SOUTĚŽ: Hnijících trámů se manželé nelekli. Na staré půdě našli domov

  1:00
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je byt ze staré půdy, ve kterém žijí manželé a jejich dvě děti. Před dvanácti lety dostali výpověď z podnájmu od majitele domu a svou nelehkou situaci vyřešili půdní vestavbou v rušné pražské ulici.
Centrem bytu je jídelní stůl, u kterého se celá rodina schází.

Centrem bytu je jídelní stůl, u kterého se celá rodina schází. | foto: Jaroslav Hejzlar

Z dostupných možností nám vyhovovala pouze jedna půda o rozloze 150 metrů čtverečních. Byla v domě bez výtahu, navíc na dost hlučném místě. Kromě bezpečného způsobu zateplení a dispozice, která je na půdě vždy omezená konstrukcí krovu a komínovými tělesy, jsme museli vhodně vyřešit také dostatečnou zvukovou izolaci. Dole na ulici totiž dosahovala hladina hluku 78 dB a hygienici ke kolaudaci požadovali v bytě maximálně 40 dB ve dne a 30 dB v noci.

Dispoziční řešení vycházelo z našich požadavků na soukromí jednotlivých členů a společný obytný prostor, který měl být spíše kuchyní s jídelnou než klasickým obývacím pokojem.

Podkroví v rušné ulici

Menší koutek se sezením je určen ke sledování televize, ale centrem společenského života měl být velký jídelní stůl, kde se všichni scházíme. 

V návaznosti na kuchyň jsme do střechy zapustili menší terasu, aby byl k dispozici také venkovní prostor.

Dispozici bytu jsme navrhli záměrně tak, aby se v budoucnu dal prostor přestavět na dvougenerační byt (3 + 1 a garsonku), ve stěnách jsou proto předem připraveny voda a odpad.

Od začátku jsme počítali s co nejlevnějším vybavením. Záměrem bylo vytvořit jednoduchý interiér. Při stavbě však docházelo k mnohým kompromisům. Někdy z finančních důvodů (například se musela použít stará kuchyň z předchozího bytu), ale většinou proto, že předem nevyřešené detaily zpracovali řemeslníci tak, jak byli zvyklí z jiných staveb.  

S hnilobou stropních trámů si majitelé poradili

Prvním nezbytným krokem bylo posouzení konstrukce krovu a nosných částí budovy statikem na základě stavebního průzkumu. Sondy do podlahy půdy prokázaly na několika místech hnilobu stropních trámů až z padesáti procent. Už při navezení materiálů by se podlaha mohla propadnout.

Nejjednodušším řešením bylo ponechat původní strop uzavřený (včetně násypu a dlažby), postavit novou samonosnou podlahu a při stavbě se vyhnout všem mokrým procesům, které by do staré konstrukce mohly vnést další vlhkost.

Na novou kuchyň nezbyly peníze, kuchyňská sestava se použila z předcházejícího bytu, jenom se doplnila deskami MDF a drátěnými košíky.

Půdní vestavba má oproti domu s plochou střechou riziko navíc, a tím je zateplení šikmé střechy. "Učebnicová" dvouplášťová střecha s větrací mezerou je velmi choulostivá na jakoukoliv chybu jak při návrhu, tak i při realizaci.

Stačí dodat jiný druh hydroizolace, než předepisuje projekt, špatně napojit parozábranu nebo ji proděravět zásuvkou a po krátké době se musí měnit promáčená tepelná izolace: rozebrat celou střechu a z dokončeného interiéru udělat opět staveniště. V ještě v horším případě dřevěné krokve, které jsou uzavřené mezi promáčenou izolací, pomalu napadá hniloba.

Z tohoto důvodu jsme vsadili na nenasákavou tepelnou izolaci nad dřevěnými krokvemi, při které zůstávají uvnitř interiéru a vlhkost je neohrožuje. Zvolili jsme systém Thermodach, dílce z tvrzeného polystyrenu, které se kladou z vnější strany na laťování nad krokvemi, a přímo na ně se pokládá keramická střešní krytina. Pokud se při realizaci vloudí chybička a střecha proteče, nehrozí nic jiného než skvrna na omítce, a ta se snadno přemaluje.

Z kuchyně se vychází na malou terasu do klidnějšího vnitřního dvora. Jižní světlo z terasy prochází přes kuchyň a stěnu z luxfer až na chodbu.

