Martin Prokš, Marek Přikryl: Mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla  (kategorie studie)

Martin Prokš, Marek Přikryl: Mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla (kategorie studie) | foto: Archiv ABF

Soutěž pro nejlepší mladé architekty hledá nejzajímavější projekty

  • 8
Jsou mladí, ale mohou být i úspěšní. Musí se však o nich vědět. I proto byl 23. března vyhlášen už II. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky pro studenty architektury a mladé architekty do 33 let. Mediálním partnerem Young Architect Award 2010, který udělí i jednu z cen, je také iDNES.cz.

Do soutěžní jednokolové přehlídky mohou studenti či mladí architekti přihlásit své architektonické či urbanistické studie. U již realizovaných staveb může být pod přihláškou podepsaný i investor, developer nebo dodavatel, ovšem pouze se souhlasem mladého autora. Ten také převezme případné ocenění. Školní práce však přihlašuje pouze jejich autor.

Soutěžit mohou především studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale také autodidakti vzdělaní v oboru, kteří v době odevzdání soutěžní práce nepřesáhli věk 33 let, a to bez ohledu na národnost či stát, kde projekt vznikl. Jen pro zajímavost, vítězem loňského prvního ročníku v kategorii realizace se stal kolektiv autorů z Portugalska.

Nuno Griff, Augusto Marcelino, Cristina Mendonca, Luis Baptista, Pedro Patricio, Sofia Antunes:Tomar Environmental Monitoring and Interpretation Offices, Tomar, Portugalsko (kategorie realizace) Nuno Griff, Augusto Marcelino, Cristina Mendonca, Luis Baptista, Pedro Patricio, Sofia Antunes:Tomar Environmental Monitoring and Interpretation Offices, Tomar, Portugalsko (kategorie realizace)

Nuno Griff, Augusto Marcelino, Cristina Mendonca, Luis Baptista, Pedro Patricio, Sofia Antunes: Tomar Environmental Monitoring and Interpretation Offices, Tomar, Portugalsko (kategorie realizace)

"Byl skutečně vynikající. Šlo o rekonstrukci starší budovy, vlastně jakousi vestavbu domu do domu, provedenou sochařským způsobem, výtvarně velmi zralým. Zajímavé je určitě to, že to byla veřejně prospěšná stavba, financovaná z peněz Evropské unie," popisuje MgA. Ondřej Císler, člen loňské poroty.

Ze 73 projektů nominovala nakonec do finále 17 účastníků, z toho dva ze zahraničí. Uzávěrka letošní soutěže je 15. července do 15 hodin, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Bližší podrobnosti k soutěži najdete zde.

Proč se hledají nejlepší

Hlavním smyslem soutěžní přehlídky je zmapovat tvorbu mladých začínajících architektů do 33 let, ale také zviditelnit mladé tvůrce a přiblížit architekturu široké veřejnosti. Ocenění v jednotlivých kategoriích získají finanční odměnu, úspěch v soutěži však autorům přinese především potřebné zviditelnění.

I proto je tak důležitá cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Vítěz představí svůj projekt i další práce na internetových stránkách, v rozhovoru pak vysvětlí, jak přistupuje k řešení konkrétních projektů a zadání.

Pro zveřejnění v anketě na iDNES.cz je nutné, aby kromě povinné dokumentace soutěžící dodali především 3D model ve formátu .avi nebo .mpeg. Bližší informace jsou na stránkách www.yaa.cz. Čtenáři iDNES.cz vyberou 10 finalistů, redakce z nich pak celkového vítěze.

Účastníci soutěžní přehlídky mohou přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace. Pro hodnocení jejich nápadů bude důležitá zejména kvalita architektonického/urbanistického řešení a udržitelnost z environmentálního hlediska.

Na ty nejlepší čeká hned několik cen:

- Cena Young Architect Award 2010 v kategorii studie ve výši 30 000 Kč
- Cena Young Architect Award 2010 v kategorii školní práce ve výši 30 000 Kč, k níž náleží také věcná cena: CAD program Artlantis Studio v hodnotě 25 900 Kč (bez DPH)
- Cena Young Architect Award 2010 v kategorii realizace ve výši 30 000 Kč
- Cena architekta Josefa Hlávky v kategorii studie/školní práce ve výši 25 000 Kč
- Cena rektora ČVUT v kategorii školní práce ve výši 10 000 Kč
- Cena Stavebního Fóra za návrh stavby ukazující cestu rozvoje lidských sídel

Vyhlašovatel soutěže

Druhý ročník Soutěže Young Architect Award 2010 pro studenty architektury a architekty do 33 let vyhlašuje ABF, a.s.,

pod záštitou
Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy
Ministerstva kultury
Ministerstva průmyslu a obchodu
Ministerstva pro místní rozvoj
České komory architektů
České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě
Českého vysokého učení technického
Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci
Fakulty stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava
Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně
Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
vyhlašuje

Bližší informace k soutěžní přehlídce lze najít na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a soutěže www.yaa.cz – přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů – www.cka.cc.

