Vítězný projekt umístily autorky do vltavské nivy. Návrh tvoří architektonická...

Vítězný projekt umístily autorky do vltavské nivy. Návrh tvoří architektonická forma superkonstrukce s vloženými kontejnery, které vytvářejí prostor pro atraktivní řešení atypických bytů - Zuzana Pelikánová, Denisa Annová Veronika Rehortová, studentky FS VUT Brno | foto: Zuzana Pelikánová, Denisa Annová Veronika Rehortová, FS VUT Brno

Praha plná mrakodrapů. Mladí architekti však neměli porušit pravidla

  • 36
Bydlet v mrakodrapu? Taková představa se mladým lidem i architektům líbí. Jenže navrhnout výškovou budovu v Praze, aby byla zajímavá a navíc odpovídala omezení danému pražskou památkovou rezervací, není snadné.

Moderní výšková stavba jako novodobá dominanty Prahy, to bylo téma pro již devátý ročník jednokolové ideové anonymní architektonicko-urbanistické soutěže pro studenty architektury a příbuzných oborů. Připravila ji společnost Central Group ve spolupráci s mediálními partnery, zpravodajským serverem iDNES.cz a deníkem MF DNES.

Kreativitě se žádná omezení opravdu nekladla, lokalitu si mohli soutěžící zvolit podle svého.

Zůstalo jediné tabu: stavba nesmí stát v pražské památkové rezervaci a jejím ochranném pásmu. Budova by měla mít převážně rezidenční využití a nabídnout také vyhlídkovou terasu a restauraci.

Nakonec se s těžkým, přesto lákavým zadáním vypořádaly nejlépe Zuzana Pelikánová, Denisa Annová a Veronika Rehortová z Fakulty stavební VUT v Brno. Získaly tak odměnu 50 tisíc korun, druhé a třetí místo (s odměnou 25 a 10 tisíc korun) obdržely za své projekty další dva týmy.

Projekt Lucie Burešové, Jiřího Miky a Tomáše Tomsy z FA ČVUT ocenila porota (i díky vtipnému komentáři) druhým místem, třetí patří Lence Milerové (FA ČVUT) a Vojtěchu Teclovi z VŠUP Praha.

Dům nazvaný Cesta z města je umístěn do bohnického sídliště. Jeho autory jsou Lucie Burešová, Jiří Mika a Tomáš Tomsa z FA ČVUT Praha. Návrh doplnili vtipným textem, z něhož na ukázku vyjímáme: "Proč by tam nemohl být slon. Buďme tolerentní. Barák je dimenzovaný tak, aby unesl i slona. Normy ČSN bohužel plošné zatížení slonem na desku nestanovují...."

"Smyslem soutěže, kterou Central Group vyhlašuje ve spolupráci s Českou komorou architektů, je přimět budoucí projektanty, aby se zaměřili na atraktivní a současně užitečná témata, vyhledali vhodné lokality a přemýšleli v kontextu. Současně je to pro ně i příprava na to, jak probíhají skutečné architektonické soutěže," vysvětluje architekt Zdeněk Lukeš, předseda odborné poroty.

A dodává: "Porota pak přihlíží i k nápaditosti řešení, připouští také studie ve skutečnosti nereálné, ale umožňující rozvinout fantazii, vždy ale tak, aby struktura historického města nebyla nevratně poškozena."

Porota však byla v letošním ročníku překvapena (a nikoliv příjemně) vysokým procentem návrhů, které nerespektovaly zadání a umístily svou studii do ochranného pásma pražské památkové rezervace. Pro budoucí architekty to dobrá vizitka není. Svědčí možná o nepozornosti, ale také o ignorování požadavků zadavatele.

Bohužel u řady návrhů také chyběly širší urbanistické souvislosti.

Vítězný projekt umístily autorky do vltavské nivy. Návrh tvoří architektonická forma superkonstrukce s vloženými kontejnery, které vytvářejí prostor pro atraktivní řešení atypických bytů.

Vyhrál dům s kontejnery

Vítězný návrh Zuzany Pelikánové, Denisy Annové a Veroniky Rehortové z Fakulty stavební VUT v Brně představuje tetragon umístěný do vltavské nivy.

"Jeho subtilní vertikála tvoří kontrapunkt k horizontálním liniím údolí. Svěží architektonická forma superkonstrukce s vloženými kontejnery vytváří prostor pro atraktivní řešení atypických bytů," znělo závěrečné hodnocení poroty.

Ta sice nepřehlédla určitou principiální nehospodárnost, a tím i rozpor s ekologickým trendem doby, přesto projekt zvítězil zcela jednomyslně. A to i díky kvalitnímu a propracovanému výtvarnému zpracování návrhu.

Druhé místo má také tři autory. Lucie Burešová, Jiří Mika a Tomáš Tomsa z FA ČVUT nadchli svým přístupem k zadání i architekta Davida Vávru, dalšího člena poroty (jejími členy byli dále Ing. arch. Luděk Jasiok, Ing. arch. Zdeněk Frey a PhDr. Alena Řezníčková).

Dům s názvem „Cesta z města“ je umístěn do bohnického sídliště. Jeho autory jsou Lucie Burešová, Jiří Mika a Tomáš Tomsa z FA ČVUT Praha.

"Dům s názvem Cesta z města řeší s nadsázkou bolavé místo našich mnohdy nezajímavých sídlišť, a to ztrátu jedinečnosti a absenci dominanty. Do hradby 'bohnického betonu' přináší autor vzrušivou šroubovici, která se vyvrtává ze země a míří křížovou cestou do nebe. I když obdobná ironická upozornění již dějiny architektury znají, přesto si myslíme, že do studentské soutěže takové návrhy patří," zaznělo v hodnocení.

Textová část návrhu byla vtipná a výstižná, což David Vávra, známý glosátor architektury z televizních dokumentů Šumné stopy, nemohl neocenit.

Třetí návrh Lenky Milerové (FA ČVUT) a Vojtěcha Tecla z VŠUP Praha ohodnotila porota především jako gesto: "Nepostrádá však podmanivost navzdory obřímu měřítku deskových domů, které vytvářejí na horizontu Prahy bílou bariéru, zčásti vyplněnou bytovými jednotkami. Jakkoli jde o utopii, má svůj symbolický význam a nutí k přemýšlení."

Návrh nepostrádá podmanivost navzdory obřímu měřítku deskových domů, které vytvářejí na horizontu Prahy bílou bariéru. Autoři: Lenka Milerová, FA ČVUT Praha a Vojtěch Tecl, VŠUP Praha.

Autoři jen podcenili dostupnost bytů, spolehnout se pouze na výtahy a opomenout schodiště je dost riskantní.

Více o soutěži, jejíž výsledky byly oficiálně zveřejněny 14. února 2014, najdete zde.