Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a

Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a lesklého chromu. | foto: Marek Nováček, NWT

SOUTĚŽ: Ze staré půdy je krásný byt velký 137 metrů čtverečních

  • 38
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je půdní byt v centru Kroměříže. Prostory ve staré bytovce původně sloužily jako sušárna prádla a skladiště nepotřebných věcí. Proměnily se v příjemný prosvětlený byt pro jednoho muže.

Naším architektonickým záměrem bylo navrhnout prosvětlený byt ve stávajícím půdním prostoru pětipodlažního bytového domu z konce 19. století v centru Kroměříže.

Blíží se konec soutěže

Pochlubte se svým půdním bytem, obydleným podkrovím v rodinném domě či zajímavým bydlením pod střechou.

Fotografie a text zašlete nejpozději do 31. 7. 2011 na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Dispozice je navržená pro jednoho člověka a jednotlivé funkční prostory jsou od sebe odděleny pouze nábytkem. Uživatel bytu si přál bydlet v otevřeném prostoru s optickým propojením obývacího pokoje, ložnice a koupelny.

Při navrhování bytu jsme byli především omezeni nízkou výškou hřebene střechy a nutností umístit na půdu technickou místnost, která patří restauraci v suterénu bytového domu. Půdní vestavba byla totiž součástí celkové rekonstrukce domu.

Hlavní obývací prostor půdního bytu i okna jsou orientována na západ, tedy na atraktivní historickou část města. Památkáři povolili prosvětlení pokojů pomocí velkoplošných střešních oken Velux Integra, která jsou přístupná z hlavního obytného prostoru a lze je obsluhovat dálkovým ovládáním.

Podél zadní stěny bytu (pod okny) je knihovna, která musela být kvůli střešní šikmině a zkosené stěně umístěna netypicky naležato.

Střešní okna slouží nejen k větrání, ale do značné míry přispívají i k vyhřívání bytu pomocí slunečního záření. Proti přehřívání interiéru v letních měsících slouží instalované klimatizační zařízení. Pomáhá mu i stínění oken venkovními roletami.

Při nižších teplotách a přes noc si byt vystačí s akumulací teploty získané přes den. Během chladných měsíců je byt vytápěný podlahovým topením a v přechodných obdobích zima-jaro, podzim-zima pomocí tepelného čerpadla klimatizace.

Jako obklad zadní části linky bylo použito fóliované zelené sklo Lacobel.

Kuchyně je umístěná naproti vstupním dveřím. Linka je v barvě sloní kosti a smetanové s doplňky světlého matného hliníku. Horní police jsou podsvětlené LED páskami. Tyto pásky jsme použili i na osvětlení kuchyňské linky a pracovní desky. Zadní část linky je obložená fóliovaným zeleným sklem Lacobel.

Dominantou kuchyně je jídelní stůl v kombinaci mléčného kaleného skla a lesklého chromu. Designové kuchyňské židle barevně ladí s pozadím kuchyňské linky a jsou vyrobené ze zeleného průhledného polykarbonátu, také v kombinaci s chromem.

Podél zadní stěny bytu (pod okny) je knihovna, která musela být kvůli střešní šikmině a zkosené stěně umístěna netypicky naležato. Knihovna má rovněž LED osvětlení zabudované v přiznaných trámech třešní konstrukce a tvoří spojovací článek mezi pracovním stolem, obytným prostorem a sedací soupravou.

Ložnice a koupelna jsou oddělené posuvnou stěnou. V koupelně je dlažba z umělé břidlice.

Vzdušnost a harmonii celého interiéru podtrhuje nápaditá mléčná stěna s posuvnými dveřmi, která odděluje ložnici od koupelny. Pevných příček jsme se v celém bytě záměrně vzdali.

V podobném duchu je v koupelně navržená sprchová zástěna z kaleného skla Satináto (přes satinované sklo jsou vidět pouze rozostřené siluety). U těchto prvků byl kladen důraz na kvalitní detail.

Nad přírodní žulovou umyvadlovou deskou je bezrámové zrcadlo podsvětlené výkoným LED osvětlením. Kontrastní prvek koupelny tvoří dlažba z umělé břidlice.

Podmínky soutěže

Pro účast k soutěži postačí zaslat text s potřebnými informacemi a fotografie, nejlépe šířkové, oceníme také plánek, fotografie původního stavu v případě rekonstrukce či vynaložené finanční náklady. Určitě zdůrazněte zajímavé detaily a vychytávky, na které jste v bytě pyšní, kromě fotografie připojte nejlépe i jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz zašlete co nejdříve:

* fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkové)

* plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)

* text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek

* počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je znáte)

* informaci, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)

* autor projektu/návrhu (pokud ho znáte)

* telefonní spojení

* jméno

* místo - stačí uvést město

* do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty bude odborná porota hodnotit zejména na základě těchto kritérií:

- architektonické řešení a estetický dojem

- originalita zařízení interiéru

- dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání

- praktičnost pro každodenní obývání/práci.

Podrobné informace a podmínky k soutěži naleznete ZDE.