Posuvné dveře jsou praktickým řešením pro oddělení kuchyně a jídelny.

Posuvné dveře jsou praktickým řešením pro oddělení kuchyně a jídelny. | foto: Sapeli

Jednotlivé místnosti potřebují "vlastní" dveře. Jak vybrat ty pravé

  • 0
U rekonstrukce se výměně dveří vyhne málokdo. Jen někteří si však pečlivě vyberou dveře skutečně "na míru". Nejde totiž jen o rozměry, ale také o to, aby dveře splnily konkrétní požadavky pro určitý prostor.

Stejný vzhled totiž ještě neznamená, že by každé dveře nemohly mít své speciální parametry. Typický příklad? Zvukově-izolační provedení. Je důležité jak u vstupních dveří, tak třeba k pokojům, kde bývá podstatné klidné prostředí, ať již jde o pracovny, ložnice nebo pokoje teenagerů.

"Hodnota útlumu zvukově-izolačních dveří může být až 42 decibelů. Často se využívá  hodnoty 37 decibelů, která je typická pro vstupní dveře do bytu. Samozřejmě v případě dveřního křídla s plnou dřevěnou výplní, protože sklo propouští zvuk více," upozorňuje Ing. David Vítek ze společnosti Sapeli.

Dveře Alegro s klima úpravou se vzhledem nijak neliší od ostatních dveří v bytě.

Podobné omezení nastává v případě takzvané klima úpravy, která je ideální do koupelen, spíží či kuchyní, tedy tam, kde se musí počítat s vyšší vlhkostí či vyšší rozdílnou teplotou před a za dveřmi. I ty lze vyrobit pouze v provedení plné (neprosklené). Speciální vlastnosti dveří přitom nemusí znamenat navýšení ceny, v současné době je možné je u některých výrobců jako bonus získat zdarma.

Vedle klima nebo zvukově-izolační úpravy můžete volit i dveře voděodolné či s mechanicky odolným povrchem (doporučují se třeba do kuchyní). U vstupních dveří je samozřejmé dodržení bezpečnostní funkce, ale také odolnost vůči požáru či kouři.

Skleněné dveře se zatavenou textilií, stejnou, jaká byla použita na posuvné japonské stěny na oknech.

Sklo interiéru sluší

Někdy se však v požadavcích dostane na první místo denní světlo. Velký podíl tak začínají získávat v posledních letech skleněné dveře, hlavně v posuvném provedení, ať již do pouzdra, nebo po stěně. Díky nim může třeba do hal a předsíní vstupovat denní světlo, prostor získává na vzdušnosti.

Samozřejmě představují i zajímavý designový prvek, zejména v případě provedení s grafosklem, u něhož si každý může vybrat svůj grafický motiv.

Vyzkoušejte si sklo v bytě

Pokud váháte, jaký dekor či barva skla by se hodila do vašeho interiéru, můžete vyzkoušet praktický konfigurátor. Funguje jak pro dveře, tak třeba pro skleněný obklad kuchyně. Jako dekor si můžete zvolit i vlastní nápady nebo si dokonce nechat "zatavit" do skla textil, a sladit tak celý interiér.

"Skleněné dveře mohou propouštět světlo, ale zároveň dokážou nabídnout dostatečnou intimitu, třeba v případě koupelny nebo ložnice. Stačí zvolit úpravu satinato nebo vhodnou fólii," radí Petr Paksi ze společnosti J. A.P.

Ani rodiče neposedných dětí se nemusejí obávat nebezpečí pořezání. "U grafoskla se kromě kalení používá ještě speciální vnitřní bezpečnostní fólie, která je se sklem pevně spojena, v případě nárazu se úlomky skla nevysypou, ale zůstanou zachyceny pohromadě," doplňuje Petr Paksi.

Stěna Eta dokonale oddělí dvě místnosti, ale ponechala prostoru vzdušnost.

Vlhko přes dveře neprojde

Dveře s klima úpravou lze vybírat ze tří tříd. Zatímco třída (a) je určena pro vlhkost 30 až 50 % a teplotu 18 až 23 °C, (c) třída je už určena pro teploty 5 až 23 °C a vlhkost až 85 %, tedy třeba tam, kde dveře z koupelny ústí do výrazně chladného prostoru nebo kde se prochází z garáže do domu.

Pozor v případě, kdy osazujete interiérové dveře do čerstvé novostavby, pak může vlhkost dosáhnout i hodnot kolem 80 procent. Dveře by se tak měly umístit do bytu či domu až po výmalbě a usazení podlah, aby ve vlhkém prostředí nedošlo k jejich deformaci.

