Tašky vyplněné FV panýlkem (rozměř je 15 × 40 cm) a nevyplněné mají velice podobný vzhled. | foto: Archiv majitele domu

U Lipůvky u Brna staví bungalov. Na střechu si dal solární tašky

  • 102
Před dvěma lety se pan Tesař rozhodl pro svou čtyřčlennou rodinu postavit dům. Našel pěkný pozemek nedaleko Lipůvky u Brna a pustil se do práce. „Samozřejmě jsem chtěl jít s dobou a instalovat na dům nějaký obnovitelný zdroj energie, jenže kdo se v tom má dneska vyznat,“ přiznává s úsměvem.

„Prohraboval jsem se nepřeberným množstvím nabídek a každý byl nejlepší, nejefektivnější a nejlevnější. Dále jsem se dozvěděl, že u nás se vyplatí solární kolektory, ale také fotovoltaika, monokrystal, polykrystal a samozřejmě i tepelné čerpadlo, větrná elektrárna, pokud tedy dostatečně vyfukuje a tak dále,“ popisuje.

Pan Tesař začal všechny nalezené varianty studovat. Zjišťoval počet slunečních hodin za rok, propočítával průměrnou rychlost větru a vhodné kombinace kotle s různými zdroji obnovitelné energie.

„Možná to byla náhoda, ale nakonec u mě zvítězila fotovoltaika. Je to již velmi dobře vyzkoušená varianta a po období útlumu zapříčiněným především solárním lobby se pomalinku vrací do povědomí lidí. Přeci jen slunce svítí každý den, tak proč nevyužít jeho paprsků i pro mou potřebu,“ uvádí Tesař.

Ponořil se do hledání ideálního systému. Chtěl fotovoltaický panel, ale pořád si říkal, že musí existovat alternativa k těm velkým nevzhledným obdélníkům na střeše. Při pátrání natrefil na solární tašky.

Jde o standardní fotovoltaický systém švýcarské technologie, který je šikovně umístěný přímo do pálené střešní tašky, tudíž je téměř neviditelný a navíc je velice variabilní.

„Jelikož mám postavený dům do tvaru L, využil jsem právě dvě střešní pole s orientací na jih. Instalovaný výkon je 4,48KWp. Dalším důvodem je budoucí možnost připojení na hybridní úložiště - špičkovou baterii, která mi, jak doufám, v budoucnu pokryje právě spotřebu elektrické energie večer a ráno,“ vysvětluje Tesař.

„V dnešní době se už nevyplatí prodávat vyrobenou elektřinu do sítě. Výkupní cena je spíš směšná a činí asi 40 haléřů za KWh. Z toho důvodu mi bylo řečeno: Zkuste všechno spotřebovat. Ideálním řešením je ohřev vody, nebo nabíjení baterie.“

Může se hodit

Domy Štěrboholy

Domy Štěrboholy - stylové bydlení na Praze 10.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Bungalov pro čtyřčlennou rodinu má Tesař již téměř dokončený. V současné době řeší doplnění dalších fotovoltaických panýlků do předem nachystaných střešních tašek.

Tašky vyplněné FV panýlkem (rozměř je 15 × 40 cm) a nevyplněné mají velice podobný vzhled, proto je fotovoltaika téměř nepostřehnutelná. Pokládání takové střechy ale zabere přece jen více času než pokrytí standardními taškami.

„Od firmy přijel proškolený elektrikář, který se pohyboval na střeše současně s pokrývači a na položené tašky usazoval a zapojoval panely. Tašky jsou totiž pochozí. Samotné zapojení a zprovoznění už byla hračka. Navíc s tímto systémem mám on-line přehled o aktuální výrobě, o celkem vyrobených KWh, o případné poruše ...,“ vysvětluje Tesař.

Cena tohoto systému je asi o 25 až 30 procent dražší než standardní FV panel, ale v ceně je již započítána i samotná střešní krytina. Cena jednoho metru čtverečního tašek (12 ks) s FV panýlkem se pohybuje okolo 6 tisíc korun. Na severní stranu se používají tašky bez FV, ale ve stejném designu a jeden metr čtvereční stojí 500 korun.