Špatné osvětlení zkazí nejen oči, ale i dojem bytu

Když si chce člověk vybrat vhodné typy svítidel do jednotlivých místností, musí pečlivě zvážit čtyři faktory. Prvním je styl zařízení, pak velikost místnosti, účel osvětlení, a nakonec i své finanční možnosti. V posledním případě nejde jen o cenu jednotlivých lamp nebo lustrů, ale také o jejich spotřebu.

Jenže světlo není jen účet za elektřinu. Člověk sice musí dobře vidět, ale musí se také v pokoji cítit co nejlépe. Osvětlení je totiž emocionální záležitost a každý je vnímá jinak.

Architekti upozorňují také na to, že světlo dokáže zničit, nebo naopak vylepšit celý prostor.

Například staré typy zářivek, jaké se používaly do panelákových kuchyní, sice dokázaly svítit tak, že byly vidět i drobné kapří kůstky v bílém mase, ale neuměly vytvořit něco velmi důležitého - stín.

Pokoj osvětlený obyčejnou zářivkou proto působí plochým a holým dojmem, jako kdyby v místnosti nebyl nábytek, ale jen kulisy podél zdí.

Právě proto, že světlo je jednou z nejdůležitějších věcí, které pomáhají vytvářet příjemný interiér, nabízejí výrobci speciální typy osvětlení, které dokáže prostor "modelovat".

Obývací pokoj
V obývacím pokoji je většinou rozhodujícím požadavkem navození příjemné atmosféry. Tvar a vzhled svítidla se podřizují vkusu majitele a měly by ladit s celkovým zařízením. Pokud máte nižší strop, pak nelze s ohledem na oslnění doporučit použití lustru s žárovkami bez stínítek, které mají vyvolat dojem osvětlení svíčkami. Jako světelné zdroje lze doporučit úsporné zářivky. Pro zdůraznění různých detailů - vázičky v poličce, akvária, obrazu a podobně - lze použít i reflektorky.

Stropní lišty vám ušetří práci
Historky o věšení lustrů bývají oblíbeným tématem rodinných komedií. V praxi je však lepší vyzkoušet takzvané stropní lišty, jež se osvědčují zejména v rodinách, kde se neustále přestavuje nábytek.

Fungují totiž jako jedna velká zásuvka na stropě. Na lišty lze podle typu umístit cokoli - žárovky, halogeny i výbojky, a dokonce i hodiny s budíkem.

Záleží na tom, zda je v liště napětí 220 voltů, nebo jestli má lišta transformátor na 24 nebo 12 voltů. Na lištu je možné připevnit několik halogenových svítidel místo klasického lustru a zároveň bodové halogenové světlo s dosahem tří metrů, které dobře nasvítí i jídelní stůl v rohu místnosti.

Nad ním pak může viset lampa, jež se svým designem líbí paní domu, ale na dobré osvětlení nestačí.

Stropní lišty se vyrábějí na míru a jeden metr přijde průměrně na čtyři tisíce korun. Pokud si nejste jisti, které svítidlo je pro váš byt nejlepší, a rozdíly mezi žárovkami, zářivkami a halogeny jsou pro vás stejným tajemstvím jako teorie relativity, bude nejlepší obrátit se rovnou na odborníky.

Ložnice
Ložnice je z hlediska osvětlení poměrně komplikovaným prostorem, kde se střetává velké množství požadavků. Osvětlení by mělo vytvářet příjemnou atmosféru. Z tohoto hlediska je třeba doporučit použití světelných zdrojů s teple bílou barvou světla. Množství světla by mělo být regulovatelné. Dále je třeba zajistit dostatek světla pro čtení jak v posteli, tak u psacího stolu. V obou případech jsou vhodné polohovatelné lampičky s neprůhledným stínítkem.

Některé specializované prodejny svítidel jsou již schopné zákazníkům svítidla nejen prodat, ale vypracovat i světelnou studii pokoje či bytu a zabezpečit montáž svítidel. Toto poradenství je už zahrnuto v ceně výrobků.

