Slavné vily stojí desítky milionů

  • 26
Co mají společného legendární režisér Martin Frič a neméně slavný scenárista Jaroslav Dietl? Vily, v nichž tito umělci bydleli, jsou nyní na prodej za desítky milionů korun. Pořádně hluboko do kapsy bude muset sáhnout zájemce o sedmdesát let starou vilu režiséra Martina Friče (1902-1968) v Hodkovičkách. Ta je totiž nyní na prodej za 42 milionů korun.

Rozsáhlá rekonstrukce funkcionalistické vily, v níž se v minulosti scházela pražská smetánka, byla dokončena v loňském roce. „Ve vile se zachovalo také mnoho původního nábytku, který byl odborně zrestaurován,“ uvedl Jiří Bulvas z realitní kanceláře Rosa Euro.

Podle jeho slov tak budoucí majitel domu bude moci využívat například režisérovu pracovnu, v níž se zachoval i původní stůl či osvětlení. Pracovna autora desítek slavných filmů, jako jsou například Kristián, Cesta do hlubin študákovy duše či Eva tropí hlouposti, však není jediným lákadlem tohoto domu.

Architekt Ladislav Žák jej totiž navrhl do podoby elegantní vzdušné lodě. „To bylo pro některé funkcionalisty typické. Nechávali se inspirovat atmosférou zaoceánských parníků, a tak v interiérech vytvářeli například takzvané kajutové ložnice,“ řekl historik architektury Zdeněk Lukeš s tím, že právě Fričovu vilu lze označit za klasický příklad tohoto stylu.

Na ploché střeše dokonce nechybí ani vyhlídkový kapitánský můstek. „Tento doplněk architekt Žák v Praze použil také na vile leteckého konstruktéra Hajna ve Vysočanech. Ten měl na kapitánském můstku dokonce i stožár s vlajkou a zdravil z něj piloty,“ dodal Lukeš.

Slavné vily lákají i falešné kupce
Podle odborníků na trh s nemovitostmi může právě slavné jméno původního majitele přilákat více zájemců o nákup domu. Realitním kancelářím tím však rovněž vznikají nečekané problémy. „Najdou se totiž i lidé, kteří dům vůbec nechtějí koupit a jen se přijdou podívat, jak bydlí slavní lidé,“ tvrdí Jiří Bulvas.

To potvrdil i Pavel Stehlík, jehož firma Compact Prague v současné době nabízí vilu scenáristy Jaroslava Dietla (1929-1985) na Barrandově.

„Takových falešných zájemců máme poměrně dost, většinou je vždy předem odhalíme a na prohlídku s nimi ani nejdeme,“ poznamenal Stehlík s tím, že tyto „zájemce“ o koupi domu není příliš složité rozpoznat. „Poptávají se hlavně po panu Dietlovi, a ne po domě samém,“ dodal.

Čtyřpatrová vila, v níž bydlel autor slavného seriálu Nemocnice na kraji města, je na prodej za 30 milionů. Podle Pavla Stehlíka však to, kdo v barrandovské vile bydlel, nemá na její současnou cenu žádný vliv.

Obchodování s historicky cennými vilami či domy, v nichž bydlely známé osobnosti, nebývá v hlavním městě zcela běžnou událostí. V devadesátých letech zaujal například prodej barrandovské vily, která sloužila jako rezidence argentinského velvyslanectví a od bratrů Havlových ji koupila koupila společnost Charouz Holding.

„Vzpomínám si, že jsme například zhruba před pěti lety prodali jednu menší funkcionalistickou vilu na Babě. Její cena však byla výrazně nižší,“ řekl Stehlík.

Podle jeho slov mají někteří lidé z nákupu památkově chráněných vil obavy. Nejsou si totiž jistí, zda jim památkáři nebudou v budoucnu komplikovat opravy domu.

V této vile bydlel autor slavných televizních seriálů Jaroslav Dietl. Dům je na prodej za 30 milionů.

Funkcionalistický dům v Hodkovičkách, který si nechal postavit režisér Martin Frič, je na prodej za 42 milionů korun.