Slunečnice je jako malé slunce

Pokud chcete zahradu či balkon zkrášlit rostlinou, která dorůstá i přes dva metry do výšky, vypěstujte si slunečnici.
Pokud chcete zahradu či balkon zkrášlit rostlinou, která dorůstá i přes dva metry do výšky, vypěstujte si slunečnici. K létu a slunci patří stejně jako modré nebe.

Slunečnice pochází zjižní a střední Ameriky, ale u nás zdomácněla už tak, jakoby tu byla odjakživa. Je nenáročná, roste rychle a navíc si můžete vybrat z řady okrasných odrůd. Mohou zdobit záhony, lemovat cestu ke dveřím či branku, plot či stěnu domu. Zakrslé formy lze zasadit i do truhlíků s dalšími květinami nejrůznějších tvarů a barev. Klasická slunečnice roční (Helianthum annuus) je až dva a půl metru vysoká. Její černý střed vroubí jasně žluté lístky. Podobně vypadá i dvoumetrová varieta "Sunbright" a "Moonshine". "Schnittgold", dorůstající do výšky kolem jednoho a půl metru, má lístky zlatožluté. Dvoumetrová "Sunbeam" má nejen zlatožluté lístky, ale i celý střed. Květy podobně vysoké slunečnice "Avondzon" jsou krvavě červené. Existují i vytrvalé druhy slunečnic, které kvetou od srpna do října, a prozáří letní vzpomínkou podzimní zahradu (například dva metry vysoká Helianthus microcephalus a Helianthus salicifolius, která má ozdobné úzké listy podobné vrbě). Pořídit si můžete i zakrslé kultivary, které nepřesahují čtyřicet centimetrů, nebo plnokvěté formy. Slunečnicím se daří na lehké sušší půdě a na plném slunci. Rozmnožují se semeny - stačí je na jaře zasít do půdy. Originálním letním dárkem může být slunečnice v květináči - když nemáte náladu na pěstování, můžete ji už kvetoucí koupit. Slunečnice v květináči vydrží poměrně dlouho, ale nesmíte ji přelévat - trvale zamokřené kořeny nesnáší. (Jestli je substrát ve spodní polovině květináče mokrý nebo již suchý, se pozná nejlépe pomocí obyčejné dřevěné špejle. Zasuňte ji až na dno když ji vytáhnete suchou a bez nalepené hlíny, je čas slunečnici zalít.) Květináč dejte na slunečné a pokud možno vzdušné místo.

Slunečnice pro krásu i užitek

Olej ze slunečnicových semen je jedním z nejpoužívanějších kuchyňských olejů na světě. V obchodech je možné koupit i takzvaný panenský - to je za studena lisovaný olej. Ten je díky obsahu mastných nenasycených kyselin zdraví prospěšný snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá při kožních problémech. Je vhodný především pro studenou kuchyni, do salátů, pomazánek či marinád. Chutná a zdravá jsou samozřejmě i samotná semena. Kromě oleje obsahují i vitaminy ze skupiny B, vitamin E, betakaroten a řadu minerálních látek. Loupaná slunečnicová semena lze koupit v obchodech se zdravou výživou a mnohdy i v běžných supermarketech. Jsou výborné do orientálních pokrmů, zapékané zeleniny, doma pečeného chleba či sušenek. Z mletých slunečnicových semen a medu se vyrábí i sladká a zdravá pochoutka - řecká chalva.

Slunečnice pro krásu

Slunečnicová maska - čistí a prokrvuje pleť Hrst oloupaných slunečnicových jader umelte a přidejte lžičku za studena lisovaného slunečnicového oleje (nebo oleje mandlového) a lžičku medu. Pokud je med příliš tuhý, krátce ho předem zahřejte ve vodní lázni teplé 25 až 30 stupňů Celsia. Dobře promíchanou směs zahřejte a ihned nanášejte. Masku nechte působit asi dvacet minut.