Je ovšem na obci, zda k odstranění stromu přistoupí nebo ne. Ilustrační snímek

Je ovšem na obci, zda k odstranění stromu přistoupí nebo ne. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Náletová bříza ohrožuje auta, domy i chodce. Kdo ji může porazit?

  • 75
U našeho plotu je vysoká náletová bříza. Strom při silném větru ohrožuje auta, domy i chodce. V naší ulici byla udělaná nová silnice a chodníky, ale břízu jaksi zapomněli odstranit, píše Dana v příspěvku do seriálu Sousedské války. Chtěla bych důrazně oslovit obecní úřad, aby strom odstranil.

Obrátili jsme se již několikrát na obecní úřad a ústně jim náš problém oznámili. Ale nic se neděje. Máme strach, že by se mohlo něco přihodit. Je obec povinna na vlastní náklady strom odstranit? A jakou cestou máme případně úřad oslovit?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Milada Blumaierová, advokátka

Uvedenou situaci řeší ustanovení § 1017 občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. (dále také jen „NOZ“), podle kterého má vlastník pozemku právo požadovat odstranění stromů z těsné blízkosti společné hranice pozemků, mimo jiné tehdy, pokud je tam soused nechal vzrůst.

Nudisté za živým plotem

Žalují nás o 70 tisíc korun

1

Před lety si sousedé vysázeli řadu Cypřišovců Leylandových . Pořídili si bazén a nechtěli být ve svých nudistických zálibách rušeni. Dnes několikametrové keře mají příliš dlouhé větve, které jsme ostříhali. Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války.

Dle citovaného ustanovení může vlastník pozemku odstranění stromu po sousedovi požadovat tehdy, má-li pro to rozumný důvod. Zákon tedy nestanoví povinnost strom odstranit. Výjimky z uvedeného ustanovení jsou stanoveny v odst. 2 citovaného ustanovení NOZ, a to je-li uvedený strom na sousedním pozemku součástí lesa nebo sadu, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.

V daném případě se domnívám, že obava o bezpečnost majetku a osob (nejen souseda), pokud by se strom za silného větru vyvrátil či přelomil, by mohl být rozumným důvodem. Na základě toho může tazatelka odstranění stromu ve smyslu výše uvedeného požadovat. Je ovšem na obci, zda k odstranění stromu přistoupí nebo ne.

Na okraj je třeba uvést, že ustanovení § 1017 NOZ lze aplikovat jen tehdy, pokud tomu nebrání jiné právní předpisy. Omezení bych viděla zejména v § 8 o ochraně přírody a krajiny a § 8 prováděcí vyhlášky č. 395/1992 Sb. stanovujících, ve kterých případech se vyžaduje veřejnoprávní povolení ke kácení stromů nebo k odstranění keřových porostů a ve kterých případech se takové povolení nevyžaduje.

Petr Červinka, RE/MAX Pro

V dotaze je uvedeno, že se tazatelka na obec obracela pouze ústní (telefonickou) formou. Navíc za ne zcela vhodnou považuji formulaci: „mohlo by se něco přihodit“.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Nechci tím nijak znevažovat snahu o nápravu situace, ale chci poukázat na to, že na způsobu a formě vznesení požadavku na obec opravdu záleží.

Proto bych v prvé řadě doporučil kontaktovat obec písemně a pro jistotu bych i žádal doklad o doručení písemnosti. To lze zařídit například doporučeným dopisem. V tom bych uvedl odkaz na ustanovení § 1017 občanského zákoníku č. 89/2012 Sb., podle kterého může vlastník sousedního pozemku požadovat mimo jiné odstranění stromů, pokud je vysadil nebo je nechal vyrůst.

Tento předpis zároveň vyžaduje, aby k odstranění byl rozumný důvod. V tomto případě se domnívám, že vysoký strom, který je v těsné blízkosti chodníku a který dokonce při silném větru ohrožuje své okolí (auta, ploty, domy či náhodné chodce) takové ustanovení splňuje.


Sousedské války