Slimáci jsou neskutečně žraví a snědí všechno, co jim přijde do cesty

Slimáci jsou neskutečně žraví a snědí všechno, co jim přijde do cesty | foto: Profimedia.cz

Slimáci rádi zelí, česnekem pohrdají

  • 4
Položíte-li před slimáka hlávkový salát, za chvíli z něj nic nezbude. Ale třeba petržel zůstane netknutá. Co slimáky odpuzuje, a co jim naopak chutná?
           PŘEHLED ZBRANÍ PROTI SLIMÁKŮM

Slimáci jsou neskutečně žraví a snědí všechno, co jim přijde do cesty, mnohdy bez ohledu na to, jestli je to rostlina či živočich. Jsou to dokonce kanibalové a mrchožrouti, protože se živí i mrtvými tvory s měkkým tělem, jako jsou například jiní plži či třeba žížaly.

Maso si však plzáci dávají spíše výjimečně, většinou si pochutnávají hlavně na zelenině, ale nepohrdnou ani okrasnými rostlinami. "Bez problémů zkonzumují sazeničky paprik, okurek nebo melounů, to je má osobní zkušenost z letošního jara," říká Alena Míkovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Zemědělci se s nimi setkávají zejména v porostech řepky, slunečnic, topinamburu, řepy, čekanek, salátů a také jetele," dodává Vladimír Vrabec, odborník na plže z České zemědělské univerzity v Praze. "Dokážou přežít i na rostlinném odpadu, jako jsou například tlející listy."

A jak se pozná, že na zelenině řádili právě slimáci? "Najdete v listech okénka nebo budou ožrané okraje, ale silnější žilky zůstanou," popisuje Vladimír Vrabec. "Nápadné jsou slizové stopy, ve vlhku dobře viditelné díky lesku." Po slimáčí návštěvě zůstávají na záhonech okousaná torza rostlin olepená slizem, takže mnohdy nejde zbytky zeleniny zužitkovat a je nutné je vyhodit.

Z okrasných rostlin nejvíce trpí nájezdy slimáků velkolisté trvalky, jako je například hosta či popínavý podražec velkolistý. Nedivte se však, když nenajdete slimáky na záhonech, ale třeba v truhlících, dostanou se totiž úplně všude.

Slimákům chutná: ledový či hlávkový salát, zelí, kapusta, růžičková kapusta, kedlubny, ředkvičky, brokolice, květák, čekanka, chřest, řepa cukrovka, cukety, fazole, rajčata, okurky, mrkev, jahody, hrách, kukuřice, brambory, řepka, slunečnice, sazenice paprik, okurek a melounů, spadané ovoce, afrikány.

Česnekem ani petrželí slimáky neuctíte
Chcete-li úrodu před slimáky ochránit, můžete záhony olemovat rostlinami, které jim nechutnají. Nesmějí se však vysázet příliš těsně, aby naopak plžům nesloužily jako úkryt, z nějž budou vyrážet za svou oblíbenější potravou.

Nejznámější rostlinou, která plže odpuzuje, je levandule, jež působí i proti hmyzu. "Nepozoroval jsem, že by plzáci žrali bodláky a kopřivy, ačkoliv se v jejich podrostu ukrývají. A třeba kopřivy se doporučují jako vhodné krmivo pro hlemýždí farmy," podotýká Vladimír Vrabec.

Jestli plzákům něco šmakuje, či ne, záleží i na počasí. Pokud třeba po delším suchu zaprší, sežerou všechnu okolní zeleň a nepřemýšlejí nad tím, zda je obvykle součástí jejich jídelníčku. Stejně žraví jsou během opakujících se období dešťů, kdy mají čas pohybovat se po zahradě. Zahrádkáře to asi moc neuklidní, ale slimáci jsou zároveň jakousi zdravotní policií, takže si všímají jen pečlivě ošetřených a zdravých rostlin.

Slimákům nechutná: levandule, kostival, pelyněk, srdcovka nádherná, pomněnka, chrpa, fuchsie, hortenzie, řeřicha, pivoňka, hvozdík, tulipán, chejr vonný, máta, pažitka, česnek, fenykl, sléz, měsíček, náprstník, sedmikrásky, konvalinky, prvosenky, dlužicha, muškáty, máky, pryšce, rudbekie, kakosty, kontryhel, petržel, šalvěj, hořčice, tymián, kerblík, lichořeřišnice, hledík, orlíček, kozlík, kohoutek, oměj, plamenka, kosatec, plamének a okrasné trávy.

Předhoďte je kachnám a slepicím
Útěchou pro majitele zahrad může být to, že slimáci jsou sice žraví, ale zároveň i sami "žraní". Jsou totiž potravou pro jiné živočichy, ať už jako dospělí, nebo jen jejich vajíčka. Proto je dobré nechat část zahrady přírodní, aby se na ní mohli zabydlet přirození nepřátelé plžů. Vhodný je nějaký divoký koutek s vyšší trávou, hromádkami kamení a dřeva, pomohou i husté keře a živé ploty. Nevýhodou je, že v takto připravených podmínkách se bude líbit i slimákům.

"Plži různých velikostí, bez ulity i s ní, jsou zpestřením jídelníčku nejčastěji pro ptáky," říká Alena Míkovcová. "V zimě můžete běžně vidět havrany, kteří si v zobáku odnášejí ulity hlemýždě zahradního. V době nedostatku potravy jsou to pro ně vlastně dobře uložené konzervy plné výživné stravy."

Kromě kosů, drozdů, špačků a bažantů si plže často dávají k obědu také slepice a kachny. Plzák španělský jim však údajně chutná nejméně, navíc se ho rychle přejedí.

Velkým požíračem slimáků je ježek. Chcete-li si nějakého na zahradě udržet, připravte mu v koutě úkryt v podobě hromady větví a listí. Mezi slimákožravé živočichy patří i rejsci, slepýši, žáby - hlavně ropuchy a skokani - mloci a ještěrky. Jediné kousnutí pavouka sekáče dokonale ochromí mladé plzáky.

"Dalšími predátory jsou střevlíci, drabčíci, světlušky, mouchy vláhomilky i zahrádkáři nepříliš oblíbený krtek," vypočítává Vladimír Vrabec. "Snůškami plzáků se mohou živit také někteří jiní plži, hlavně skelnatky." Slimáky často napadají i parazité, hlavně hlístice.

Někteří přirození nepřátelé slimáků si však časem vypěstovali zvláštní reflex a záměrně se jim vyhýbají. Přiotrávili se totiž, když sežrali mrtvolu plže, který předtím pozřel chemickou nástrahu.

Slimáci - všechny články