Členové poroty

Doc. akad. arch. Imrich Vaško, předseda poroty, VŠVU Bratislava
Mgr. Akad. Arch. Roman Brychta, PROJEKTIL ARCHITEKTI
Ing. Milan Jirovec, člen představenstva ČKA, m4 architekti
Ing. arch. Petr Parolek, Ph.D., FA PAROLLI
prof. Ing. arch. Josef Pechar, DrSc., Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových"
Ing. arch. Michal Šourek, MS GROUP
Ing. arch. Ivan Wahla, Ateliér RAW

Náhradníci poroty: Ing. arch. Tomáš Rusín, Ateliér RAW
Ing. arch. Pavel Jura, autorizovaný architekt

Nejlepší z prvního ročníku

Cena Architect Award ABF 2009 - kategorie studie - školní práce

Muzeum kubánských uprchlíků, Miami, USA
autor: Martin Kropáč

Martin Kropáč: Muzeum kubánských uprchlíků, Miami USA (kategorie studie - školní práce)

Hodnocení poroty:

Silný koncept řešení muzea, jehož hlavním "exponátem" je otevřený horizont moře, v návaznosti na urbanistickou strukturu přilehlého sídla. Molo jako přístav i most vedoucí ke svobodě, muzeum uprchlíků jako ruka nabídnutá tonoucímu. Jasné a čitelné dispoziční řešení. Práce se světlem i mořským příbojem. Projekt se silným vnitřním příběhem.

Cena Architect Award ABF 2009 - kategorie studie

Mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla
autoři: Martin Prokš, Marek Přikryl

Martin Prokš, Marek Přikryl: Mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla  (kategorie studie)Martin Prokš, Marek Přikryl: Mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla  (kategorie studie)

Hodnocení poroty:
Projekt vyniká koncentrovanou a bohatou invencí a ačkoliv bude stěží kdy realizován, přináší do tvůrčího diskursu o současné architektuře Prahy radost a hravost. Navazuje na progresivní typ atriové školky a rozvíjí úsporný koncept modulární výstavby. Inteligentně zlehčuje těžkopádnost výrazu Pragerovy Nové scény.

Cena Architect Award ABF 2009 - kategorie realizace
Tomar Environmental Monitoring and Interpretation Offices, Tomar, Portugalsko
autoři: Nuno Griff, Augusto Marcelino, Cristina Mendonca, Luis Baptista, Pedro Patricio, Sofia Antunes

Nuno Griff, Augusto Marcelino, Cristina Mendonca, Luis Baptista, Pedro Patricio, Sofia Antunes:Tomar Environmental Monitoring and Interpretation Offices, Tomar, Portugalsko (kategorie realizace) Nuno Griff, Augusto Marcelino, Cristina Mendonca, Luis Baptista, Pedro Patricio, Sofia Antunes:Tomar Environmental Monitoring and Interpretation Offices, Tomar, Portugalsko (kategorie realizace)

Hodnocení poroty:

Zcela netradiční příklad rekonstrukce a konverze průmyslového objektu na začátku historické části portugalského města Tomar. Originální železobetonová vestavba dělí vnitřní prostor objektu na veřejnou část, místo sociálních kontaktů a potkávání lidí (kavárna, výstavní prostory) a privátní část sestávající z ubytovacích zařízení pro pozvané umělce.

Tyto privátní oblasti jsou objemově definovány vloženou železobetonovou konstrukcí a jsou barevně rozlišeny v rámci pojetí interiéru veřejného prostoru, který je založen na kontrastu bílé matové barvy a tmavého matového epoxidového nátěru. Jde o vynikající příklad transformace při zachování historické stopy původní urbánní struktury.

Cena architekta Josefa Hlávky - kategorie studie

Revitalizace spolkového domu ve Slavonicích
autoři: Ing. arch. Štěpán Valouch, Ing. arch. Jiří Opočenský

Ing. arch. Štěpán Valouch, Ing. arch. Jiří Opočenský: Revitalizace spolkového domu ve Slavonicích (kategorie studie)

Hodnocení poroty:

Studie spolkového domu ve Slavonicích mezi ostatními projekty vyniká civilností, citlivostí a kvalitou svého provedení. Pokouší se nabídnout seriózní odpověď na zásadní témata lidského společenství na malém městě, reaguje přiměřeně na historický kontext, nechce převracet ani provokovat. Má potenciál stát se nástrojem kultivace polis, zdrojem radosti a poznání. Výraz domu je formován najisto, jednoduše a bez většího zaváhání.

Cena poroty - kategorie studie - školní práce

Bydlení ve věžovém domě v Praze - Holešovicích
autor: Ing. arch. Tomáš Král

Ing. arch. Tomáš Král: Bydlení ve věžovém domě v Praze Holešovicích (kategorie studie - školní práce)Ing. arch. Tomáš Král: Bydlení ve věžovém domě v Praze Holešovicích (kategorie studie - školní práce)

Hodnocení poroty:

Projekt se vyslovuje k naléhavé otázce zahušťování dnešních měst a zvyšování kvality obytného prostředí - přestože téma výškových budov je velmi náročné k uchopení, a to zvláště v centrech historických měst, jako je Praha, projekt rozhodně nepostrádá inovativní charakter a poctivost v hledání možných budoucích řešení.

Cena mediálního partnera - kategorie studie - školní práce

Plovárna Jenštejn
autor: Michaela Roženská

Michaela Roženská: Plovárna Jenštejn (kategorie studie – školní práce)