Klima úprava znamená, že se pro vnitřní konstrukci použije hliníková fólie. "Pouhým okem ji nepoznáte, dveře do koupelny nebo kuchyně vypadají stejně jako provedení bez úpravy," zdůrazňuje Ing. David Vítek ze společnosti Sapeli.

Při extrémních rozdílech teploty před a za dveřmi dochází k deformaci či prohnutí dveřního křídla. Norma povoluje 3 mm u standardní výšky 1 970 mm, u dveří s výškou 2 100 mm jsou to již 4 mm. Přesto by vyšší dveře měly dostat přednost. Nejen že vypadají lépe, ale dovolují i snadnější manipulaci s nábytkem a podobně. Ne náhodou najdete ve slavné dveře Tugendhat dveře až ke stropu!

Vstupní dveře mohou mít uvnitř bytu stejnou úpravu jako interiérové.

Pokud již dveře máte a nechcete je měnit, lze vyzkoušet použití mřížek, případně zkrácení o 10 až 12 mm (jinak se používá vzdálenost od podlahy 5 až 7 mm), aby se vyrovnala vlhkost a zlepšila se cirkulace vzduchu (to znají zejména uživatelé plynových ohřívačů vody).

Majitelé vnitřních bazénů nebo jiných vlhkách prostor mohou sáhnout i po takzvaných voděodolných dveřích. Jejich konstrukce je ze speciálního materiálu, aby byla zaručena stabilita.

Vnitřní materiál bývá na bázi polyuretanu a laminátu, nereaguje na vlhkost a zároveň zaručuje dobrou tepelnou izolaci. Na povrch dveřního křídla se používá vysoce odolný HPL laminát. Zárubeň se doporučuje s kovolaminátovým povrchem a speciální úpravou do mokra.

Ticho za dveřmi

Vadí vám hudba, kterou si pouští váš syn, potřebujete klid na práci nebo máte rádi soukromí v ložnici? Ve všech případech se vyplatí pořídit si zvukotěsné dveře.

Pro jejich konstrukci se nepoužívá voština, ale plná dřevotřísková deska doplněná zvukotěsnými materiály a kvalitním těsněním. Dalším důležitým prvkem pro zabezpečení "ticha" je důležité utěsnění spodní hrany dveří. Mezera mezi křídlem a podlahou nesmí přesáhnout 10 mm. "Zákazníkům doporučujeme zvukově izolační mechanický práh, který tvoří skrytou součást dveřního křídla," popisuje David Vítek.

Zvukově-izolační dveře mohou snížit prostupnost zvuku až do 42 decibelů. Dveře se osazují do dřevěné obložkové nebo rámové zárubně označené v katalogu příslušným piktogramem. U kovové zárubně musí být osazeno těsnění.

Detail zvukově-izolačníhio mechanického prahu

Omezení hluku se očekává samozřejmě také u vstupních dveřeí. Dokonce je přímo předepisuje norma, která rozlišuje pět úrovní zvukového útlumu (22 dB, 27 dB, 32 dB, 37 dB a 42 dB), zvukově izolační dveře musí splnit poslední tři hodnoty .

Kromě toho, že se silně prosazuje trend sjednocení vzhledu pohledové strany vstupních dveří s interiérovými (pak se vyplatí zvolit jednoho dodavatele), je důležité, abyste zvolili odpovídající bezpečnostní třídu, případně i odolnost vůči požáru a kouři.

Jednotlivé místnosti potřebují "vlastní" dveře

Do jednotlivých místností se vybírají dveře podle určitých vlastností nebo účelu, který mají splnit.

Příklady:

  • Vchodové dveře s protipožární, kouřotěsnou a bezpečnostní funkcí, ale také klima úpravou v nejvyšším stupni (c) a zvukovou izolací 37 dB (možnost sladění interiérové strany s povrchem ostatních interiérových dveří)
  • Dveře mezi vstupním prostorem a vlastním interiérem – klima provedení, ale třeba i skleněné posuvné
  • Kuchyňské dveře – dveře s mechanicky odolným povrchem, posuvné dveře do pouzdra, skleněné posuvné dveře na zeď pro designové oddělení kuchyně a dalších prostor
  • Dveře do ložnice – zvukově-izolační dveře
  • Dveře do dětského pokoje – zvukově-izolační + mechanicky odolný povrch + bezpečnostní provedení skla = kalené sklo + atypické povrchy (karton, který mohou děti až 5x pomalovat nebo potapetovat), dveře s háčky pro ukládání věcí
  • Dveře do koupelny či dveře do spíže odvětrávané ven – klima provedení
  • Dveře do obývacího prostoru – designové provedení, možnost posuvného skleněného provedení 
  • Dveře do šaten – dveře posuvné do stavebního pouzdra

I vchodové dveře je možné sladit se stylem domu.