Menší terasa je spojená s obývacím pokojem. Na podlaze je exotické dřevo Bangkirai.

Menší terasa je spojená s obývacím pokojem. Na podlaze je exotické dřevo Bangkirai. | foto: Luděk Kovář

SOUTĚŽ: Starou půdu předělal na dvoupatrový byt s terasou

  • 67
Další příspěvek do naší soutěže o nejlepší bydlení v podkroví je z Brna. Majiteli se podařilo ze staré půdy vybudovat vzdušný a slunný interiér, který je zároveň originální a skvěle se v něm žije.

Můj vysněný byt vznikl vestavbou na rušné ulici v centru Brna, a to v památkově chráněném objektu z přelomu 19. a 20. století. Do bytu se přijíždí proskleným výtahem.

Ve spolupráci s projektanty z firmy Tekoreal jsme laicky řečeno obrátili obvyklou dispozici. V přízemí bytu je spací část a v patře pak obytný prostor. Díky tomu jsme hlavní obývací prostor propojili s prostornou terasou a získali jsme úžasný výhled na hrad Špilberk. Tím jsem si splnil jednu z mých podmínek, a tou byla originalita a jedinečnost bydlení.

V obývací části je prosklená stěna, která při otevření propojí obývák s terasou.

V přízemí je chodba se schodištěm do patra bytu, hlavní koupelna s toaletou, komora, pokoj pro hosty (v budoucnu dětský pokoj), ložnice, ze které je vstup do druhé koupelny opět s WC.

V patře je kuchyňská část s linkou a jídelnou, komora, WC a obývák. Dále knihovna s čtenářským a pracovním koutkem. Obývací část je prosvětlena velkou prosklenou stěnou, kterou lze kompletně otevřít a propojit obývák s terasou. Z této první terasy se po schodech dostaneme do druhého patra bytu, kde je druhá terasa.

Vzhledem k charakteru bytu jsem chtěl použít v maximálně možné míře přírodní materiály, tudíž jsou zde dřevěné parkety. Dveře a obložkové zárubně jsou dýhované, stejně jako schodiště.

V patře je kuchyňská část s linkou a jídelnou.

Na obou terasách je exotické tvrdé dřevo s dlouhou životností bangkirai. Z něho jsme také nechali vyrobit venkovní schodiště. Zábradlí na terasách je z leštěného nerezu v kombinaci s čirým sklem. Na kvalitních materiálech jsem si dal záležet. Také jsem chtěl, aby bylo použité zařízení vyrobené v České republice, a to se mi podařilo.

Důvodem nebyla jen mnohdy vyšší kvalita a příznivější cena, ale také podstatně kratší doba dodání od okamžiku objednání.

Byt je vytápěný tepelným čerpadlem vzduch-vzduch v kombinaci s plynovým kotlem. V přízemí jsou klasická otopná tělesa, v prvním patře pak podlahové konvektory. V koupelnách je navíc podlahové topení a v obytných místnostech klimatizace.

Střešní okna od firmy Velux jsou opatřená vnitřními žaluziemi. Okna jsou ovládaná dálkově, při větrání je to totiž velmi praktické.

Z přízemí se po schodech vyjde do prvního patra s kuchyní a obývacím pokojem.
Z přízemí se po schodech vyjde do prvního patra s kuchyní a obývacím pokojem.

Podmínky soutěže

Pro účast k soutěži postačí zaslat text s potřebnými informacemi a fotografie, nejlépe šířkové, oceníme také plánek, fotografie původního stavu v případě rekonstrukce či vynaložené finanční náklady. Určitě zdůrazněte zajímavé detaily a vychytávky, na které jste v bytě pyšní, kromě fotografie připojte nejlépe i jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz zašlete co nejdříve:

* fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkové)

* plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)

* text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek

* počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je znáte)

* informaci, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)

* autor projektu/návrhu (pokud ho znáte)

* telefonní spojení

* jméno

* místo - stačí uvést město

* do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty bude odborná porota hodnotit zejména na základě těchto kritérií:

- architektonické řešení a estetický dojem

- originalita zařízení interiéru

- dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání

- praktičnost pro každodenní obývání/práci.

Podrobné informace a podmínky k soutěži naleznete ZDE.