Chalupa s jedinečným, jakoby selsko-barokním štítem ve Ctiněvsi byla láskou na...

Chalupa s jedinečným, jakoby selsko-barokním štítem ve Ctiněvsi byla láskou na první pohled. | foto: Libor Růžička

Zachraňuje zchátralou chalupu pod Řípem. Ostatní radí: zbourej to

  • 111
Roky jsem hledal starou chalupu, ve které bych mohl trávit příjemné chvíle. V roce 2010 jsem našel na internetu chalupu s jedinečným, jakoby selským barokním štítem ve Ctiněvsi v těsné blízkosti Řípu. Dlouho jsem neváhal a koupil ji. Píše čtenář v našem prvním příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Po prvním posouzení jsem myslel, že chalupu za pár korun do několika let opravím. Ale jakmile jsem si přizval profesionála, aby mi udělal projekt, bylo vše jinak. Ukázalo se, že mě rozhodně nečeká žádná procházka růžovým sadem.

Oslovil jsem architekta Toulce ze studia TSV architekti, který si sám také rekonstruuje chalupu v Jizerských horách, a pomalu se začala rýsovat nová podoba chalupy, co nejvíce respektující zachování původního vzhledu.

Rekonstrukce staré chalupy

Chalupa ve Ctiněvsi, o které jsem našel první zmínku z 18. století, je přízemní budova s půdorysem 12 × 5 metrů. Stojí na kamenných základech z řipského čediče v téměř nejnižším bodě obce.

Kamenné stěny z opuky, které nesou sedlovou střechu pokrytou bobrovkou a falcovkou, byly dost chabě provázané s cihlovými štíty. Na severní straně je navíc k chalupě přilepen přístavek sloužící jako hlavní vstup s toaletou. 

Stěny, omítky, okna i dveře byly poškozené vlhkostí. Dům totiž nebyl téměř deset let obýván, pouze ho minulý majitel připravil k rekonstrukci. Místo sedaček byla v obýváku naskládaná nová krytina pro celou střechu. Není se co divit, chalupa absolutně nevyhovovala požadavkům na současné bydlení.

Ve sporáku a kamnech se topilo hlavně uhlím, někdy i dřevem. Jedna z kůlen na dvorku je ještě teď do jednoho metru zaplněná kvalitním černým uhlím. Topit tímto způsobem jsem si zkusil jednu zimu při mých občasných brigádách, a je to opravdu řehole tahat v mrazech plné uhláky přes dvůr.

Pohled na dům ze severní strany

V domě nebyl ani centimetr izolace, takže v noci bylo horko a ráno 15 stupňů. Omítky a stěny byly popraskané. Odpad svedený do žumpy částečně vytéká do trávy za dům na jižní straně, kde není žádné velké okno a pozemek byl dokonce sousedův.

S architektem jsme se rozhodli pro totální rekonstrukci. Po velkém bourání zbyly pouze zdi a střecha a místo podlahy je jen ušlapaná vyschlá hlína. Prostě mám takovou normální stodolu.

Nyní pracuji na rozpočtu pro banku a také trochu upravujeme projekt, aby byl přesně na míru. Nechtěl bych pak brečet, že na tohle už třeba nejsou peníze. Bohužel za rekonstrukci i tak malého domu dám dva miliony korun.

Cílem není postavit nový dům, ale zachovat původní stavbu s případným moderním přístavkem.

Stavba by měla být po rekonstrukci vhodná k plnohodnotnému bydlení.

Proměny se ujalo studio TSV architekti.

Nejdřív se zajistí statika domu, pak budou základy kompletně sanovány a zatepleny, zároveň položíme drenáže. Podlaha bude nově položená a zvolená tak, aby vyhovovala promáčené půdě. Stará okna vyměníme za nová, a pak přijde na řadu střecha s masivní 30centimetrovou izolací. Tvar štítu bude samozřejmě původní.

Vytápět chci plynovým kotlem, který budou doplňovat krbová kamna. Veškeré teplo by kromě střechy a oken měla zadržet 20centimetrová izolace na stěnách.

Jak říká architekt, norma je jedna věc, doporučení druhá, ale já myslím do budoucna. Dům bude vlastně tak trochu v kožichu a podle architekta vydrží v zimě bez temperace klidně týden.

Vše je poškozeno vlhkostí (stěny, omítky, okna, dveře), protože dům nebyl 10 let obýván a pouze nachystán k rekonstrukci původním majitelem.

Rekonstrukci svěřím firmě podle vlastního výběru na základě doporučení a referencí, ale cena bude hodně rozhodovat. Bohužel materiály nemám kromě projektového doporučení vybrány, takže mě čeká ještě zajímavé rozhodování.

Kvůli tomu chodím občas i po výstavách, protože tam si člověk vše nezávazně a nenuceně prohlédne a osahá. Přece jenom při takhle silné tloušťce izolace záleží na každém parametru. Napadla mě i možnost použít jako izolaci ekologické slaměné balíky, ale s tím bych měl asi problémy navíc. 

Nikde ani centimetr izolace, takže v noci horko a ráno 15 stupňů

Současná kuchyň

Uvažuji tedy o minerální izolaci, která je léty prověřená a hodí se i na povrchy po rekonstrukci. Většina mých známých stále říká, abych dům zboural a postavil znovu. Já ale nový dům stavět nechci.

Mým cílem je chalupu zachovat a přizpůsobit ji současnému plnohodnotnému bydlení. Statik mi řekl, že to půjde, ale bude to víc práce, tak proč to nezkusit.

Když se pak dotknu zdi, mohu s klidem říci, že jsem se dotkl historie. A co víc, možná tam před "pár" dny stál i praotec Čech, vždyť jeho hrob je prý právě ve Ctiněvsi po Řípem.

Podmínky soutěže

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

  • místo (stačí město)
  • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

  • popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj
  • zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy
  • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
  • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
  • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
  • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
  • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
  • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.