Solární teplo: energie do celého domu

  • 2
Sluneční energie je na rozdíl od vyčerpatelných energetických zdrojů zdarma. I u nás ji lze efektivně využívat. Slouží k tomu kvalitní kolektory a s nimi sladěný celý systém.

Využití
"Solární kolektory s vakuovými trubicemi se dají využívat po celý rok. Oproti deskovým a jiným panelům jsou totiž schopné zužitkovat nejen přímé sluneční paprsky, ale i difuzní záření (rozptýlené v atmosféře, odrážející se od molekul vzduchu či vody). Jejich účinnost v průběhu roku neklesá pod 50 %, zatímco např. u deskových v zimě klesne cca na 20 %," vysvětluje Ing. Pavel Toman, technický poradce firmy Viessmann, s. r. o.

Sluneční energie se používá nejčastěji k přípravě teplé pitné a užitkové vody, a to jak pro domácnost, tak pro bazény. Lze ji připojit i na podlahové vytápění. Celoroční ohřev vody a vytápění obydlí nezvládne solární systém v našem klimatickém pásu beze zbytku, a je proto nutno jej doplnit ještě druhým nezávislým zdrojem tepla (nízkoteplotní či kondenzační kotel).

Ohřev vody
Nejhospodárnější je připojit solární zařízení na ohřev vody pro domácnost, doplněné o jiný zdroj tepla, kdy speciální regulační zařízení automaticky přepíná na vhodný tepelný zdroj. Takže jsou-li sluneční podmínky efektivní, zapne se solární ohřev a za nepříznivých podmínek přepojí regulační jednotka provoz na druhý zdroj, např. na plynový kotel. Jinou možností využití solárních panelů je ohřev vody venkovního bazénu, prodlužující možnost vodních radovánek až o 3 měsíce. Slunce dokáže při správném využití jeho energie pokrýt i 60 % nákladů na otop.

Umístění
Úhel sklonu kolektorů je důležitý pro co největší příjem sluneční energie. Optimální sklon závisí na období, v němž je zařízení používáno. Poloha slunce se totiž během roku mění. Při pevném umístění kolektoru je pak nutný kompromis: 30 až 45. Pokud však lze nastavení kolektorů měnit (přemístit, natáčet), je nejvhodnějším úhlem sklonu v létě 30, v zimě 60.

Kolektory
Kolektory se vyrábějí ve svislém i vodorovném provedení a obojí se hodí k montáži na šikmé střechy. Některé typy se dají montovat na ploché střechy i na fasády domů. "Instalace není dána obdobím, kolektory se dají prakticky instalovat vždy, když je přístupná střecha. Doporučuji instalovat kolektory spíše ráno než večer, případně tehdy, kdy místo instalace není přímo osvětleno, aby měl systém čas se postupně adaptovat," radí Ing. Pavel Toman.

A co peníze?
Kolik kolektorů zvolit, a jakého typu, to je individuální a dá se to vypočítat. "Vstupní investice je poměrně vysoká. Cena kompletního systému pro rodinný dům nebývá nižší než 90 000 Kč (výjimkou jsou slevové akce na některé typy kolektorů). Pořizovací náklady ale může snížit státní dotace, a to až o 50 %.

Návratnost je dána způsobem a častostí použití - celoroční nebo sezonní využití, tím, co všechno se vyhřívá, atd. Obecně se náklady vracejí za 8-20 let. Životnost našich systémů je díky použití kvalitních materiálů minimálně 25 let," dodal Ing. Pavel Toman, technický poradce firmy Viessmann, s. r. o.

Autorka je spolupracovnicí redakce

dům se solárními kolektory