V červnu se Zelený dům, který vlastnil magnát D.V. Woo, poprvé otevřel...

V červnu se Zelený dům, který vlastnil magnát D.V. Woo, poprvé otevřel veřejnosti. | foto: Profimedia.cz

Obrovský trhák. Skvělou vilu slovenského architekta vzali Číňané útokem

  • 21
V Šanghaji byla veřejnosti otevřena unikátní vila, kterou odborníci považují za mistrovské dílo. Stavbu, které se říká Zelený dům, postavil v roce 1938 na adrese Tongren Road slovenský architekt Ladislav Hudec.

Slovák Ladislav Hudec doslova změnil tvář Šanghaje. Do Číny odešel v roce 1916 a žil zde do roku 1945. V těchto letech svými stavbami výrazně měnil ráz města.

Postavil zde v roce 1934 první výškovou budovu Park Hotel, čínsky Kuo-ťi fan-tien, o 22 podlažích. Stojí na adrese Nanjing Road a do roku 1952 to byla nejvyšší budova v Asii a do roku 1983 nejvyšší budou v Šanghaji. Dům je vysoký 84 metrů.

Unikátní vila v Šanghaji

Významný architekt je v Šanghaji podepsaný pod dalšími 65 stavbami. Je autorem Velkého divadla, nemocnice, kostela Santa Monica i bytových nájemních domů v koloniálním stylu s eklektickými čínskými prvky, které měly vždy šest až devět podlaží.

V červnu se Zelený dům, který vlastnil magnát D.V. Woo, poprvé otevřel veřejnosti. Vila dostala své jméno podle světle zelených glazovaných dlaždic na fasádě a byla prvním soukromým domem v Šanghaji, který měl výtah a klimatizaci. Vila je proslavená svými rozlehlými pokoji, hodovní síní, tanečním sálem, kulečníkem, barem, šachovou místností a slunečním pokojem.   

Slavný architekt se v roce 1945 přestěhoval do Švýcarska, podnikal studijní cesty po Itálii a Řecku. Od roku 1947 žil v USA. Pochovaný je na hřbitově v Banské Bystrici, kam byly jeho ostatky převezeny ze Spojených států v roce 1970, jak si přál. V roce 2010 o něm slovenský režisér Ladislav Kaboš natočil dokumentární film Změnil tvář Šanghaje (The man who changed Shanghai).