Součástí bytu je i krb.

Součástí bytu je i krb. | foto: Marie z Prahy

SOUTĚŽ: Půdní byt zařídili za jeden den. Dodnes jim skvěle slouží

  • 46
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je půdní byt v Praze. Majitelka přiznává, že stará půda nedaleko Veletržního paláce si našla její rodinu sama. "Zavolala mi kamarádka, že koupila velkou půdu a zda se o ni nechci podělit. Souhlasila jsem," popisuje začátek půdního bydlení čtenářka.

Pro půdní byt jsme se s dcerou a synem v podstatě nijak nerozhodovali, on si nás našel sám. Pravdou ale je, že jsme si kolikrát říkali, jak by bylo pěkné takový byt mít.

A pak mi jednou zavolala kamarádka, že získala půdu k rekonstrukci v Holešovicích u Veletržního paláce. Byla pro ni ale příliš velká, měla dvě stě metrů čtverečních. Chtěla by si ji s někým rozdělit. Vypadalo to tam jako na půdě, pamatuji si, že při mé první návštěvě byla plná pověšeného prádla.

O kompletní rekonstrukci se postarala také kamarádka. Byla totiž o krok napřed a už měla vybranou firmu, která přestavbu provede. Já a děti jsme se pouze přidaly.

Podkrovní byt ze staré půdy

Rekonstrukce se kompletně ujal majitel firmy pan Budínský, který celý byt včetně materiálů navrhl. S řemeslníky jsem se v podstatě nepotkávala. Rekonstrukce trvala něco přes rok. Díky ní máme v bytě celkem pět oken. Čtyři arkýřová a pouze jedno střešní.

Všechno dopadlo dobře, žádné problémy nenastaly, pouze menší zdržení s jedním střešním oknem, které se dělalo navíc a bylo potřeba schválení památkovou péčí, neboť náš byt je v památkově chráněném území. Plocha bytu je 98 metrů čtverečních plus dalších deset metrů je v patře, ty ale používáme jako úložné prostory, máme tam šatnu.

Celý byt jsme zařídili v IKEA během jediného dne. Pravdou je, že jsme tam byli předtím několikrát na obhlídce, abychom si udělali představu a já tam pak dojela a nakoupila všechno z jedné vody načisto. Tedy včetně osvětlení, nádobí, textilu jako jsou lůžkoviny, utěrky, ručníky a podobně.

Dalším místem byl Elektroworld, kde jsme opět najednou nakoupili všechny spotřebiče. Pak v bytě byl asi dva týdny univerzální a nesmírně šikovný řemeslník, který nám všechno smontoval, zapojil a uvedl do chodu.

Kuchyň je spojená s obývacím pokojem.

Na stěhování nám stačilo osobní auto, do kterého jsme naložili jenom sebe, dvě kočky a psa. Náš bývalý byt totiž zůstal exmanželovi, takže pro oblečení nebo knihy si tam chodíme vlastně dodnes.

Podlahu máme dřevěnou a vlastně to je jediná věc, kterou bych udělala jinak. Nedala bych ji do kuchyňského koutu, protože tam dřevěné parkety hodně trpí. Zvolila bych dlažbu, která je v předsíni, koupelně a na záchodě. I když i to už jsme vyřešili průhlednou ochrannou podlahovou deskou.

V roce 2000 jsme dostali půdu přidělenou a o rok později už byly byty hotové. Původně jsme půdu získali od městské části do pronájmu na 99 let, ale během výstavby došlo k privatizaci domu, takže jsme se nakonec stali členy družstva.

V bytě se nám žije dobře po celý rok. Klimatizaci máme mobilní, můžeme ji převážet do jednotlivých místností, ale v podstatě ji takřka nevyužíváme, protože byt máme velmi dobře odizolován. V létě v něm není vedro a v zimě nijak dramaticky netopíme. Ovšem pravdou je, že nad bytem máme vlastní půdu, která je dost velkou izolací.

Celý byt byl zařízený během jednoho dne.

K bytu máme výtah, kdyby tam nebyl, asi bych váhala, jestli si byt tak vysoko pořídit. Je to šesté patro v činžáku ze začátku minulého století, tedy pěkně vysoko. Střecha je kompletně nová.

Půdní byty mi vždycky připadaly romantické a dneska po letech, co v něm žiji, jsem se v tom jenom utvrdila. Navíc mě přikvapil neuvěřitelný klid, který v bytě je, netušila jsem, že ruch velkoměsta se tak vysoko nedostane.

Řekla bych, že tenhle byt je můj splněný sen. Je v širším centru Prahy, všude mám blízko, když mám během dne třeba hodinu čas, tak si dojedu uvařit kafe domů. Když jsme dříve bydleli na sídlišti v Praze 10, něco takového vůbec nepřipadalo v úvahu.

Podmínky soutěže

Pro účast v soutěži zašlete do 31. července text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a fotografie v odpovídající kvalitě (rozlišení stačí 72 dpi), nejlépe šířkové.

Oceníme také plánek v elektronické podobě a v případě rekonstrukce fotografie původního stavu. Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou jste vynaložili na stavbu nebo rekonstrukci, bude to pro další čtenáře důležitým vodítkem, zda se do podobné akce pustit.

V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili, přidejte jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví (případně ateliér či kancelář) mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek/1 800 znaků
  • počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je víte)
  • zda jde o novostavbu či rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)
  • jméno případného autora projektu/návrhu
  • místo -  stačí uvést město
  • kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz