Nová kuchyňská linka je od truhláře z Trutnova. Majitelce naprosto vyhovuje.

Nová kuchyňská linka je od truhláře z Trutnova. Majitelce naprosto vyhovuje. | foto: Veronika Krejčovská

SOUTĚŽ: Bydlí na dvaceti metrech čtverečních. Své nové podkroví miluje

  • 86
Prvním příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je menší půdní byt na okraji Hradce Králové. Jeho majitelka v něm žije dva roky a nemůže si jej vynachválit. Líbí se jí také romantické okolí plné rybníků a lesů.

Bytový dům, ve kterém jsem si pořídila své první bydlení, byl dokončený v roce 2006. Jde o dvoupodlažní nástavbu, která vyrostla na stávající prodejně potravin ze 70. let. V ní jsou nyní přízemní byty. Autorem projektu je architekt Jan Čížek.

Můj byt je v podkroví a má rozlohu 20 metrů čtverečních. Takže jde opravdu o miniaturní prostor. Původní majitelka jej od začátku pronajímala, což se bohužel na bytě značně podepsalo. Nájemníci se často střídali a každý zanechal svou stopu.

Malý byt v podkroví

V roce 2010 nabídla byt k prodeji a já se pro něj nadchla, i když byl velmi malý. V té době jsem již pátým rokem dojížděla každý den z Trutnova do Hradce Králové za prací. Šedesát kilometrů tam a to samé zpět.

Zároveň jsem dálkově studovala vysokou školu v Praze. Byla jsem vlastně stále na silnici.

Navíc cestování z Krkonoš není v zimním období vůbec nic radostného. Byly dny, kdy jsem pouze pracovala, přejížděla a pak spala. Problémem byly také finance, každodenní cestování nebylo zadarmo.

Doma jsem stále na horách, ale v Hradci Králové jsem si chtěla pořídit vlastní malé zázemí a užít si městského života. Byt jsem si částečně kupovala na hypotéku.

Náklady na bydlení i se splátkou jsou zhruba stejné jako výdaje na dojíždění. Z pohledu investice beru tuto variantu jako zajímavou, navíc mám daleko víc volného času, kterého si velmi vážím. 

Bytový dům vznikl z bývalé prodejny potravin ze 70. let. K původní budově přibyla dvoupodlažní nástavba.

Dům stojí na okraji Hradce Králové v krásné lokalitě plné lesů a rybníků.

Z těchto důvodů jsem se stala majitelkou velmi poničeného podkrovního bytu. Hned na začátku mě čekala menší rekonstrukce. Jelikož jde ale o bydlení pouze v pracovní dny, nechtěla jsem investovat příliš velké peníze. Určité nároky na bydlení ale přece jen mám.

Obrátila jsem se na firmu z Nové Paky, která celou rekonstrukci provedla. Kuchyňskou linku a vestavěnou skříň jsem si nechala vyrobit u truhláře z Trutnova.

Nejdříve přišla na řadu koupelna. Byla tmavá, takže se zde budovalo osvětlení. Světla jsem kupovala nová do celého bytu. V koupelně nebyl žádný úložný prostor, vybrala jsem tedy sestavu, která má v sobě elegantně schovaný i koš na špinavé prádlo.

Pohovka je umístěná směrem ke kuchyni. Když přijde návštěva, může s ní hostitelka komunikovat během vaření.

Původní kuchyňskou linku jsem demontovala. Deska nad pracovní plochou se mi vůbec nelíbila, jsem stále zastáncem klasických obkladaček. V kuchyni navíc nebylo dotažené odsávání. Proto firma nainstalovala digestoř nad sklokeramickou varnou desku s dvěma plotýnkami. 

Vestavěnou troubu jsem zamítla, bylo by to na úkor úložných ploch, které jsou v takhle malém bytě opravdu vzácné. Místo ní jsem si pořídila samostatně stojící malou troubu pro zdravé vaření. Tu si mohu kdykoliv odvézt. Zůstalo i místo na úložné prostory. Do mé malé kuchyně se vešlo vše, co potřebuji pro kvalitní vaření.

V hlavní obytné místnosti jsem nechala vyměnit zničené plovoucí podlahy za nové v tmavším odstínu a ve vyšší kvalitě. Okna jsou v bytě jen dvě a obě střešní od firmy Velux. Žaluzie jsou původní, ale uvažuji o praktičtějších tmavších roletách.

Původní vzhled kuchyňské linky

Rekonstrukce. Nad pracovní deskou budou dlaždičky.

Nová kuchyňská linka je od truhláře z Trutnova.

Vestavěnou skříň jsem nechala vyrobit na zakázku od truhláře. Sedačku jsem původně umístila tak, aby oddělovala kuchyň, ale časem jsem zvolila variantu "výhled do kuchyně". Lépe se mi tak povídá s návštěvami, když připravuji občerstvení. Poličky pod oknem jsou také velmi praktické, vše mám tak při ruce. Mám zde lampičku a pro zútulnění zde mám pokojové květiny.

Předsíň je opravdu malinká, původně byla bílá a stále ušpiněná, takže jsem zvolila úpravu stěn v marmolitu (omítka s jemnými barevnými zrnky) a k tomu bílé doplňky.

Svůj malý byteček jsem se snažila barevně nepřeplácat. Interiér jsem ladila do bílé a šedé. Obklad v koupelně sice není dle mého vkusu, ale do změn jsem se kvůli financím zatím nepouštěla. Sladila jsem pouze předložky a ručníky.

Podmínky soutěže

Pro účast k soutěži zašlete do 31. července text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a fotografie v odpovídající kvalitě (rozlišení stačí 72 dpi), nejlépe šířkové.

Oceníme také plánek v elektronické podobě a v případě rekonstrukce fotografie původního stavu. Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou jste vynaložili na stavbu nebo rekonstrukci, bude to pro další čtenáře důležitým vodítkem, zda se do podobné akce pustit.

V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili, přidejte jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví (případně ateliér či kancelář) mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek/1 800 znaků
  • počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je víte)
  • zda jde o novostavbu či rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)
  • jméno případného autora projektu/návrhu
  • místo -  stačí uvést město
  • kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.