V budoucnu bude možné vytvořit z dětského pokoje ložnici

V budoucnu bude možné vytvořit z dětského pokoje ložnici | foto: Kateřina Mlejnková

Spojením obýváku, ložnice a pracovny získala rodina maximum prostoru

  • 44
Čtenář kupuje nový byt 2+1 a jako majitel má možnost se aktivně podílet na některých změnách v dispozici bytu, do kterého si přeje vtěsnat početnou rodinu. S ohledem na velikost zadání zhotoví designérka tři varianty řešení bytové dispozice včetně nábytkového vybavení.
 První díl:
 Úvodní představení tří variant řešení bytu 2+1
 -  čtěte ZDE

Při řešení první varianty jsem zachovala původní půdorys. Všechny stěny tedy zůstávají beze změn, totéž platí pro umístění dveří a jednotlivých místností.

Proměna bytu - první varianta

Hlavní a jediná změna se týká umístění dvoulůžkové postele, kterou si čtenář přál do ložnice. Tuto možnost bych nedoporučovala nejen z estetického hlediska, ale výrazně by to zkomplikovalo rozmístění nábytku a pohyb by byl ztížen. Jak jsem uvedla již minule, nebudu zde rozebírat nevhodnost spaní v obývacím pokoji a podíváme se na možné ideální řešení pro čtenáře.

Kvalitní pohovka nahradí postel
Místo postele jsem raději navrhla kvalitní rozkládací pohovku s úložným prostorem. Tak bude obývací pokoj plnit svoji funkci a zároveň zde bude místo na spaní a z lůžka bude vidět i na televizor. Doporučuji, s ohledem na spaní v obýváku, ponechat oba vstupy do kuchyně. A to jak z předsíně, tak i z obýváku. Jde o zachování soukromí v případě, že ráno, kdy nevstávají všichni členové domácnosti ve stejnou dobu, nebudou tak rušit ty, co spí v obývacím pokoji.

Proměna bytu - první varianta

Manželskou postel dostane dcera. Aby čtenář nemusel dvoulůžkovou postel složit a schovat do sklepa pro případ použití do budoucna, umístila jsem ji do dětského pokoje, kde bude mít malá slečna sice pohádkově velkou postýlku, ale v případě, že zde budou někdy spát dvě děti, bude tak místo pro obě. Postel může plnit mimo jiné i klasickou odpočivnou a relaxační funkci, kdy si bude během dne chtít kdokoliv zdřímnout.

Místo lina parkety
Veškeré nábytkové vybavení, včetně materiálového a barevného provedení, jsem opět držela v jedné linii. Desén dveří, parket a nábytku je ve světlém provedení. Doporučuji světlý buk, bělený dub, břízu, javor nebo jasan. Spíše než linoleum, jak si čtenář přál, bych raději volila parkety, pokud to bude pro čtenáře příliš drahá verze, doporučuji tedy alespoň plovoucí podlahu.

Dlažbu jsem umístila standardně v koupelně, kuchyni a částečně u vstupu v předsíni. Pokud by čtenář ani toto umístění dlažby nechtěl a raději by se stále klonil k linoleu, doporučuji ještě zvážit podlahovou krytinu, která by mohla (snad kromě koupelny) být v celém bytě, a to díky svým vynikajícím vlastnostem. Jedná se o nyní velmi populární a funkční Marmoleum.

Proměna bytu - první varianta

Kuchyňská linka s bílou pracovní deskou
Nábytek jsem odlehčila kombinací se světlým desénem slonové kosti, který je možné nahradit jakýmkoliv smetanovým odstínem. Kuchyňská linka je rovněž spíše ve světlejších odstínech s bílou pracovní deskou. Je zde umístěna i samostatně stojící chladnička, kterou čtenář vlastní.

Dále jsem zde umístila na přání i vestavnou mikrovlnnou troubu a pod oknem vznikl kvůli radiátoru i malinký prostor třeba pro rychlou snídani nebo vypití šálku kávy.

Opakovala jsem zde oranžovou mozaiku z koupelny, která tak kuchyni trošku rozveselí a splní i dekorativní funkci (obklad mozaika a dlažba RAKO).

