Původní krov zůstal zachován.

Původní krov zůstal zachován. | foto: Petr Jebáček

SOUTĚŽ: Čtyřčlenná rodina se usadila na sto let staré půdě v Brně

  • 68
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je půdní vestavba rodinném domě v Brně. V podkroví žije čtyřčlenná rodina a v přízemí rodiče jednoho z manželů. "Pro půdní vestavbu v domě mého otce jsme se s manželkou rozhodli již v době našich studií," popisuje ve svém příběhu čtenář.

Náš rodinný dům byl postavený v roce 1919 a tomu odpovídal i stav jeho půdy. Byla to místnost, ve které se sušilo seno a uskladňovaly zásoby z poměrně rozlehlé užitkové zahrady. Tuto funkci časem ztratila a stala se skladištěm nepotřebných věcí celé široké rodiny.   

Výstavba proto začala vyklízením, při kterém jsme do sběru odvezli například několik stovek kilogramů kovu. V další fázi jsme odstranili půdovky a násyp.

Byt ze sto let staré půdy

Zároveň jsme provedli celkové statické zabezpečení objektu pomocí železobetonové desky, kterou jsme položili přes celou plochu půdy. Zavedla se voda, plyn a elektřina. Následně jsme připravili topení se samostatným plynovým kotlem.

Rozhodli jsme se zachovat původní krov, byl totiž v dobrém stavu. Stoleté ručně tesané dubové trámy nám připadaly naprosto úžasné. Trámy celý prostor rozdělovaly do tří samostatných zón. Tím byla dána dispozice, kterou jsme pojali jako jeden velký otevřený prostor.

Zaklopením a obestavěním jedné části vznikla koupelna a ložnice a nad těmito místnostmi malá galerie s pracovnou a hernou pro děti. Na opačné straně bytu máme dětský pokoj a toaletu pro hosty. Jiné uzavřené místnosti nemáme.

Nábytek je vzhledem ke složitosti interiéru vestavěný, nejlépe se tak využily různé šikminy a jinak jen těžko vyplnitelné prostory.

V podkrovním bytě je celkem 14 střešních oken.

Součástí bytu je i balkon.

K prosvětlení a provzdušnění jsme na radu architekta přistupovali od začátku relativně velkoryse, na podlahovou plochu o velikosti 90 metrů čtverečních jsme nechali osadit 13 střešních oken Velux.

Po dokončení rekonstrukce a následném několikatýdenním užívání jsme nechali přidat ještě jedno střešní okno do kuchyně, aby měla pracovní deska přirozené osvětlení. 

Tato změna se velice osvědčila. V současné době uvažujeme o předokenních markýzách pro střešní okna, poněvadž celá jižní strana je v létě vystavena přímému slunci. K plné spokojenosti naší čtyřčlenné rodiny chybí už jen dodělat osvětlení.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.

Podmínky soutěže

Soutěžní příspěvky bylo možné zasílat do 31. července. Nyní zveřejňujeme již došlé realizace. Příspěvky budou zveřejňovány do zahájení ankety čtenářů.   

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.