Škodí počítač zdraví?

  8:31
Někteří se bez něj doma neobejdou ani na jediný den, jiní mají problém i s jeho pouhým spuštěním. Ale ať už je domácí počítač pro vás přítelem nejvěrnějším, nebo jej pokládáte pouze za nutné zlo, je třeba si uvědomit, že vám při špatném umístění v bytě může snadno ublížit na zdraví.

Samozřejmě záleží na tom, kolik času doma denně u počítače strávíte. Pár desítek minut nevadí, tři hodiny už ano. Internetoví nadšenci, mládež horující pro dlouhé mailové debaty či lidé pracující doma u počítače - ti všichni patří k "ohroženým". A pamatujte - dětem podle lékařů ublíží mnohem kratší doba než dospělým. "Mají ještě poddajnou páteř, která se může snadno deformovat," varuje Jaroslav Baumruk ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Základní požadavky na umístění
Ať už si pořídíte pracovní kout, nebo dokonce domácí pracovnu, zásady pro pracovní stůl pod počítač se příliš neliší. Výška stolu má být nastavitelná podle vaší výšky, totéž platí o ergonomicky řešené pracovní židli. "Ta by měla mít kromě jiného vždy opěrky pro ruce a dostatečně široký opěrák zad," upozorňuje doktor Baumruk. Na monitor je třeba hledět zpříma, nikdy si nestavte monitor tak, abyste se na něj museli dívat do strany jako při opisování při školní písemce! I nohy potřebují pohodlí.

Pod stolem musí být dost místa, aby je bylo možné natáhnout. Ideální je podpěra chodidel, kterou lze navíc lehkým "přitlačením plynu" snadno naklonit do polohy s jiným úhlem. Sníží se tak namáhání a únava nejen nohou, ale také zad a krku. Zapomenout se nesmí ani na využití výrazných barev v těsné blízkosti stolu. "Je zbytečné si pořizovat šedivou kancelář i doma," říká architekt Marek Teska, "oko si od šedi monitoru potřebuje odpočinout. A ještě něco - po skončení práce by měl člověk na počítač zapomenout. Nejlépe ho někam schovat."

Velkou oblibu si proto získaly "pracovní" skříně a boxy, do nichž lze počítač zavřít a zapomenout na všechny pracovní povinnosti. Počítač nepatří před okno, na monitoru se nesmí ani odrážet světlo od lamp, lustru či okna (proto je tak důležité mít možnost monitor naklánět podle potřeby, tento úhel by se měl pohybovat od 5 do 30 stupňů). Jestliže si můžete dopřát domácí pracovnu, je situace samozřejmě jiná.

"Pokud si však chcete zvýšit svůj pracovní výkon o dvacet až čtyřicet procent, pak si pořiďte rohový pracovní stůl," radí architekt Hynek Maňák z brněnské firmy Maniac Interiér, "konstrukce stolu však musí být taková, abyste při otáčení a pohybování se na kolečkové židli od jedné pracovní plochy k druhé nenaráželi koleny na nohy stolu."

Monitor dolů, nebo nahoru?
Vhodná vzdálenost očí od obrazovky se mění podle velikosti písma, které používáte. Ani ta nejkratší však nesmí klesnout pod 40 centimetrů, většinou se však doporučuje 75 až 80 centimetrů s tím, že nejvyšší řádka na obrazovce by měla odpovídat výšce kořene nosu. Toto doporučení platí v podstatě i tehdy, když je monitor takzvaně zapuštěn do pracovní desky stolu.

S tímto řešením přišli před několika lety skandinávští designéři, aby snížili namáhaní očí. "Kmitání" očí od klávesnice na monitor může být totiž tak časté, že slzní kanálky nestačí zvlhčovat rohovku. Oči pak pálí a jsou červené. Většinou následuje i bolest hlavy. Doktor Baumruk upozorňuje na to, že se při trvale nakloněné hlavě může zase objevit bolest krční páteře. "V těchto případech jde spíše o vyspělost uživatele počítače," tvrdí však architekt Teska, "ten, kdo ovládá myš či klávesnici tak, že se na ně nemusí ani dívat, ten může mít monitor ve výši očí."

Ti, kteří musí klávesnici sledovat, což je například většina dětí nebo ti, kdo používají počítač jen občas, by měli mít monitor raději zapuštěný do pracovní plochy stolu v poloze, které se říká "dispečerské pracoviště", aby nemuseli kmitat očima od monitoru na klávesnici. Špatně umístěný a osvětlený monitor, odlesky světla - to vše vede k tomu, že mnozí uživatelé končí u očního lékaře, ačkoliv předtím měli - alespoň podle svého názoru - zrak jako ostříž. "Nejde o zhoršení zraku, jen se prostě přihlásí skrytá oční vada. Každé dva roky - a to minimálně - by měl každý, kdo pracuje s počítačem, zajít k očnímu lékaři," doporučuje Jaroslav Baumruk.

