Hlavním lákadlem expozice je podle pořadatelů vybavený obývací pokoj nábytkem a předměty denního užívání této doby

Hlavním lákadlem expozice je podle pořadatelů vybavený obývací pokoj nábytkem a předměty denního užívání této doby | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Socialistický luxferový luxus 70. let. Podívejte se na lesk z „doby temna“

  • 121
Nejkrásnější vily 70. let a retro obývací pokoj s čalouněnými křesly a nezbytnou sifonovou lahví. To vše ukazuje výstava v pražské Trmalově vile. Jmenuje se Luxferový luxus a zaměřuje se na interiéry nekolektivního bydlení v době normalizace.

Přehlídka ukazuje 14 zajímavých a architektonicky velmi cenných vil z Čech, Moravy a Slezka. "Původně jsme chtěli představit i vily ze Slovenska. Bohužel jsme žádnou zajímavou vilu z této doby nenašli," řekl Ladislav Zikmund-Lender, kurátor výstavy a ředitel Kotěrova centra, které sídlí v Trmalově vile.

Impulsem bylo dnes tolik oblíbené retro. "Zřejmě nastal čas pro vyrovnání se s minulostí. Myslím si, že úkolem prvního desetiletí bylo zhodnotit s generačním odstupem 70. léta a dobu normalizace. Mladší generace tehdejší životní styl hodnotí s despektem, starší naopak na výstavě vzpomíná, co ještě má doma."

Luxferový luxus

Skleničky vsazené do plastových kalíšků esteticky vychází z doznívajícího "Bruselu"

Organizátoři přehlídky postavili v přízemí Trmalovy vily obývací pokoj, který představuje dobový každodenní design spotřebičů s dozvukem 60. let. Nechybí ani běžný nábytek v podobě tří různých křesel.

Vybavení hledali po starožitnostech, velká část menších předmětů je zapůjčena ze soukromé sbírky Pavla Karouze, asistenta ateliéru skla na VŠUP, který se zabývá normalizační estetikou a také ji sbírá. Některé předměty jsou i od popelnic.

Luxferový luxus

Drobné jídelní sklo a servis navazují na 60. léta

70. léta nebyla v české architektuře dobou temna

Výstava Luxferový luxus představuje na informačních tabulích 14 rodinných vil, z nichž je pro návštěvníka nejzajímavější vila režisérky Věry Chytilové v Praze-Troji a bývalého tenisty Jana Kodeše v Praze-Dejvicích.

Panely s fotografiemi a návrhy vil jsou doplněny historickým a teoretickým úvodem o genezi vily a její ideologizaci v dobách reálného socialismu.

NAVŠTIVTE SOCIALISTICKÝ OBCHODNÍ DŮM

V oddělení Nábytku na vás čeká mimo jiné oranžová kuchyňská linka ASTA a nábytková sestava OPTIMAL.

Mnoho tehdy dostavovaných projektů bylo navrženo v letech 1968, 1969 a 1970. Výstavba tehdy trvala mnohonásobně déle než dnes. O to více to platí u staveb individuálního bydlení, které si lidé museli většinou stavět vlastní silou.

"Stavební ruch nebyl na dnešním principu nabídky a poptávky. Tenkrát byl stavební proces mnohem delší a tím spíš u individuálních staveb. Rodinné vily se musely stavět svépomocí, často docházelo k různým změnám projektů, snižování rozpočtů a škrtům. Stavba trvala dva, čtyři i deset let," vysvětluje Zikmund-Lender.

Luxferový luxusLuxferový luxus

Předměty do obývacího pokoje hledali organizátoři výstavy po bazarech, ale i u popelnic

Expozice záměrně nemluví o individuálním bydlení, ale o nekolektivním - autoři tak zdůrazňují, že kolektivní bydlení bylo masovým projevem doby a individuální bydlení představovalo drtivou menšinu projektů.

K výstavě vznikl i dokument představující filmové záběry z dobových interiérů 70. let, který se v prostorách výstavy promítá. "Je ale nutné si uvědomit, že televize vytvářela jakýsi ideální fikční interiér. Realita byla ale samozřejmě jiná. Stejně je tomu i v dnešních seriálech," připomíná kurátor výstavy.

Rodinné vily si movití majitelé stavěli i za války

Kotěrovo centrum připravuje do budoucna sérii retrospektivních výstav o vilách. V plánu má zatím tři. První je právě probíhající Luxferový luxus o vilách ze 70. let. Druhým bude v roce 2011 otevřená výstava Že včera není dnes o vilách z 60. let a sérii by měly uzavřít vily postavené v letech 1939-1945.

"Jde o architektonicky zajímavé období, které je ale velmi opomíjené. Automaticky se zřejmě předpokládá, že v dobách válečných mlčí múzy a lžíce zednické také. Přitom nám válečné vily ukazují, jak by se naše architektura vyvíjela, kdyby nezasáhly politické okolnosti," uzavírá Zikmund-Lender.

LUXFEROVÝ LUXUS: NEKOLEKTIVNÍ BYDLENÍ 70. LET V ČESKOSLOVENSKU

Výstava, kterou připravilo Kotěrovo centrum, je k vidění v Trmalově vile do 6. 8. 2010.

Kotěrovo centrum
Trmalova vila
Vilová 11
Praha 10, 100 00

Prohlídky
Út - Pá 12:00, 14:00, 16:00
So - Ne 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Vstupné
Hodinový prohlídkový okruh 40 korun
Studenti, důchodci, ZTP 20 korun