Společenský dům v Otrokovicích. Funkcionalistickou stavbu z roku 1936 navrhl

Společenský dům v Otrokovicích. Funkcionalistickou stavbu z roku 1936 navrhl architekt Vladimír Karfík. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Funkcionalistický symbol Otrokovic z baťovské éry může jít do dražby

  • 17
Významná funkcionalistická stavba, Společenský dům v Otrokovicích, může brzy skončit v dražbě. Budova, která je nejcennějším symbolem baťovské éry ve městě, měla být kvůli velkým dluhům na prodej už koncem dubna. Zatímco věřitel ji poslal do dražby, majitelé s tím nesouhlasí a podali žalobu.

Budoucnost známé otrokovické budovy z roku 1936, jejímž autorem je architekt Vladimír Karfík, je však velmi nejistá. Čtyřpatrový dům tvaru trojcípé hvězdy, v níž je hotel, obchody i restaurace, je totiž na prodej. Má se dražit na konci dubna za vyvolávací cenu 25 milionů korun. Nabízí ji dražební společnost Prokonzulta.

Důvodem jsou velké dluhy majitelů. "Zadavatelem dražby je věřitel, jehož pohledávka dosahuje bezmála 40 milionů korun," upřesnila za Prokonzultu Markéta Kroupová, která má prodej Společenského domu na starost.

Jeho majitelé s tím ale nesouhlasí a už také učinili kroky, aby se dražba neuskutečnila. Koncem března podali k Okresnímu soudu ve Zlíně proti dražbě žalobu. "Žádná se konat nebude," je přesvědčen jednatel společnosti Společenský dům Jiří Mikoška. Podle něj je to snaha věřitele jejich firmu poškodit. Více se o tom nechtěl bavit.

Nicméně má velmi pravděpodobně pravdu v tom, že na prodej cenné stavby nakonec nedojde. Alespoň prozatím. Podle Kroupové totiž podání žaloby stačí k tomu, aby dražební společnost od prodeje upustila. "Což se může stát den nebo i hodinu před dražbou," podotkla Kroupová. "Zatím k tomu však nedošlo," dodala.

Město si dům nekoupí, nemá na něj peníze

Dražbu navrhla firma Midesta, která se zabývá vymáháním pohledávek. Její prokurista Richard Skřivánek potvrdil, že Společenský dům má velké dluhy, jež nesplácí.

Cenný dům "mladého" města

Otrokovice jsou na tom stejně jako sousední Zlín. Je to mladé město a historicky cenná architektura pochází ze slavné baťovské éry.

Nejcennější budovou z té doby je bezesporu právě Společenský dům - významná funkcionalistická stavba z roku 1936, jejímž autorem je architekt Vladimír Karfík.

Stavěla se jen 11 měsíců. V roce 1996 prošla modernizací, v letech 2003-2006 menšími úpravami.

Od počátku sloužila především jako hotel, konaly se tam i boxerská, kulečníková či šachová klání, ale také bohoslužby. Mladší generace zná "Spolák" jako místo vyhlášených diskoték.

V hotelu byla ubytovaná v jeho více než 70leté historii řada osobností. Už první den to byl Jan Antonín Baťa s chotí, později pak třeba známá automobilová závodnice Eliška Junková. Naopak za okupace tam pobýval Karl Hermann Frank.

"Ve chvíli, kdy nejsou schopni dostát svým závazkům, nezbývá jiná cesta než vydražit jejich majetek," naznačil Skřivánek.

Kdo je věřitelem prozradit nechtěl. Podle něho ale majitelé Společenského domu žalobou proti dražbě "přinejmenším" účelově oddalují prodej.

Tahanice kolem symbolu města velmi nervózně sleduje jeho vedení. "Jde o nejdůležitější historickou památku Otrokovic," zdůraznil starosta Otrokovic Jaroslav Budek. Dodal však, že do případné dražby by radnice nešla. Nemá na to totiž peníze.

Společenský dům má sice svoji historickou hodnotu, památkou, kterou chrání zákon, ale není.

"Významná stavba to je. Navíc pro Otrokovice charakteristická," potvrdil Miroslav Lanc z Národního památkového ústavu v Kroměříži. "Kolem ní bylo navrženo centrum tehdejšího Baťova. Krásně koresponduje s parkem naproti," ohodnotil budovu Lanc.

Pokud by ji získal nový majitel, měl by podle něho respektovat její tvar i vzhled a tím zachovat to, co je na ní cenné. Nešetrný zásah by ji mohl totálně znehodnotit.

K tomu je však ještě daleko. Společenský dům je dnes v nabídce dražební společnosti. Jeho odhadní cena je dvojnásobek ceny vyvolávací, tedy 50 milionů. Dražební jistota byla stanovena na tři miliony. Minimální příhoz na 50 tisíc.