Kuchyně s ostrůvkem

Kuchyně s ostrůvkem | foto: Radka Zedníková

Spojením dvou bytů na Vinohradech vznikl jeden, zato luxusní

  • 179
Chtěla byt, který by vyhověl jejímu kosmopolitnímu společenskému životu spojenému s funkcí, již v zaměstnání zastává. Úspěšná žena ve vysoké manažerské funkci proto nestála o dům za Prahou, ale o velký městský byt.

Ani peníze však nejsou zárukou, že si v Praze snadno koupíte byt. Zájemkyně o koupi velkého bytu uspěla až napotřetí. První pokus přes ústní dohodu nevyšel (někdo nabídl víc), druhý zastavil přívalový déšť, který "obnažil“ shnilou konstrukci krovu přímo nad zvažovaným bytem.

Třetí pokus vyšel až po roce. Dva menší byty na jednom patře vinohradského činžovního domu se spojily v jeden. Rekonstrukce se ujalo architektonické studio oooox s cílem zbudovat moderní komfortní bydlení, aniž se naruší dobový kolorit domu.

To se také dodrželo. Počínaje mosaznými klikami, přes kazety dřevěného ostění a konče novými dubovými parketovými podlahami ve stylu roku 1900. V bytě se objevují "rámy" tvořené předstěnami a sníženými podhledy, které zakrývají průvlaky po vybourání původních příček.

Vysoké stropy dovolily použití tmavě šedé barvy na stěnách

Vysoké stropy dovolily použití tmavě šedé barvy na stěnách

Byt pro jednu ženu a spoustu hostů

V bytě o výměře 185 metrů čtverečních vznikly zbouráním některých příček čtyři pokoje, kuchyně, dvě koupelny a WC. V jedné části bytu jsou soukromé ložnice (jedna pro majitelku a dvě pro hosty), druhá část je společenská, tvoří ji kuchyně s jídelnou a obývací pokoj.

Požadavky majitelky se týkaly kuchyně a prostorné šatny eliminující veškeré skříně, věšáky, botníky a prádelníky. Bývalé kumbály a pokojíky pro služky se využily na technické místnosti, kde se našlo místo pro pračku, sušičku a kotel.

Spojení dvou bytů vytvořilo možnost rozhodnout se, které dveře budou vstupní. Volba padla logicky na místo, odkud je přístup do obytné části bytu. Podlahu v předsíni tvoří neobvyklá kamenná mozaika skládaná z břidlice a mramoru, která ladí s atmosférou domu z roku 1911.

Knihovna byla vyrobena na zakázku

Knihovna byla vyrobena na zakázku

Modrá se stříbřitou

Prostorná kuchyně je celá v nerezu. Stříbřitý kov má tu správnou chladnou barvu, kterou majitelka bytu miluje. Autorky projektu Radka Zedníková a Eva Bradáčová ji přesvědčily, aby dala přednost nerezové pracovní desce před přírodní kamennou, kterou si přála původně.

Sestava horních skříněk má dvířka z kovolaminátu, na spodních korpusech je tmavomodrý polyrey. Tato vysokotlaká dekorativní laminátová fólie lepená na dřevotřísku se vyznačuje vysokým leskem podstatně odolnějším proti odření než klasický lak. Vyrábí se v široké barevné škále.

Místo klasického obkladu, který vždy vytváří větší či menší spáry, zvolila architektka pískované sklo. Kuchyni od jídelny opticky odděluje stupínek, nízké pódium. Tomu slouží i podlahy: v kuchyni bílá betonová stěrka, v jídelně dubové parkety.

Ve vybavení ostrůvkové kuchyně nechybí nic z moderních spotřebičů, vinotéku nevyjímaje. Nejnápadnější je designová lustrová digestoř, která svítí nejen na vaření, ale i celou svou plochou, takže funguje i jako centrální svítidlo (Elica).

Na vybavení spotřebiči si majitelé dali záležet

Na vybavení spotřebiči si majitelé dali záležet

Designová digestoř nad varnou deskou slouží i jako lustr

Designová digestoř nad varnou deskou slouží i jako lustr

K téhle hypermoderní chladné nádheře zvolila architektka jídelní stůl z jiného světa. Jeho masivní dřevěná deska pamatuje možná sto let, které se na ní podepsaly jizvami a šrámy. Antik-stůl doplňují jídelní židle Pedrali z kouřového polykarbonátu, jejichž zaoblená silueta záměrně připomíná dávné časy.

Hlavně mít kde sedět

Dnešní obývák vznikl spojením dvou místností, celá stěna je pak zasvěcena knihovně. Ani ta není úplně tradiční, police jsou různě široké, aby vznikly nepravidelné předěly. Aby tak velký pokoj nepůsobil jako nádražní hala, zvolila architektka snížený podhled a tmavou výmalbu, v jedné ze stěn je zabudovaný plynový krb.

Zařídit tak velkou místnost nábytkem vyžadovalo hledání. Řešení se našlo v Kare: mohutná křesla a sedačky jsou čalouněné dvěma odstíny šedé alcantary.

Koupelnový ráj

Protože se tu počítá s častými několikadenními návštěvami, nechybí vedle koupelny majitelky ani "hostovská". Ta první, v bezprostřední blízkosti ložnice, je o poznání "vymazlenější". Zaujme především podlahou, která v jemné křivce přechází ke stěně vany.

Pozornost zaslouží drobná metalická mozaika na desce pod umyvadly i otopný žebřík Zehnder v retrostylu. Horizontální celostěnné zrcadlo koupelnu opticky rozšiřuje. Na podlaze a zdi je betonová šedá stěrka, část obkladu tvoří vroubkované obklady 60 x 60 cm.

Mozaikou obložená deska pod umyvadly koresponduje s šedou stěrkou zdi

Mozaikou obložená deska pod umyvadly koresponduje s šedou stěrkou zdi

Koupelna pro hosty zaujme dekorativním topným žebříkem Scirocco, jehož největší vadou byla absence termoregulačního ventilu, protože se rozehřál na nebezpečných 70 ° Celsia. "Zklidnil" ho až instalatér, který do designové krásy implantoval ventil.

Umyvadlo Globo Greffi spočívá na nerezové desce stolku s integrovaným věšákem, podle návrhu architektky je vyrobený na zakázku. O luxusní pocit ze sprchování se postará kout přes celou šířku místnosti vybavený dvěma hlavovými sprchami.

Koupelna majitelky potěší milovníky moderního designu

Koupelna majitelky potěší milovníky moderního designu

Efektní otopný žebřík (Scirocco) v hostovské koupelně

Efektní otopný žebřík (Scirocco) v koupelně pro hosty