Rodina Jarmily Fišerové si přes léto postavila na zahradě tento přístřešek pro

Rodina Jarmily Fišerové si přes léto postavila na zahradě tento přístřešek pro příjemné posezení. Teď kvůli tomu musí běhat na úřady. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Dánskou firmu šokovalo, že její slunečník považují v Jihlavě za stavbu

  • 711
Spor kolem údajné černé stavby v Jihlavě - plátěného přístřešku na čtyřech nohách - se řeší až v dánském sídle společnosti Jysk. Jihlavský stavební úřad chce za slunečník uložit až půlmilionovou pokutu. Prodávající firma se v celé Evropě s takovým postupem nesetkala.

Stavební úřad hrozí pokutou Petru Olejníčkovi, staviteli letního přístřešku na zahradě u domu své matky. Argumentuje, že Olejníček lehký přístřešek na zahradě ukotvil do dřevěné rozebíratelné podlážky a nechal ho tam postavený déle než 30 dnů v roce. To podle úředníků byla chyba.

Slunečníkový stan prodávaný společností Jysk. Podle jihlavského stavebního úřadu může být stavbou, která vyžaduje povolení.

"Pokud lehký montovaný přístřešek umístíte napevno do podkladu a slouží jako trvalá stavba, tak už to je výrobek, který plní funkci stavby a vyžaduje příslušná povolení," hájí postup vedoucí jihlavského stavebního úřadu Michal Jarco.

Úředníci tedy prý postupují přesně podle zákona.

Když v pondělí na postup stavebního úřadu jako první upozornila MF DNES, rozpoutala se diskuse, zda se jedná o běžný postup úřadu, nebo o úřední šikanu. Své vyjádření poskytl i prodejce přístřešku, který si na zahradě Olejníček smontoval, společnost Jysk.

"Překvapuje mě spojení slova stavba a našeho přístřešku, který je vlastně slunečníkem na čtyřech nohách. Jeho účelem je chránit před sluncem a my jako prodejce zákazníkům ani nedoporučujeme jej používat ve větrném nebo deštivém počasí, protože to jeho konstrukce neustojí," reagovala manažerka společnosti Jysk Eva Vihanová. "Je to skutečně takový lepší slunečník," potvrdila slova Olejníčka.

Jak podle úřadu předejít problému

Stavby bez energetických nároků do 25 metrů čtverečních podle stavebního zákona nevyžadují ohlášení ani stavební povolení. Vyžadují však územní rozhodnutí nebo územní souhlas, pokud to nejsou stavby vymezené v příslušném zákoně a pokud jejich umístění přesáhne 30 dnů v roce.

A problém konzultovala s centrálou firmy v Dánsku i pobočkami v dalších zemích.

"Situaci jsem diskutovala jak s naší centrálou v Dánsku, nákupním oddělením, oddělením kvality a bezpečnosti a také s manažery prodeje v jiných zemích. Nikde, ani mimo země EU, nebyl zaznamenán případ, že by výrobek tohoto typu vůbec mohl být posuzován jako něco jiného než slunečník," dodala zástupkyně společnosti, která provozuje dva tisíce prodejen ve 34 zemích světa.

Vedoucí jihlavského stavebního úřadu Michal Jarco však trvá na svém. "Jestli něco je nebo není stavba, je na posouzení stavebního úřadu. Tak to je v zákoně. Vždy, když je nějaký spor, tak rozhoduje stavební úřad," reagoval Jarco.

Podle něj popotahování stavitele černé stavby vzniklo z toho důvodu, že plátěný přístřešek stál příliš blízko sousední stavby, kterou tak mohla znehodnocovat stékající voda.

"Pak je to postavené v rozporu s vyhláškou o umisťování staveb a v takovém případě stavební úřad má možnost proti takové stavbě nebo konstrukci zasáhnout," řekl Jarco.

"K případu se vyjadřoval i krajský úřad, který je metodik pro všechny stavební úřady. I podle něj za jistých okolností tato konstrukce může vyžadovat územní souhlas nebo rozhodnutí a možná i ohlášení výrobku, který plní funkci stavby," dodal Jarco.

Postup úřadu začal prověřovat I tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal, ke kterému Olejníček podal stížnost na postup stavebního úřadu.

"Princip je stále stejný. Stěžuji si na to, že mi úředník mluví do toho, kdy si na zahradě otevřu slunečník," řekl Olejníček, jenž letní plátěný přístřešek o rozloze tři krát tři metry na čtyřech nohách postavil letos v květnu.

Na zahradě přístřešek, běžně prodávaný v obchodních centrech, vydržel až do konce srpna, kdy ho začal řešit stavební úřad jako černou stavbu.