Původní ležení na matracích na zemi nahradila stará darovaná postel

Původní ležení na matracích na zemi nahradila stará darovaná postel | foto: Magda Ženíšková a Michal Martinka

Spartánsky zařízený studentský byt překvapí zajímavými nápady

  • 27
Dalším příspěvkem do soutěže o zajímavě zařízený pronájem je byt studentského páru. Své dočasné bydlení chtěli zařídit levně a prakticky. Na podlahu dali zátěžové koberce a nad linku mozaiku z rozbitých obkladaček. Oblečení si věšejí na stojan z větví.

Naším dočasným útočištěm se stal byt 2+1 v prvním patře rodinného domu v malém městečku u Tábora, ve kterém bydlíme společně s tetou. Víme, že toto bydlení je pouze dočasné, proto jsme k jeho zařizování přistupovali velmi úsporně.

Zařizování bytu asi nejvíce prodraží podlahové krytiny. Uchýlili jsme se proto k nejlevnějšímu řešení, a to k zátěžovým kobercům. Větší obnos jsme investovali pouze do lina okolo kuchyňské linky. V ložnici zůstaly parkety. Ty jsme obrousili a natřeli směsí fermeže a včelího vosku.

Obklad nad kuchyňskou linkou tvoří mozaika ze sesbíraných dlaždic od kamarádů

Obklad nad kuchyňskou linkou tvoří mozaika ze sesbíraných dlaždic od kamarádů

V kuchyni zůstala stará linka, ke které jsme přidali konstrukci smontovanou ze střešních latí. K té jsme dokoupili pracovní desky. Spodní skříňky v lince zakrývá bambusová rohož.

Mozaika nad pracovní deskou je náročným dílem mého přítele. Na tvorbu použil zbytky obkladaček, které jsme získali od kamarádů a následně rozbili na malé kousky. Stůl a židle jsme koupili v obchodním řetězci s nábytkem.

Kuchyně zůstala původní. Pouze přibyla konstrukce smontovaná ze střešních latí

Kuchyně zůstala původní. Pouze přibyla konstrukce smontovaná ze střešních latí

Sezení v obývacím pokoji jsme vyřešili pomocí staré postele, přes kterou jsme přehodili deku a dali na ni polštáře z pohovky. Jinak je tento obývák většinu času spíš pracovnou.

Z mého původního bydliště u rodičů jsme si přivezli pouze skříň a komodu, které byly vyrobeny na zakázku. Jejich styl se nám moc líbí a při zařizování našeho budoucího vlastního bytu se jím budeme řídit.

Komoda byla vyrobená na zakázku

Komoda byla vyrobená na zakázku

Volně položené matrace jsme nedávno nahradili darovanou postelí. V ložnici jsme ale nejvíce postrádali odkládací a závěsný stojan na oblečení. V obchodech jsme si nevybrali, buď se nám prodávaný výrobek nelíbil, nebo byl příliš drahý.

Vrhli jsme se proto na ruční práci a vyrobili si stojan přírodní. Posloužilo nám k tomu z lesa donesené dřevo, ze kterého jsme odstranili kůru. Větve jsme pak spojili stahovací páskou.

Byt se snažíme dál zařizovat. Nemáme ale tolik času a taky peněz. Kupujeme si jen takové předměty a nábytek, které v budoucnu použijeme v našem vlastním bytě.

Stojan na oblečení je vyrobený z větví zbavených kůry a stažený páskou

Stojan na oblečení je vyrobený z větví zbavených kůry a stažený páskou

Ceny pro vítěze

Houpací křeslo Swing pro předního českého výrobce čalouněného nábytku mm interier navrhl René Šulc. Už v roce 2009 získalo toto křeslo, které slouží pro relaxaci a odpočinek, titul Nábytek roku 2009. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami nebo bez nich, podle požadavku zákazníka, jeho cena začíná podle provedení od 37 tisíc a výše.

Firma mm interier byla založena v roce 1992 v Luhačovicích. Již od počátku se zaměřila na spolupráci s předními českými designéry. Mezi jejími autory najdete například Jana Čtvrtníka (Designér roku 2008), profesora Jiřího Pelcla, Jana Čapka a další tvůrce.

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

René Šulc, křeslo Swing pro mm interiér

Firma získala za dobu svého působení celou řadu ocenění za design, vystavuje v České republice i v zahraničí. V posledním ročníku soutěže Czech Grand Design byl mm interier nominován mezi nejlepší hned ve třech kategoriích. Právě v Luhačovicích vznikl sedací nábytek pro Národní technickou knihovnu v Praze.


Dvě luxusní matrace BioActive z řady Pierre Cardin v hodnotě 23 780 Kč věnuje Magniflex, největší italský výrobce matrací. Matrace mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken a schopnost přizpůsobit se tvaru lidského těla. Vakuové balení dovoluje snadnou přepravu.

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Podmínky soutěže

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie (minimálně 5 ks, stačí rozlišení 72 dpi)
* text a informace o bytě, domku či místnosti, použitých materiálech a finančních nákladech
* telefonní spojení
* do předmětu zprávy napište "nápad"
* soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2010

Redakce bude v průběhu března až května zveřejňovat vaše nejlepší nápady, fotografie však musí kvalitou odpovídat potřebám webu.

Ze zveřejněných příspěvků vybere porota, kterou povede designérka Veronika Loušová, nejlepší realizace.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje výběr zařazených příspěvků.

Porota

Předsedkyně poroty: MgA. Veronika Loušová

Absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér, za kterou získala několik ocenění.

Věnuje se navrhování interiérů, je členkou komise pro odstraňování bariér při NRZP ČR, věnuje se i přednáškové činnosti. Nedávno dokončila například cvičnou kuchyni pro slabozraké a nevidomé v Karlových Varech.

Je manažerkou neziskové organizace CZECHDESIGN.CZ, která podporuje český design a provozuje portál o designu, organizuje mezinárodní bienále designu Design Match.