Jediný problém při volbě tohoto systému představovaly zvýšené nároky na zvukovou izolaci. Lehký polystyren tlumí hluk hůř než těžší minerální rohože, ty ale architektka Věra Konečná vyloučila. Polystyren nakonec doplnila z vnitřní strany ještě deskami z heraklitu. Těžký heraklit nejen dobře tlumí hluk, ale navíc v interiéru zastává funkci tepelné akumulace.

Krokve viditelné v interiéru působí trochu "chalupářsky", měly být podle návrhu překryty prodyšnými deskami. Nová podlaha ale zmenšila výšku prostoru o 40 centimetrů, snížení šikmého stropu už tedy nebylo vhodné.

Navržená skladba střechy se osvědčila hned po prvním roce bydlení, kdy střecha protekla při prudkém přívalovém dešti. Jak se ukázalo, veškeré oplechování (kolem štítu, komínů a světlíků) provedli řemeslníci špatně.

Běžný déšť střeše nevadil, ale prudký proud vody nestačilo oplechování odvádět, voda si našla cestu až do interiéru. Kdyby se zvolila běžná skladba střechy, promočená minerální vlna by byla na vyhození, střecha by se bourala a rodina stěhovala.

Obytný prostor je otevřený a volně propojený i s chodbou, kterou prosvětlují stěny z luxfer.

Způsob větrání v hlučné ulici

Samotná upravená skladba střechy by nestačila splnit podmínky hygieniků, stejně důležité z hlediska hluku byly vlastnosti oken. Do ulice máme šest oken a prosklenou stěnu s dveřmi na terasu, k tomu máme osm okýnek ve špičce krovu.

Všechna okna soukromých pokojů jednotlivých členů naší rodiny vedou na severní stranu do hlučné ulice. Vzhledem k umístění schodiště, světlíků, stoupaček kanalizace a rozvodů vody to byla jediná možná orientace.

Své pokoje využíváme také jako pracovny a při práci s počítačem je sluníčko spíše na závadu. Aby se však do pokojů dostalo alespoň trochu slunečních paprsků, je každý pokoj přisvětlen jižním střešním oknem ve špičce krovu, kde vznikly na vestavěném patře prostory na spaní.

Soukromé pokoje jsou orientovány k severu svislými špaletovými okny, ale ve

V každém pokoji je vestavěné patro na spaní. Obytná plocha tak narostla o 50 m².

Právě tento princip dvojího prosvětlení umožnil splnění našich náročných požadavků na zvukovou izolaci i dostatečné větrání. Ve své podstatě se tyto dva požadavky vylučují.

Dobrou izolaci zajistí jen těsné okno, ale zdravotním problémům a vzniku plísní zabrání jen dostatečné větrání, dokonale těsné okno tedy pouze v kombinaci s řízeným větráním.

Pro nás ale žádné finančně náročné řešení nepřipadalo v úvahu, snažili jsme se vyřešit vše přirozeně už v samotném konceptu. V každém pokoji je proto jak střešní okno, tak i svislé okno ve vikýři.

Koupelna je vybavena velmi levně: jednoduché obklady, kuchyňské dřezy v desce ze spárovky, výklenky jako skříňky překryté zrcadly. Půdorys: všechny soukromé pokoje mají svislá okna ve vikýřích do severní ulice.

Svislá okna do hlučné severní ulice jsou řešena jako špaletová: dokonale těsné eurokno s izolačním zasklením doplňuje další křídlo s jednoduchým zasklením. Třetí sklo vzdálené 15 centimetrů je optimálním řešením z hlediska zvukové izolace.

Střešní okna do dvora už nejsou hlukem zdaleka tolik zatížena (navíc vedou na osluněnou stranu), mají proto v rámech větrací mřížku – možnost větrání při zavřeném křídle. Výsledné měření hluku překvapilo i samotné pracovníky výzkumného ústavu: při největším provozu na ulici bylo uvnitř bytu naměřeno pouhých 32,7 dB.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.

Podmínky soutěže

Pro účast v soutěži zašlete do 31. července text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a fotografie v odpovídající kvalitě (rozlišení stačí 72 dpi), nejlépe šířkové.

Oceníme také plánek v elektronické podobě a v případě rekonstrukce fotografie původního stavu. Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou jste vynaložili na stavbu nebo rekonstrukci, bude to pro další čtenáře důležitým vodítkem, zda se do podobné akce pustit.

V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili, přidejte jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví (případně ateliér či kancelář) mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek/1 800 znaků
  • počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je víte)
  • zda jde o novostavbu či rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)
  • jméno případného autora projektu/návrhu
  • místo -  stačí uvést město
  • kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...