Pod lampou může být horko
Klasické žárovky stále častěji nahrazují halogenové. Nabízejí sice velmi brilantní světlo - efektní jsou hlavně v interiérech se spoustou skla a chromu, ale je třeba s nimi opatrně zacházet a volit je pouze tam, kam patří.

Jen málokdo si například uvědomí, že halogenové žárovky bez ochranné baňky, které se používají například do stolních lamp, se nesmějí brát volně do prstů.

Po zapnutí by se totiž otisky prstů vpálily do křemenného skla, a tím se žárovka poškozuje. Případné otisky je třeba setřít měkkou látkou namočenou například v lihu.

Žárovka se také nesmí měnit pod napětím, jinak se mohou její kontakty "zapéct". Životnost žárovky se pak výrazně snižuje. Stejně tak je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost mezi svítidlem a osvětlovanou plochou, aby se zabránilo jejímu nadměrnému zahřátí.

Koupelna
V koupelně je prioritou číslo jedna zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Z tohoto důvodu je nutno umisťovat svítidla co nejdále od vany a umyvadla. Svítidla by měla mít dvojí izolaci a krytí IP 54 (před stříkající vodou). Dále je většinou preferována účelnost, to znamená, že volíme jednoduchá svítidla nejlépe v páru. Jedno, pro celkové osvětlení, se umisťuje na strop a druhé nad zrcadlo nad umyvadlem.

Tuto doporučenou vzdálenost proto výrobci uvádějí přímo na svítidlech, jen je třeba ji nepřehlédnout. Pracovní lampy s halogenovými žárovkami mohou nepříjemně zahřát nejen nábytek, ale i člověka.

Halogenové osvětlení stolu není ideální třeba pro školáka, který tráví nad učením spoustu času. Dítě se zpotí nad rovnicemi, ale také z tepla od lampy. Teplota v místnosti, kde se dítě učí, by měla být kolem 22 stupňů.

Jestliže bude u pracovního stolu kolem 27 stupňů, schopnost soustředit se klesne o čtvrtinu, a při třicetistupňovém teple dokonce až na polovinu. Proto bývá v těchto případech lepší lampa s klasickou žárovkou.

Pro rodiny, kde děti i dospělí tráví hodně času u počítače, je ideální kombinace přímého a nepřímého osvětlení v podobě závěsného zářivkového osvětlení, které svítí nahoru i dolů.

Lze je však použít většinou jen ve starších domech, protože vzdálenost od stropu musí být u těchto svítidel kolem 60 centimetrů, aby nepřímé osvětlení, které se odráží od stropu, splnilo svůj účel.

Kuchyň
V kuchyni je u osvětlení rozhodující funkčnost a účelnost. Důraz se klade na kvalitní a dostatečné osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky. Pro celkové osvětlení je vhodná lampa s průsvitným stínítkem kulového nebo deštníkového tvaru, osazená kompaktní zářivkou. Je také možné použít lineární zářivky na stropě. Pro osvětlení pracovní plochy linky je nejvhodnější svítidlo zabudované přímo do dolní poličky kuchyňské linky.

Zároveň se nesmí světlo odrážet na obrazovce monitoru, jinak se oči velmi rychle unaví. Halogenové osvětlení nebývá výhodné, protože vytváří na stole poměrně ostře ohraničené kruhy světla. 

Ty se odstraní jen použitím poměrně velkého množství stropních halogenových žárovek, jenže ty výrazně zvýší teplotu v místnosti, protože "produkují" vedle světla i velké množství tepelné energie.

Maličkosti mohou potěšit
Ne každý člověk se rodí s odvahou indiánského náčelníka. Noční můra má pak podobu každého stínu, který se jen mihne v dětském pokoji.

Místo dekorativních lampiček, jejichž estetická úroveň konkuruje pajdulákům na tržištích v blízkosti německých hranic, je lepší sáhnout po speciálním nočním osvětlení.