Ruce potřebují oporu

Jednou z nejdůležitějších věcí je také správná poloha rukou a dostatek místa. Dlaně patří do stejné úrovně jako klávesnice a mají být podloženy tak, aby nesvíraly s klávesnicí negativní úhel, ale byly spíše vyvýšené. Úhel nadloktí a předloktí by měl být při práci u klávesnice nebo myši větší než 90 stupňů.

Co může počítač způsobit

* pálení, slzení očí, snížená zraková ostrost, bolest hlavy

* vyvolat utajovanou zrakovou vadu

* bolesti v oblasti páteře (krční, bederní, hrudní)

* vyhřeznutí plotének (v kombinaci se špatnou židlí)

* bolesti rukou (v zápěstí, předloktí)

* chronické záněty šlach

Když jsou ruce příliš vysoko, končívá to bolestmi v ramenním kloubu a přepínáním krčních svalů, pokud jsou zase příliš nízko, vznikají záněty šlach. Před klávesnici se proto doporučuje použít asi deset centimetrů širokou podložku z měkčího materiálu pro podepření zápěstí, aby bylo ve stejné výšce jako klávesnice.

Právě chybějící prostor pro "měkké" podepření ruky a zápěstí může při dlouhodobě neměnné poloze, tak typické pro práci s myší, skončit postižením šlach a šlachových pouzder v oblasti loktů a karpálních kůstek zápěstí. Nejdříve přichází brnění a přecitlivělost na dotyk, pak se v zápěstí objevují chronické záněty.

Jedním z nejčastějších je takzvaný syndrom karpálního tunelu. Ruce, jež jsou dlouhodobě přetěžovány nepřirozeně "vytočenou" polohou, reagují zbytněním příslušných svalových partií, zkrácením a protažením šlach i šlachových pouzder. Problémů nebývají ušetřeny ani děti. Těm může například ublížit práce s myší. Ta totiž bývá pro jejich malé ruce příliš velká. Aby malý počítačový hráč zvládl své tombriderové hrdiny, drží ruku v nepřirozeně vytočené pozici.

Vyplatí se proto pořídit jim myš v menší velikosti nebo takzvaný trackball, který má snadnější ovládání. Další problém může způsobit u některých lidí i klekačka. "V populaci najdeme tři druhy zakřivení páteře. A tak zatímco 60 či 70 procentům lidí dvě či tři hodiny na klekačce u počítače vyhovují, zbytek mívá velké problémy," vysvětluje architekt Teska, "velké zakřivení bederní páteře, takový ten 'vyšpulený' zadeček, může skončit až vyhřeznutím plotének."

Ženám samota nesvědčí
Skvělý stůl, ergonomická židle, podepřené zápěstí, bezchybné osvětlení - a přesto můžete mít problémy. Ale nikoliv s páteří či s očima, ale s psychikou. Zatímco muži snášejí bez problémů pobyt v uzavřených prostorách, a mohou si tak vytvořit pracovní kout třeba v bývalé spíži, pro ženy končívá takové řešení po pár týdnech a někdy už i dnech silnými depresemi. Proto je pro ně lepší pracovní kout s počítačem umístit někde v bytě. Třeba za paravánem v ložnici, v kuchyni či v obývacím pokoji.


Na co nezapomenout u domácího počítače

* stůl a židle musí být ve správných poměrech ke svému uživateli, to znamená výškově stavitelné, židle potřebuje opěrky

* nohám při sezení vyhovují naklápěcí podpěry

* obrazovka monitoru patří čelně před uživatele, poslední horní řádek na monitoru má odpovídat výšce kořene nosu

* na monitoru se nesmí odrážet světlo, počítač nepatří před okno

* pracovní deska stolu má být matná, aby se od ní neodrážely odlesky světla

* kolem pracovního místa u počítače se doporučuje použít výrazné barvy, aby si mohly odpočinout oči od práce

* před klávesnicí a kolem myši musí být dostatek místa na podepření rukou a zápěstí, vhodné je používání měkkých podložek obsahujících speciální gel, které ruku jemně podpírají

* odkladní plochy se umisťují v dosahu paží (na rozdíl od kanceláří, kde je vhodné, aby si člověk "protáhl" tělo)

* psychologové nedoporučují ženám umístit jejich počítač do uzavřeného prostoru bez okna

Pokud používáte pro klávesnici výsuvku, i zde by mělo být zápěstí fixováno v neutrální poloze, aby ruka nebyla v nepřirozeném napětí a vytočená vzhůru. Klávesnice umístěná příliš nízko či svírající příliš ostrý úhel s rukou vás bude nutit pracovat v poloze namáhající krční páteř i ruce. Kolem klávesnice musí být místo pro podepření zápěstí, aby bylo v jedné rovině s klávesnicí a váha paže mohla spočívat na područkách nebo na podložce

Monitor zapuštěný do pracovní desky stolu je vhodný pro děti nebo osoby, které nepoužívají klávesnici profesionálně

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...