Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výstavní sál umístili mladí architekti do tubusu lávky nad Vltavou

  1:00
Lávka přes Vltavu, netradiční dům v proluce i deskovitý objekt s perforovanou fasádou. I tak může vypadat Centrum architektury a designu v Praze. Stavba, kterou hlavní město potřebuje, ale nemá. Bohužel. I proto byla námětem studentské soutěže.
Vítězný projekt ze soutěže v roce 2013 propojil dva vltavské břehy a ostrov...

Vítězný projekt ze soutěže v roce 2013 propojil dva vltavské břehy a ostrov Štvanice. Téma bylo Centrum architektury a designu v Praze. Autoři:Tomáš Kučera, Pavel Fajfr, Aleš Kouřim a Tomáš Kroužil | foto: Tomáš Kučera, Pavel Fajfr, Aleš Kouřim, Tomáš Kroužil

Letošní ročník anonymní architektonicko-urbanistické soutěže pro studenty vysokých škol oboru architektura a příbuzných oborů, kterou vyhlásila společnost Central Group, měl velmi atraktivní téma: navrhnout budovu Centra architektury a designu. Mediálními partnery soutěže byly již tradičně iDNES.cz a MF DNES.

Autoři si mohli sami zvolit lokalitu, bez ohledu na reálné majetkoprávní vztahy nebo územní plán. Doporučení ovšem studenti měli: taková stavba má své největší opodstatnění v centru, případně s dobrým spojením do centra.

Objekt mohl být menší, měl však nabídnout kromě výstavních prostor také místo pro obchod s pragensiemi a možnost umístění modelu Prahy.

Do soutěže se zapojilo 44 autorů (či dvojic, trojic, vítězný návrh je dokonce výsledkem tvůrčího zapojení čtyř studentů). Mladí tvůrci našli skvělá nová místa, někteří naopak využili známá a často využívaná právě při zadávání studentských prací na školách.

Předseda poroty, architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, na závěr zasedání poroty s povděkem kvitoval, že letošní ročník měl velmi slušnou úroveň: "Nebyl zde ani jeden propadák, všechny práce měly minimálně slušnou úroveň!"

Vítězný projekt propojil dva vltavské břehy a ostrov Štvanice.

Zvítězila tubusová lávka

Pětičlenná porota hodnotila soutěžní práce především podle tří hlavních kritérií, a to komplexního architektonicko-urbanistického řešení, originality návrhu a také podle jeho výtvarné a grafická úrovně a srozumitelnosti. I kvůli kvalitě a množství soutěžních prací bylo nakonec hodnocení pětikolové, nakonec zůstaly tři nejlepší.

První místo získal projekt, který představuje velmi potřebné propojení dvou vltavských břehů a ostrova Štvanice, přičemž jsou zde dvě úrovně: pochozí střecha slouží jako výhled na panoráma Prahy z různých úhlů, spodní krytá chodba je využitá zároveň jako lineární expozice.

Porota cenila invenční výtvarné provedení s využitím kresby rukou. To bylo navíc mezi soutěžícími ojedinělé, ostatní využívali počítač. Škoda! Autory "lávky" jsou hned čtyři studenti, Tomáš Kučera, Pavel Fajfr, Aleš Kouřim a Tomáš Kroužil, všichni z Fakulty architektury ČVUT Praha. Patří jim odměna 50 tisíc korun.

Návrh na 2. místě vtipně využívá malou nezastavěnou parcelu v Templové ulici,...
Návrh na 2. místě vtipně využívá malou nezastavěnou parcelu v Templové ulici,

Návrh na 2. místě vtipně využívá malou nezastavěnou parcelu v Templové ulici, kterou však správně nechává částečně volnou.

Druhé místo a odměna 25 tisíc patří Martinu Klicperovi, také z Fakulty architektury ČVUT Praha. Pro svůj projekt si vybral malou nezastavěnou parcelu v Templové ulici. Podle poroty ji "však správně nechává částečně volnou a výstavní program umísťuje do dramaticky členěné hmoty v úrovni pražských střech. Porota oceňuje řešení, kdy současný výtvarný názor vstupuje harmonicky do organismu historického města."

Třetím nejlepší návrhem byla práce Šimona Brabce, jediného zástupce VŠUP v Praze mezi všemi 44 účastníky! Obdržel odměnu v hodnotě 10 tisíc korun a pochvalné hodnocení poroty: Návrh využívá potenciálu volné parcely v sousedství UP muzea, kterou částečně zastavuje deskovitým objektem s transparentními fasádami. Do Palachova náměstí se obrací jen úzkým průčelím s výhledem na Pražský hrad. Objekt citlivě ukončuje intimní prostor zahrady muzea a současně je svorníkem mezi historickými budovami.

3. místo - návrh využívá potenciálu volné parcely v sousedství UP muzea, kterou částečně zastavuje deskovitým objektem s transparentními fasádami.

Názor poroty

Soutěž přinesla celou škálu nejrůznějších přístupů v rozmanitých lokalitách, často i nečekaných, ale inspirativních. Mezi soutěžními návrhy se neobjevil žádný vyloženě nekvalitní. Soutěžící navíc volili řešení realizovatelná, vyhnuli se efektním, ale prázdným gestům.

Vítězné návrhy reprezentují různé formy: na jedné straně využití volných exponovaných, ale i víceméně zapomenutých parcel v historickém jádru, na straně druhé stavba tubusové lávky propojující vltavské břehy a současně využívající možnosti netradičních výhledů. Z výše uvedených důvodů je zřejmé, že studenty zvolené téma oslovilo. Letošní ročník soutěže hodnotí porota jako velmi dobrý.

Předsedou poroty byl architekt Zdeněk Lukeš, dále architekti David Vávra, Jiří Hůrka a Zdeněk Frey, za iDNES.cz pak Alena Řezníčková.

4. až 6. místo (bez udání pořadí) - vtipně využívá dnes degradovaný prostor pod Severojižní magistrálou na křižovatce U Bulhara v centru Prahy.

Na čtvrtém až šestém místě se bez rozlišení pořadí objevily tři návrhy. Jeden z nich vtipně využívá dnes degradovaný prostor pod Severojižní magistrálou na křižovatce U Bulhara v centru Prahy – autoři Martin Josek, Eduard Sojka a Jakub Sládeček, všichni z Fakulty architektury ČVUT Praha.

Další projekt zase invenčně využil prostor přímo pod plochou Václavského náměstí, s nímž je expozice propojena světlíky a vstupním pavilonem – autorem je Vojtěch Jeřábek, opět z Fakulty architektury ČVUT Praha.

Návrh na 4. až 6. místě (bez udání pořadí) využil prostor přímo pod plochou Václavského náměstí, s nímž je expozice propojena světlíky a vstupním pavilonem.

Mezi pražské studenty se mezi šest nejlepších prací "vklínili" pouze Robert Gallo a Lena Trpělková z Fakulty architektury VUT Brno se svým výrazově minimalistickým řešením s vykonzolovanou vyhlídkou nad Vltavou.

Vítězi byli vyhlášeni na Charitativním galavečeru společnosti Central Group 5. února večer v Praze na Žofíně.

Výrazově minimalistické řešení stavby nabízí vykonzolovanou vyhlídku nad Vltavou.

Soutěž společnosti Central Group

Vyhlášení výsledků soutěže se objeví na internetových stránkách www.central-group.cz, www.cka.cc a www.idnes.cz dne 6. 2. 2013.

Výstava soutěžních prací se uskuteční v Sále architektů Staroměstské radnice v Praze od 11. 4. do 12. 5.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...