To vypadá jako baculatá zástrčka, která se zasune do zásuvky a v pokoji se objeví tlumené, nevtíravé světlo.

Dětský pokoj
Rozhodujícím požadavkem je účelnost a dostatek světla na pracovním stole. Pro celkové osvětlení je možno použít nejrůznější druhy svítidel zpravidla teple bílého odstínu. Pokud jsou obyvateli menší děti, je třeba zvažovat použité svítidlo z hlediska jeho rozbitnosti a možnosti zranění vzniklými střepy. Pracovní stůl dítěte je v každém případě třeba vybavit polohovatelnou lampičkou, kterou umisťujeme na opačnou stranu stolu, než je ruka, kterou dítě píše.

Minimální příkon 0,3 wattu rodinný rozpočet nezatíží a zbaví dítě strachu. Ocení je však i maminka, která musí vstávat k nemocnému dítěti.

Použít je můžete i v předsíni, aby se tady mohl každý pohybovat bez obav, že vzbudí celou rodinu. Noční osvětlení stojí přibližně 80 až 130 korun.

Některé můry však mohou být skutečné. Proto se těm, kteří bydlí v rodinných domcích, vyplatí pořídit si automatický spínač k venkovnímu světlu u vchodu.

Protože čidlo reaguje na pohyb, může upozornit i na nevítanou návštěvu u dveří.

Za dvě stě až tři sta korun se majitel vyhne i obvyklému hledání klíčů a tápání ve tmě.

Tato čidla je praktické použít také v interiéru, například na schodech, kde je možné nastavit i dobu, po kterou bude světlo na schodišti svítit.

Osvětlení zrcadla a umyvadla s velkou odkladní deskou u řady Darling řeší dřevěná rampa s halogeny

FERMAT, pracovní lampa z lakované oceli vydávající příjemné neostré světlo, žárovka max. 75 W.

Při výběru kuchyně nezapomínejte na osvětlení. Nejenže dostatečně osvítí pracovní plochu, ale pomocí světel umístěných uvnitř skříněk dodá kuchyni další rozměr

Lampa Julia (Molto luce) jer vyrobena z matového namodralého skla a pochromovaného kovu. Patří do ní 11 W kompaktní žárovka. Cena 8152 Kč, INPRO CZ

Scipio (Peters design) je osvětlení zrcadla, do něhož patří žárovka G24 d2. Cena od 6270 Kč, ALISEO

Bezdrátová stolní lampa ze souboru Culinary Art postavená kdekoliv na interaktivním ubruse vyzařuje příjemné měkké a teplé světlo

Dostatečně velká postel s čelem, na nožkách a s intimním osvětlením může napomoci dostatečně relaxaci po náročném dni

Do stolní lampy Duo (design Luciano Balestrini, Paolo Longhi, Lumina) patří halogenová zářivka s paticí E 27. Cena od 10 110 Kč, RENDL

Místo klasického lustru může být praktičtějším řešením bodové osvětlení, které umožní dobře osvítit všechny části pokoje, ale také zvolit světlo pöuze tam, kde je právě třeba

Osvětlení v dětském pokoji by mělo být všude, kde se dítě alespoň na chvíli pravidelně zastavuje: nad pracovním stolem, u křesla na čtení i nad postelí

Stojací lampa

Stolní lampa s teleskopickou nohou

Z kuchyně je vstup na zahradu

Špatná elektroinstalace se nejvíce projevuje v kuchyni. Dříve totiž nikdo nepočítal s takovými elektrospotřebiči, jako je myčka nádobí, rychlovarná konvice či mikrovlnka.

Rozmanité osvětlení kuchyně

Osvětlení instalované do podhledů i niky

Mezery mezi panely zakrylo osvětlení obývacího pokoje.

V místnostech, kde dlouhodobě svítíte používejte úsporné žárovky.

,