sousedé

sousedé | foto: Profimedia.cz

Spory přes plot: Soused je můj nepřítel, bojuje i o jedno jablko

  • 48
Soused má u plotu krásnou jabloň, jejíž větve zasahují na můj pozemek. Spadané listí i nahnilé ovoce uklízím. Chtěl jsem si tedy natrhat pár jablek, ale soused mě obvinil z krádeže a hrozil žalobou. Zároveň se na podzim domáhá vstupu na můj pozemek, chce ovoce sklidit, píše čtenář Petr. Má na to vůbec právo?

"Podle současné právní úpravy patří majiteli jabloně jak ovoce, které roste na stromě, tak také to, které spadne na zahradu k sousedovi. Zároveň platí, že byste sousedovi měl umožnit vstup na svůj pozemek za účelem sklizně ovoce, na které  ze své strany pozemku nedosáhne," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

Pošlete dotaz

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Ale je možné se dohodnout i jinak, a pokud to soused dovolí, není problém si trhat ovoce z přesahujících větví či sbírat to spadané.

Podle nového občanského zákoníku, který by měl platit od 1. ledna 2014, bude však situace mírně odlišná. Ovoce na stromě bude i nadále majetkem vlastníka stromu a nebude je možné česat. Nicméně to, co spadne na druhou stranu plotu, bude patřit již sousedovi.

V případě sousedova spadaného listí, větví a shnilého ovoce na váš pozemek je možné souseda vyzvat, aby vše odstranil, a pokud tak neučiní, můžete to udělat sami.

Pokud vám překáží větve z jeho stromu, například stíní terasu či záhon, je nutné o tom souseda informovat a umožnit mu, aby větve odstranil. Pokud tak neučiní, dává občanský zákoník možnost, aby to stěžovatel provedl sám. Je ovšem nutné postupovat šetrně a ve vhodné roční době.


Sousedské války