Být sousedem této rodiny znamená, že neustále řešíte stížnosti.

Být sousedem této rodiny znamená, že neustále řešíte stížnosti. | foto: Profimedia.cz

Rodina týrá celou vesnici. Teď s ní vedu válku o příjezdovou cestu

  • 149
U nás na vesnici žije rodina, která dělá všem obyvatelům problémy. My máme za plotem jejich pole, které se rozhodli vyjmout z půdního fondu a začít stavět. Když jsem se to dozvěděl, málem mě odvezli. Nyní si nárokují mou příjezdovou cestu, píše Tomáš v dalším příspěvku do seriálu Sousedské války.

Být sousedem této rodiny znamená, že neustále řešíte stížnosti na stín, který vrhá váš šedesát let starý dům, na barvy vašich květin, dokonce i vůni, protože lákají moc včel a ty potom přelétají přes jejich pozemek. Problémem je i kouř z komína, zvuk při klepání masa z kuchyňského okna atd.

Bohužel máme vedle plotu pole, a to vlastní právě tato rodina. Mám strach je požádat o povolení ke stavbě skleníku, zápornou odpověď totiž již předem znám a já vím, že jsou schopni chodit okolo plotu a zkoumat, jestli jsem náhodou nezačal stavět bez jejich souhlasu.

Právě tato rodina se rozhodla z pole vedle našeho domku udělat stavební parcelu a stavět. Přišel za mnou člen této rodiny a oznámil mi, že nemají přístup na pozemek, a proto budou jezdit přes můj vydlážděný příjezd do garáže. Já prý s tím nemohu nic dělat, protože 3,5 metru široký pruh před garáží je obecní, a tak na něj má stejné právo jako já. Neřekl jsem ani slovo, protože situaci přesně neznám.

Starostka také nevěděla, ale je ochotná cokoliv podepsat, aby cesta zůstala k užívání pouze mně. Nějaké šikmé přejíždění se nám z hlediska bezpečnosti a sporů nelíbí.

Situace příjezdové cesty

Na obrázku je modře zakreslený můj pozemek se zeleně vyznačenou garáží. Před naším domem je 3,5 metru široký pruh trávy, na kterém jsem si s povolením města vydláždil vjezd do garáže.

Vedle je černě vyznačený možný budoucí pozemek, který má však atypické rozměry, omezuje jej pozemek třetí, zelený. Ten vlastní majitel, který také rodinu nemá příliš v lásce a nechce jí nic odprodat. Kvůli tomu je jediným možným vjezdem na pozemek rodiny můj vjezd, který je na obecním pozemku.

Mohu si příjezdovou cestu nárokovat, získat exkluzivitu na užívání či zapsat do katastru věcné břemeno?

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Ze zaslaných skutečností se domnívám, že nárok na obecní pozemek mají i vaši sousedé, nehledě na špatné vztahy v obci. Nabízí se více řešení, z nich však doporučuji pouze první.

Ideální cesta: hledání smíru

Nejsložitější spor

Ta cesta je moje a ty se ke svému domu nedostaneš

Naše rodina má problém s příjezdovou cestou ke svému pozemku. Je na ní věcné břemeno, a tudíž ji nemůžeme odkoupit. Sousedé jsou na nás naštvaní, protože jim jezdíme pod okny k sobě domů a začínají se mstít, popisuje své trable čtenář Pavel.

Pokusit se spolu se starostkou a sousedy rozumně domluvit. Hledání přijatelné varianty pro všechny zúčastněné je zdaleka tou nejlepší, i když také nejspíš nejsložitější cestou. Pokuste se situaci zvládnout spolu se starostkou v roli mediátora. Teprve až v případě, že společné hledání smíru nebude možné, nabízí se jiná řešení.

Úprava cesty

Společně se zastupitelstvem či starostkou se domluvíte na úpravě příjezdové cesty tak, aby vyhovovala oběma stranám. Náklady by měl v takovém případě hradit soused, případně se náklady rozdělí mezi souseda a obecní rozpočet.

Nejhorší varianta: odkup pozemku a zamezení stavby

Posledním řešením by byl pronájem nebo přímo prodej obecního pozemku do vašich rukou. Takový krok však musí odsouhlasit zastupitelstvo. Pozemek ve vlastnictví si můžete dle uvážení oplotit. Tato varianta má nicméně dvě úskalí:

  • jako problémové bych zde viděl postavení starostky, která by se tím k vašemu sousedovi nezachovala férově a hrozily by další spory.
  • další problém nastává v tom, že by stavba bez příjezdové cesty či bez vyřešení příjezdu skrze věcné břemeno na cizím pozemku neměla být stavebním úřadem zkolaudována. Tím v podstatě znemožníte sousedovi stavět a vzájemné vztahy to jistě negativně ovlivní.

Jiří Buchvaldek, HRUBÝ & BUCHVALDEK

Bohužel z dotazu není zřejmé, zda pozemek bezprostředně přiléhající k pozemku tazatele je součástí místní komunikace nebo jde o samostatný pozemek.

Jakékoliv napojení na místní komunikaci podléhá souhlasu vlastníka místní komunikace a silničního správního úřadu (příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností), který vydává povolení o připojení sousední nemovitosti k silnici či místní komunikaci.

Podmínky pro připojení sousední nemovitosti stanoví vyhláška Ministerstva dopravy č. 104/1997 Sb. v § 12. Dle §42a odst. 1 písm. f), fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 10 odst. 1 a 3 připojí sousední nemovitost k místní komunikaci nebo upraví takové připojení nebo je zruší. Za tento přestupek, respektive správní delikt lze uložit pokutu až do výše 300 tisíc korun.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Ke změně užívání pole na stavební pozemek je nutné, aby to umožňoval platný územní plán obce, a dále je nutné získat územní souhlas s umístěním stavby a následně stavební povolení.

Rozhodně tedy doporučuji, aby tazatel bedlivě sledoval úřední desku příslušného stavebního úřadu, popřípadě na stavební úřad zašel a informoval se, jaké kroky soused v dané věci podniká. Během územního a stavebního řízení pak může tazatel jako účastník řízení podávat námitky.

Pokud by došlo k výstavbě bez stavebního povolení, či užívání stávajícího „průjezdu“ na sousední pozemek, je nutné vše zaznamenat (video, fotky, svědci) a informovat písemně příslušný stavební úřad a silniční správní úřad (většinou odbor dopravy).

Důležité je, že pokud je tazatelův nájezd řádně povolen, je určen výhradně k napojení jeho nemovitosti, nikoliv k napojení jiných nemovitostí. K jiném účelu by tedy neměl sloužit - nejde o komunikaci, ale sjezd.


Sousedské války