Byt v podkroví vznikl z půdní nástavby a má rozlohu 84 metrů čtverečních.

Byt v podkroví vznikl z půdní nástavby a má rozlohu 84 metrů čtverečních. | foto: Manželé Ritschlovi

SOUTĚŽ: Před sousedy utekli do rozestavěného podkroví. A už zůstali

  • 52
Naše pražská garsonka nám začala lézt na nervy. Za jednou zdí fanynka Gotta, za druhou klučina, který si z pokoje udělal hřiště. Museli jsme pryč. Naše představa nového bydlení byla jasná. Chtěli jsme podkroví s minimem sousedů, popisuje čtenářka. Přinášíme další příspěvek do soutěže o nejlepší podkroví.

Přiznáváme, že jsme tenkrát byli docela odvážní, když jsme se s téměř prázdnou kapsou, minimálními úsporami a bez finanční podpory rodičů vydali na "lov" našeho vysněného bydlení.

Může se hodit

Najděte si bydlení přesně podle vašich představ. Vybírejte z nabídky bytů na Reality.iDNES.cz.

Ale lov byl úspěšný, ani ne za dva měsíce jsme se stali majiteli podkrovního bytu v malém městě vzdáleném 30 km od Prahy. Koupi bytu jsme financovali hypotékou.

Termín převzetí našeho nového bydlení se ale neustále odsouval. Problémem byla nespolehlivá stavební firma, která si s dodělávkami dávala hodně načas.

Podkroví obklopené přírodou

Nebýt rodičů, ke kterým jsme se na přechodnou dobu nastěhovali, nejspíš by se z nás stali bezdomovci. S majitelem garsonky jsme totiž již vypověděli smlouvu.

O termínu nastěhování nakonec překvapivě nerozhodla ani stavební firma, ani všechny možné i nemožné smluvní termíny, ale náš zánovní automobil fiat polské výroby, který se jednoho dne, když nás vezl domů z práce, rozhodl stávkovat.

Shodou okolností si stávkujícího broučka na dálnici všiml náš pan stavbyvedoucí, který nás ochotně odtáhl na laně až na "místo činu". A protože jsme povahy dobrodružné, ten večer jsme v bytě poprvé přespali. Nebyly zde žádné dveře (ani ty vchodové), žádná okna, WC. Od té doby zde bydlíme. Pravda, dnes už v trošku větším komfortu.

Zvyklí na skromné "studentské" bydlení, se nám náš byt o rozloze 84 metrů čtverečních zdál obrovský. S příchodem prvního dítěte jsme si však z našeho "velebytu" byli nuceni udělat znovu garsonku. Naši manželskou postel jsme přesunuli přímo do obývacího pokoje a z ložnice se stala klučičí "rošťárna".

Manželskou postel odděluje od zbytku obývacího pokoje pouze japonská posuvná stěna. Konferenční stolek jsme vyrobili ze starého dutého kmene.

Kuchyňskou linku zhotovil na míru místní truhlář, klasickou digestoř jsme upravili podle dispozic bytu.

A protože se nám každým dnem narodí druhý syn, začínáme pomalu kout plány na další nezbytné stavební úpravy. Klukům přibude v dětském pokoji patro na spaní a druhé střešní okno.

Již delší dobu také koketujeme s myšlenkou, že do vstupní chodby, naší nejtmavší místnosti, zabudujeme světlovod. V bytě je celkem šest střešních oken značky Velux a dvě fasádní okna značky Rehau.

Dnes už si troufáme říci, že i bez designových vychytávek, drahého zařízení a se skromnější podlahovou plochou se nám podařilo vytvořit příjemné a moderní podkrovní bydlení.

Podmínky soutěže

Pro účast v soutěži zašlete do 31. července text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a fotografie v odpovídající kvalitě (rozlišení stačí 72 dpi), nejlépe šířkové.

Oceníme také plánek v elektronické podobě a v případě rekonstrukce fotografie původního stavu. Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou jste vynaložili na stavbu nebo rekonstrukci, bude to pro další čtenáře důležitým vodítkem, zda se do podobné akce pustit.

V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili, přidejte jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví (případně ateliér či kancelář) mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota deset nejlepších.
  • Z těchto finalistů pak budou čtenáři iDNES.cz vybírat svého vítěze v anketě zveřejněné v termínu od 20. do 27. srpna 2012.
  • Z této desítky zároveň určí porota i tři nejlepší soutěžící.
  • Ti získají ceny v podobě výrobků společnosti Velux hodnotě 50, 30 a 20 tisíc korun podle vlastního výběru z nabídky společnosti Velux.
  • Vítěz čtenářské ankety, který obdrží nejvíce hlasů, získá výrobky Velux v ceně 10 tisíc korun, opět podle vlastního výběru.
  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny září 2012.
logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. zašlete co nejdříve:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek/1 800 znaků
  • počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je víte)
  • zda jde o novostavbu či rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)
  • jméno případného autora projektu/návrhu
  • místo -  stačí uvést město
  • kontaktní údaje – jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

  • architektonické řešení a estetický dojem
  • originalita zařízení interiéru
  • dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání
  • praktičnost pro každodenní obývání/práci

Bližší podmínky naleznete ZDE.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz