Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sklo v interiéru: vzdušnost a elegance

aktualizováno 
Sklo – křehké, elegantně krásné a transparentní, je lákavým materiálem pro všechny projektanty, architekty a designéry. Přivádí denní světlo do interiéru, ve kterém ho dokáže efektně násobit a odrážet.
Malý byt příčky ještě zmenšují

Malý byt příčky ještě zmenšují - Architektka Barbora Škorpilová proměnila malý byt se dvěma místnostmi v činžovním domě tím, že celý prostor otevřela. Nový interiér nepůsobí tak stísněně. | foto: RAIFFEISEN STYL

A tak sklo v rodinných domech potkáváme doslova na každém kroku: nejen na oknech a dveřích či celých stěnách, ale především na nábytku a vybavení a dokonce i v poněkud netradiční roli schodišťových stupňů nebo podlahy vestavěné galerie.

Sklo má mnoho společného s vodou: je průsvitné, lesklé a odráží světlo, proto se výborně vyjímá v moderní koupelně, království vody. V roli sprchové zástěny všichni známe sklo důvěrně hned v několika podobách.

Zcela čiré sklo je navzdory speciálním povrchovým úpravám usnadňujícím odtékání kapek vody nepraktické, protože stopy po vodě navozují lehce zanedbaný a neudržovaný dojem.

Praktičtější, lehce reliéfní dekory nás osvobodí od pokušení čistit zástěnu po každé sprše či koupeli. V koupelně nového věku se však sklo ocitá hned v několika zcela nových rolích: tvoří těla umývadel netradičních tvarů v elegantním, i když poněkud nepraktickém čirém provedení, nebo v překrásné modrozelené neprůsvitné verzi.

Vzhledem ke stoupající oblibě dřeva v soukromých koupelnách sklo často chrání horní desku nábytku. Vedle módního třešňového dřeva nebo bílého laku s vysokým leskem nejlépe vyniká modrozelené sklo ve větších tloušťkách s pečlivě opracovanou hranou.

Na stůl s rozmyslem
Sklo je na moderních jídelních stolech v posledních letech velmi oblíbeným materiálem, ačkoliv jeho povrch při kontaktu s lidskou pokožkou nepříjemně studí. Kromě toho na sebe čiré sklo nechtěně strhává pozornost stolovníků četnými odlesky, které mohou při kombinaci s nevhodným svítidlem způsobovat až oslnění.

Skleněná stolní deska totiž funguje jako zrcadlo odrážející světelný zdroj zavěšený zpravidla nad středem stolu. Tento handicap lze zčásti omezit volbou pískovaného skla a nepřímého osvětlení stolní desky odrazem od stropu, které však postrádá intimitu.

Sklo vzhledem k choulostivému povrchu přijímajícímu ochotně všechny stopy rodinného života a zatížené několikrát denně provozem rodiny s dětmi nekompromisně vyžaduje pravidelnou a pečlivou údržbu.

Kromě toho volné hrany stolní desky jsou pro děti v domácnosti potenciálním nebezpečím. Designéři moderních solitérů často kombinují sklo s kovovou subtilní rámovou konstrukcí, která umocňuje moderní, až technicistní vzhled solitéru. Avantgardní atypické jídelní stoly mají někdy dokonce celoskleněné nohy, tvořené například destičkami skládanými na sebe v nepravidelném sloupci.

Konferenční stolek
Konferenční stolek je z mnoha důvodů solitérem, na kterém nalézá sklo uplatnění nejčastěji. Pro lehkost, eleganci a třpyt čirého skla je oceňováno právě zde, ve společenské části bytu, kde přijímáme návštěvy a trávíme většinu volného času. Pro použití skla na konferenčním stolku platí stejné limity jako pro skleněný jídelní stůl.

Zajímavým prvkem dřevěná zásuvka, která se v tandemu se skleněnou horní deskou proměňuje v malou domácí vitrínu. V ní můžeme vystavit cokoliv, co si dle našeho názoru expozici zaslouží nebo jí využít pro každodenně se obměňující zátiší z čerstvých novin a rozečtených časopisů.

Originální solitér můžeme vytvořit sami kombinací skleněné desky se zahradní sochou, starým lodním kufrem nebo sloupcem pálených cihel. Skleněná stolní deska konferenčního stolku je stejně jako u jídelního stolu obvykle nesena dřevěným či kovovým rámem, vzhledem ke své velikosti však funkci podpěr dokáže díky chytrému tvarování převzít elegantně a sebevědomě sama.

Pro malý prostor
V malé ložnici najde uplatnění pouze subtilní nábytek, který se nepodílí na jejím dalším optickém zmenšení a zaplnění. Požadavek nenápadnosti nejlépe splní transparentní skleněné noční stolky nevelkých rozměrů. Obzvláště pokud je pod nimi volný prostor, působí lehce a vzdušně, proto budou zajímavě vypadat kruhové stolky s jedinou centrální nohou nebo čtvercové stolky se subtilní kovovou konstrukcí.

Elegantním, originálním a prostorově úsporným řešením je zapuštění skleněných polic do výklenku za čelem postele, které funkci nočních stolků sebevědomě zastanou. Pro bezpečné a komfortní užívání se vyhýbejme ostrým hranám, které mohou snadno poškodit lůžkoviny nebo způsobit poranění.

Prevencí je proto jemné zbroušení hran skleněného stolku z tlustého bezpečnostního skla nebo zapuštění skleněné desky do dřevěného popřípadě kovového ochranného rámu. K nevýhodám skleněné desky patří kromě chladu také hlučnost při odkládání drobností a ačkoliv se dokonale hladké sklo dobře stírá, klade velké nároky na údržbu obzvlášť při konfrontaci s krémy, pudry a barevnými prášky líčidel.

Sklo jako bariéra
Knihy jako cenné duševní bohatství a zdroj informací v domácností je jistě vhodné chránit před usedajícím prachem, což nám nejlépe zajistí knihovna s prosklenými dvířky.

Ta dodají knihovně solidnější vzhled a dokážou zachovat optický kontakt s knihami, jejichž pestré hřbety dodají oduševnělou atmosféru každému interiéru. Velmi praktická jsou jednoduchá posuvná skla, která jsou bezpečná při manipulaci a ve stísněných prostorech šetří místo.

Zavřená, ač celoskleněná dvířka však pro někoho představují určitou bariéru v jeho intimním vztahu s knihou. Proto je vhodné ty knihy, s nimiž je spjat náš každodenní život a bereme je častěji do rukou, umístit v otevřených policích, kde budou stále “po ruce“.

Televizní a hi-fi stolky
Televize, video, DVD přehrávač, domácí kino, audio-souprava, rádio, CD přehrávač, stolní počítač nebo laptop, zkrátka veškerá technika obklopující nás uprostřed našich domovů si žádá adekvátní prostor ve specializovaném nábytku.

Speciální dřevěné nebo kovové stolky bývají zpravidla vylehčeny skleněnými fochy nebo dvířky, které poskytují trvalý přehled o obsahu a současně jej účinně chrání před usedáním prachu.

Atraktivně vypadají dvířka z pískovaného skla, která jsou tolerantnější k udržování pořádku. Zcela originálním a luxusním vzhledem se mohou pochlubit celoskleněné stolky z ohýbaného a tvrzeného čirého skla.

Sklo nachází uplatnění také na drobnějších doplňcích: poličkách, nástěnných skříňkách a speciálních úložných boxech navržených přímo na míru jednotlivým mediálním nosičům.

Optická lehkost
Architektonický výraz oblíbených vestavěných skříní nejvíce ovlivňuje vzhled a design dveří. Posuvné dveře nabízejí architektovi či designerovi větší ucelenou plochu k realizaci, uživateli pak komfortní manipulaci a současně významně šetří místo při otevření skříně. Sklo se ocitá na předních příčkách v oblíbenosti materiálů, především pro svou optickou lehkost.

Najde uplatnění ve všech menších místnostech nebo dělících příčkách šaten, které mají částečně propouštět světlo. Velmi elegantně působí částečně průsvitné matové sklo, které lehce zobrazuje kontury uloženého šatstva a místnosti dodává hloubku.


Kdo nechce skrze dveře nahlížet do útrob skříně, může volit z několika atraktivních barevných odstínů lakovaného skla Lacobel, které místnost oživí a současně díky lesklému povrchu odrážejícímu světlo místnost opticky rozsvítí. Speciální verzí skleněné výplně je zrcadlo, které najde uplatnění především v extrémně malých prostorech, například při vestavbě skříní do dlouhé a úzké chodby.

Prostor pro kreativitu
Prosklené dveře oceníme především v chodbách a prostorech uvnitř dispozice rodinného domu bez přímého přirozeného osvětlení. Dveře zpracované truhlářem na míru mohou mít libovolné členění včetně netradičních tvarů skleněné výplně. Zajímavým detailem je například úzký vertikální proužek nebo kruhový otvor či ovál v horní třetině křídla.

Oblíbené jsou dveře ze dvou třetin nebo zcela prosklené do dřevěného rámu. V obzvlášť stísněných prostorech, kde je prioritou vzdušnost, otevřenost a optická vazba s okolím, zvolme dveře celoskleněné.

Ve společenské části bytu můžeme dát přednost transparentní a čisté skleněné výplni, ozdobené například drobným pískovaným vzorkem. U soukromých pokojů v podkroví zajistíme nezbytnou intimitu výplní z mléčného či pískovaného skla.

Pokud toužíme po zajímavějším materiálu, můžeme volit sklo barevně tónované nebo dekorované plošným jemně reliéfním vzorkem. Stylový interiér s historizujícím nábytkem nejlépe doplní zářivě barevná sklíčka tiffany-vitráže.

V moderních interiérech je v posledních letech velmi módní tak zvaný fusing, technika, která vytváří originální obrazce spékáním různě barevných skleněných tabulí za vysoké teploty. Podobným výtvarným dílem jsou skla zdobená pískováním, leptem, ruční malbou či potiskem na bázi smaltu.

Prosklené příčky
Sklo můžeme najít dokonce i na stavebních konstrukcích jako jsou prosklené příčky, polopříčky nebo celé stěny, jejichž součástí jsou prosklené dveře. Pomocí prosklených konstrukcí můžeme elegantně dispozičně i funkčně rozdělit velkorysý prostor na dva menší při současném respektu k původnímu prostoru, zachování jeho vzdušnosti a optické kontinuity včetně přirozeného druhotného prosvětlení.

Nevýhodou skleněných stavebních konstrukcí je poněkud horší zvuková izolace oproti běžné zděné příčce nebo sendvičové sádrokartonové konstrukci vyplněné kvalitní zvukovou izolací. Naopak výraznou výhodou je jejich estetický vzhled, protože na rozdíl od klasických zděných konstrukcí působí velmi lehce, vzdušně a elegantně. Speciální kategorii tvoří konstrukce ze skleněných průsvitných a současně neprůhledných tvárnic.

Moderní skleněné tvárnice na rozdíl od svých jasně a agresivně barevných předchůdkyň nabízejí několik jemných, kultivovaných a převážně pastelových barev.

Vedle zcela hladkých dílů najdeme v nabídce dodavatelů díly s mělce prolamovaným vnitřním povrchem, který nekomplikuje běžnou údržbu. Velmi decentně působí matný povrch, který v čirém nebarevném provedení nabízí zcela univerzální využití.

Více informací se dočtete v časopisu Dům a zahrada č.4/2006

Autor:
Nejčtenější

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

Pražské architektonické studio mar.s architects se pustilo do proměny...
Stylovou restauraci v Michli zdobí zrárna masa a grafika steaků

Pražské architektonické studio mar.s architects se pustilo do proměny restaurace v pražské Michli. Dock House potřeboval po deseti letech provozu atraktivnější...  celý článek

Na střechu nechal majitel instalovat extenzivní zelenou střechu.
Mladí majitelé museli „ukousnout“ kus kopce, aby měli slunce v domě

Najít vhodný pozemek blízko Prahy a za dostupné peníze, to je hodně těžké. Někdy to znamená v mnohém ustoupit nebo udělat náročné stavební úpravy. To potkalo i...  celý článek

Dům postavila společnost Avanta Systeme na klíč za pět měsíců, má užitnou...
Pro sebe si postavili za pár měsíců dřevostavbu, pro psy zděný penzion

Někdo hledá pro svůj dům pozemek s nádherným výhledem na hory, jiný dává přednost rodnému městu. Manželé Dvořákovi mají své preference nastavené úplně jinak:...  celý článek

Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí...
Myčka nádobí je lepší než služka: nereptá, šetří vodu a nic nerozbije

Úspora přibližně 60 procent vody a přibližně stejně energie na její ohřev v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou. To je jeden z hlavních...  celý článek

Další z rubriky

Výhodou umístění parcely v obci je mimo jiné fakt, že domy vůči sobě nejsou tak...
Za Prahou postavili dům. Stojí na vrutech a fasádu má ze sklolaminátu

Pozemek na Praze-západ vlastní čtyřčlenná rodina již dlouho a chvíli to vypadalo, že se zde ani neusadí. Z pražského bytu nejdřív odešli do pronájmu rodinného...  celý článek

Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu.
Zepředu nic moc. Zezadu neuvěřitelný dům pro rodinu plný překvapení

Pařížský domek si hraje s okolím. Za skromnou uliční fasádou se skrývá přívětivé nádvoří a s ním překvapení, rodinný městský dům pokračuje dalším, větším a...  celý článek

Plovoucí dům slibuje jedinečnost, kterou nenahradí ani sebevětší bazén u domu...
Bydlí na vodě v montované dřevostavbě. Stavební povolení nepotřeboval

Ke břehu slovenské řeky Váh je připoutaný plnohodnotný, plovoucí dům. Majitel bydlí v krásné přírodě a přitom kousek pěšky od města. To bylo také jeho přání....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.