Lamely z ohýbaného jilmového dřeva jsou přetočené tak, aby kolemjdoucí neviděl...

Lamely z ohýbaného jilmového dřeva jsou přetočené tak, aby kolemjdoucí neviděl dovnitř jednacího salonku. | foto: Archiv ateliéru SAD

Banka, která připomíná obývací pokoj čekající na vaši návštěvu

  • 5
Neosobní, sterilní, nudné. Tak vypadá řada prostor bank a podobných institucí. ČSOB se ale obrátila na architektonický ateliér SAD, aby vytvořil volný a neformální prostor pro klienty banky.

Z poněkud netradiční zakázky vznikl interiérový koncept, jehož základem je otevřený prostor, který klasické bankovní pobočky připomíná jen hodně vzdáleně.

„Klienti a úředníci banky tady stojí proti sobě na stejné úrovni. Prostory pro zaměstnance jsou optimalizovány na minimum ku prospěchu volného pohybu klientů,“ vysvětlují tvůrci projektu, Adam Jirkal a Jerry Koza ze studia SAD.

Architekti ze studia SAD pamatovali i na děti klientů banky.

Projekt zabodoval jak u zaměstnanců a klientů banky, tak také v soutěži Interiér roku, kde se dostal mezi tři nejlepší v kategorii Veřejný interiér (více o výsledcích soutěž zde). Hlavním mediálním partnerem akce byl iDNES.cz.

Příjemné prostředí pro všechny

A jak probíhá provoz na pobočce třeba v Teplicích? „Klienti a zaměstnanci banky mohou společně řešit rychlé operace u dlouhého pultu u zdi, neformálně diskutovat u na míru navrženého stolu se dvěma výškovými úrovněmi nebo si sednout na křesla volně rozesetá po prostoru,“ popisují architekti.

Pro delší jednání navrhli architekti prosklený transparentní a zároveň soukromý jednací salónek, který rámují lamely z ohýbaného jilmového dřeva. Jsou přetočené tak, aby běžný kolemjdoucí neviděl dovnitř.

Architekti také kladli důraz na spolupráci s českými tvůrci, použili stojací věšáky od designéra Zbyňka Krulicha či porcelán Jiřího Pelcla s akcentem modrého „korporátního“ cibuláku. Kreativní skupina OKOLO výtvarně pojala prázdné zdi pobočky svým vizuálním reliéfem, který je inspirovaný danou lokalitou. To vše doplnil nábytek značky Vitra.

I Praha se změnila

ČSOB změnila výrazně i interiér pobočky v Sokolovské ulici v Praze, opět s pomocí ateliéru SAD, který vytvořil čistý bílý prostor, s ostrovy z koberců a s pohodlnými otočnými křesly. Jde o bezhotovostní pobočku, a tak zde mohla zmizet samostatná pracoviště personálu.

Neformálně lze diskutovat u na míru navrženého stolu se dvěma výškovými úrovněmi.

Pro soukromá jednání slouží dvě místnosti, od okolí částečně oddělené zasklenými příčkami s vertikálními dřevěnými lamelami. Potlačena byla i modrá barevnost, typická pro ČSOB.

Opět se zde objevuje stůl s dvěma úrovněmi (sezení a barové sezení). U stropu se architekti vyhnuli levné kazetové variantě. Revizní otvory, nutné pro možnosti oprav, jsou zde integrovány do kruhových svítidel.

Autoři

Atelier SAD: MgA Adam Jirkal, MgA Jerry Koza
Spolupráce: Ing. Tomáš Kalhous, Dipl. Ing. Claudia Schmidt, Ing. arch. Tomáš Kubák,
Ing. arch. Peter Panulin, Ing. arch. Vitek Markvart
Lokalita: Praha, Teplice, Brno
Realizace 2013 až 2015, MY76 s.r.
Klient: ČSOB

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelemInstitut bytového designu.

S nejzajímavějšími soutěžícími čtenáře postupně seznamujeme na stránkách Bydlení iDNES.cz.

Více o soutěži zde.

Cílem soutěže je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů restaurací a podobně.