu zavěšování volně stojícího spotřebiče, které bylo poměrně populární v devadesátých letech. Ukázka toho, jak to nemá být!

Neohýbat se, nezaklánět...

Architekti doporučují, aby se nad vybavením kuchyně zamysleli lidé v dostatečném předstihu ještě před odchodem do důchodu.

„Snadněji finančně zvládnete případnou výměnu, ale také si rychleji zvyknete na nové technologie a spotřebiče,“ říká architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier, který se hodně zaměřuje na ergonomii v kuchyni.

Ze zdravotního hlediska je pro seniora (a nejen pro něho) vhodné umístění dna trouby odpovídající výšce pasu. Nemusí se ohýbat při vyjímání plechů či pekáče, pouhým pohledem může „zkontrolovat“ stav v troubě.

Mikrovlnná trouba pak rozhodně nepatří do výšky, aby nedošlo při vyjímání ohřívaného jídla (třeba horké polévky) k opaření. Po obou stranách sporáku či varné desky se také nesmí zapomenout na dostatečně širokou odkladní plochu.

Méně obvyklé je v tuzemsku umístění myčky výše, kolem 40 až 50 cm nad podlahu. Jde přitom o hodně praktické řešení, opět není nutné se zbytečně ohýbat.

Pohodlí je zde na prvním místě, proto je myčka umístěna dostatečně vysoko, aby nebylo nutné se k ní ohýbat.

Často používané drobné spotřebiče by měly být k dispozici na pracovní ploše, ať již jde o varnou konvici, robota nebo toustovač. Jen pozor na šňůry, aby nepřekážely. Důležitý je i výběr konkrétního přístroje.

U konvice Electrolux EEWA7500 lze nastavit různé stupně teploty a také využít funkci udržování teploty, ta vám ji zaručí až na nejbližších 30 minut.

Například starší lidé milují různé bylinné čaje. Jenže doporučená teplota vody na zalití těchto nápojů se liší. Na trhu najdete i rychlovarné konvice, kde lze nastavit přesnou teplotu mezi 50 až 100 °C.

U konvic je možné využít i funkci udržování teploty, ta vám zaručí potřebnou teplotu na nejbližších 30 minut.

Vedle ohýbání, u něhož se může lidem snadno zatočit hlava, je velmi nebezpečné i vyjímání nebo ukládání nádobí či spotřebičů do horních skříněk tak, až člověk musí zaklonit hlavu dozadu.

„S věkem totiž na páteři přibývají výrůstky, které mohou utlačovat své okolí,“ varuje Helena Prokopová, odbornice na ergonomii. „Částí krční páteře prochází párový orgán, cévy zásobující mozek krví. Pokud máte tyto výrůstky na páteři a ve vyšším věku jimi trpí skoro každý, a podíváte se nahoru třeba při hledání něčeho v horních skříňkách, stlačí vám výrůstky cévy. Dojde tak k chvilkovému odkrvení mozku, nebo dokonce k případné mdlobě a pádu,“ vysvětluje Prokopová.

Pro snadné otevírání jsou pro seniory důležitá robustní madla, mrazák by měl být umístěný dole. Vhodný je zvukový signál, který upozorní na nedovřená dvířka.

Chladničky s přihrádkami s takzvanou fresh zónou, kde lze regulovat vlhkost, prodlužují výrazně čerstvost potravin.

Kvalitní chladnička šetří peníze

U kombinovaných chladniček je pro seniory výhodná technologie NoFrost nejen v chladící, ale i mrazící části. Odpadá tak odmrazování s nutností nepříjemného ohýbání se, navíc nehrozí, že by se kvůli námraze zvýšila spotřeba elektrického proudu. Pár milimetrů ledové námrazy ji totiž může zvýšit až o 50 procent. Praktickou funkcí může být také zvukový signál, který upozorní na nedovřená dvířka chladničky.

Větší objem chladničky pak nemusí představovat větší finanční zátěž, tou je naopak letitá chladnička, kterou je nutné rozmrazovat každých 14 dní. Větší objem představuje i další výhodu: rodina může seniorovi přivést větší nákup, který pro něj může být náročný, zejména je-li odkázán pouze na vzdálenější nákupní centrum, kam se lze bez auta dostat jen obtížně.

Pokud je chladnička vybavená technologií NoFrost, je její údržba minimální.

Pokud je spotřebič vybavený nulovou zónou (někdy se označuje také jako „fresh zóna“), prodlouží se čerstvost zde uložené zeleniny či masa a uzenin více než trojnásobně.

Do mrazáku si mohou senioři uložit nejen maso či ovoce ze zahrádky, ale třeba také hotová jídla, která si uvařili. Zejména starší muži mívají tendenci uvařit si větší množství jednoho jídla, které pak jedí několik dnů, aby nemuseli vařit každý den. Takto lze rozdělit třeba guláš na více porcí a ty pak konzumovat s časovým odstupem podle chuti.

S věkem slábne nejen čich, ale také zrak. Proto se vyplatí „zkontrolovat“, čím rodiče či prarodiče svítí v kuchyni. Centrální svítidlo nestačí, přidat osvětlení nad pracovní desku, ale také nad varnou plochu je velmi důležité.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Rodiče nikdy nic nevyhodili. Potomek sedmdesátkový dům úspěšně pronajímá

23. dubna 2024

Nostalgičtí turisté si mohou užít bydlení v 70. letech minulého století. Stačí se ubytovat v...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Zelená hora je po proměně. Hroby jsou pryč a po 200 letech se vrátili andělé

22. dubna 2024

To není chyba, ani nedokončená práce, ale záměr. Část ambitu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...