Proměna bytu - první varianta

Koupelna se topí v mozaice
Koupelnu jsem kompletně obložila již zmíněnou mozaikou a dlažbu jsem zvolila v kovově šedé barvě, která se dobře kombinuje. Protože je koupelna navržena jako dlouhá úzká "nudle", umístila jsme do čela dle plánu vanu, vedle ní je umyvadlo s prostornou skříňkou, dále je závěsná mísa a ve výklenku je pračka s úložným prostorem na prací prostředky.

Dveře jsem zvolila skleněné matné, kvůli soukromí. Po celé délce jsem umístila zrcadlo, které i opticky prostor malinko rozšíří. Druhá strana koupelny může sloužit pro umístění háčků na ručníky, topného žebříku a jiných potřebných věcí, které nebudou svou hloubkou tolik zabírat prostor.

Dlažba je pro šatnu vhodnější
Šatna je vyloženě funkční, jsou zde policové regály včetně prostoru pro zavěšení ramínek a nechybí ani zrcadlo. Na podlahu jsem raději volila dlažbu. Nejen proto, že přechod podlahové krytiny z předsíně tak bude navazovat, ale pokud zde budou uloženy např. boty, bude se zde lépe uklízet a podlaha bude více odolná. Podle potřeby zde může být malý kobereček, aby dlažba nestudila na bosé nohy.

Proměna bytu - první varianta

Do předsíně se vešel jen botník a věšák
V předsíni jsem zaplnila pouze dvě protější plochy. Místnost je sice prostorná, ale musí se zde počítat hned s několika dveřmi. Při vstupu je na zemi pás dlažby, aby se nechodilo s neočištěnými botami dále do místnosti.

Po pravé straně je velký botník se sklopnými dvířky, díky kterému je možné obuv uložit a vyměnit za domácí. Botník je závěsný, a nad ním je navíc ještě zrcadlo. Na druhé protější straně je opět velká věšáková stěna s místem na sezení v horní částí s úložným prostorem.

Proměna bytu - první varianta

Dětský pokoj bude mít "rostoucí" nábytek
Jak jsem již uvedla, v dětském pokoji je dvoulůžková postel a dále standardní nábytková řada, takže zde nemusí být zhotoven nábytek na zakázku. Barevné provedení je opět v kombinaci. Pracovní stolek i židlička jsou "rostoucí". Stůl je se sklápěcí deskou, která tak může plnit několik funkcí. S ohledem na to, že jedno pracovní místo je již v obývacím pokoji, nemusely by zde být dva pracovní stoly.

Vše jsem pak doplnila barevným přehozem přes postel, barevnými polštářky a koberečkem na zem, aby si děti mohly hrát i tam. V budoucnu bude možné vytvořit z dětského pokoje ložnici, pouze se přemístí nábytek tak, aby postel nemusela být v rohu. Pokud samozřejmě nebude chtít čtenář úplně nové vybavení.

Proměna bytu - první varianta

Obývací pokoj je zároveň ložnicí 
Co se týče obývacího pokoje, tam jsem začala především s jídelním stolem, který je umístěn mezi dveřmi do kuchyně a vstupními dveřmi z předsíně. Je pro čtyři až pět osob. Nábytková sestava zaplňuje celý prostor stěny. Snažila jsem se zde umístit televizor, pracovní místo s úložným prostorem pro CD, DVD a tiskárnu. Dále pak prostor pro uložení knih a některých oděvů.

Střed místnosti zaplňují pouze dva malé taburetky, které jsou lehké a mobilní, mohou se tak libovolně přesouvat podle potřeby, a když přijde návštěva, jsou zde dvě místa navíc. Druhá strana je pak opět s maximem úložného prostoru a samozřejmě rohovou rozkládací pohovkou a konferenčním stolkem, který by měl být spíše menší a lehký, aby ho podle potřeby mohl i jeden člověk přesunout, než rozloží pohovku. Přicházel by do úvahy i stolek na kolečkách.

Za týden 14. září vám představíme druhou, tentokrát více odvážnější variantu řešení tohoto bytu od designérky Kateřiny Mlejnkové.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5-Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.