Celoskleněné dvoukřídlé dveře Stylus dodávají interiéru eleganci

Celoskleněné dvoukřídlé dveře Stylus dodávají interiéru eleganci | foto: VV Sklo

Skleněný nábytek, dveře i schody aneb jak se žije se sklem

  • 8
Příčky, dveře i nábytek mohou být průhledné. Proč ne, když jsou ze skla. Speciální úpravy zaručují bezpečnost i při rozbití a navíc při dotyku snižují pocit chladu. Dokonce lze díky nim zapomenout na ohmatané skleněné desky stolů.

Při výrobě skla do interiérů se totiž používají stále novější technologie, díky nimž získává lepší vlastnosti. Proto si architekti a designéři v poslední době sklo tak oblíbili. V interiéru působí elegantním a luxusním dojmem a dokáže díky své optické lehkosti dodat prostoru vzdušnost.

S oblibou se třeba používá i na stolky z ohýbaného skla tam, kde je v interiéru formátový koberec se vzorem. Nábytek opticky mizí a nijak nepotlačuje motiv na koberci.

Díky skleněným příčkám zůstává prostor opticky otevřený, světlo se dostane tam, kam by je zděné příčky nikdy nepustily.

Odolné a bezpečné

Výrazně vyšší odolnost nabízí zejména takzvané kalené sklo. Skleněné desky se v kalicí peci zahřívají při teplotě kolem 700 stupňů Celsia a pak se prudce ochladí vzduchem. Díky této moderní technologii se až ztrojnásobí odolnost skla proti nárazu. Mechanická odolnost je pak až pětinásobně větší ve srovnání se sklem bez této úpravy.

"Kalené bezpečnostní sklo ve dveřích vydrží i velmi unaveného jedince, který se vrací z restaurace a netrefí se do dveří. O dítěti na tříkolce nemluvě," tvrdí Martin Rataj z firmy VV Sklo. "I kdyby se někdo hodně snažil a sklo rozbil, rozpadne se na neřezavé úlomky, které vás nezraní," doplňuje.

Skleněné zábradlí se při použití kaleného provedení obejde i bez kovových či dřevěných sloupků.

Prosklená část stropu pomáhá osvětlit schodiště.

Na celoskleněné dveře se používá zpravidla kalené sklo o tloušťce osm až deset milimetrů, na stěny a dveře sprchových koutů skleněné desky o tloušťce osm milimetrů. Pro dveře, které jsou jen částečně prosklené, stačí čtyřmilimetrová tloušťka.

Desky z kaleného skla se díky své odolnosti používají místo obkladu na stěnu mezi kuchyňskými skřínkami i na čelní plochy kuchyňských dvířek. Najdete je dokonce jako pracovní kuchyňské desky, obvykle s matným povrchem. Velmi dobře se udržují a nerozbijí se ani při pádu těžkých hrnců.

Dvě stěny kuchyně má Ester Janečková prosklené, pracovní černé desky i obklad na stěně jsou z kaleného skla.

"Nevěřila jsem, že se bude sklo dobře udržovat nebo že vydrží kuchyňský provoz, ale nejprve mě přesvědčila názorná demonstrace a po pár měsících i vlastní zkušenosti," tvrdí moderátorka Ester Janečková, která si k bílé kuchyni pořídila černé matné pracovní i obkladové desky.

A není náhodou, že se výrobci domácích spotřebičů rozhodli přidat ke sklokeramickým a indukčním deskám také čelní plochy chladniček ve skleněném provedení. U trub je to už samozřejmost.

Skleněný stůl, který nestudí

I výhrady vůči otiskům prstů na skle začínají mít vážnou trhlinu. "Nové nanotechnologie brání vzniku nežádoucích stop. Na lednovém kolínském veletrhu se objevila u firmy Ronald Schmitt novinka, povrchová úprava stolových desek, která zabraňuje vzniku otisků. Navíc je vrchní část desky 'zmatněná', takže při kontaktu tolik nestudí," vypočítává Fred Miller z firmy Mobax.

U stolků se skleněnou deskou se nastavuje výška jen pomocí lehkého zatlačení na desku, speciální úprava proti "ohmatání" je proto velmi praktická.

Úprava pomocí nanotechnologií má i další příjemný efekt. Od desky se neodráží světlo, a proto tolik netrpí oči. Mizí i pocit chladu, který rozhodně není vhodný pro zápěstí, jež třeba u pracovních stolů se skleněnou deskou dostávala docela zabrat.

Sklo může nahradit i cihly a dřevo

Kalenému sklu lze možná vyčítat tři věci. První je vyšší cena, metr čtvereční zpravidla nepořídíte pod tři tisíce korun, k tomu je nutné připočítat náklady na další úpravy. Třeba vyřezání otvoru pro vypínače, tyto úpravy se samozřejmě musí udělat ještě před kalením. Celoskleněné dveře bez zárubní pořídíte průměrně za šest až 20 tisíc korun, za skleněné schody zaplatíte tak 120 tisíc a víc.

Skleněná posuvná příčka může kuchyni oddělit od dalšího prostoru.

Pro oddělení kuchyňské a obývací části používají architekti skleněné příčky rádi, záleží ovšem na finančním limitu budoucího uživatele, cenově jde o náročnou záležitost. Proto dostávají častěji šanci široké posuvné skleněné dveře.

Kdo si může dopřát skleněnou příčku, ten získá prostor opticky volný, zápach z vaření však zůstane pouze v kuchyni. Omezí se také přenos hluku z jedné místnosti do druhé. U skleněných příček je nutné počítat s tloušťkou skla minimálně deset milimetrů. Maximální výška jednoho pásu u celoskleněné stěny jsou tři metry, šířka nemá přesáhnout metr. Důvod? Vysoká hmotnost a také možnost manipulace se skleněným pásem. Jeden metr čtvereční centimetr tlustého skla totiž váží 25 kilogramů, u dvanáctimilimetrové tloušťky je to ještě o pět kilogramů víc.

Posuvné skleněné dveře do pouzdra poslouží pro rozdělení a spojení prostoru obdobně. Dokonce je lze použít i do příčky s tloušťkou 10 centimetrů, zatímco pro klasické prosklené dveře potřebujete zeď silnou alespoň 12 centimetrů.

Celoskleněná balustráda ponechává prostoru vzdušnost a lehkost.

Skleněné schodiště

Skleněné desky místo zábradlí, nebo dokonce schodnice ze skla posouvají interiér z estetické stránky hodně nahoru. Architektka Eva Jiřičná to dokázala již mnohokrát ve veřejných i soukromých interiérech.

Kalené sklo může nahradit i část podlahy v patře, vznikne tak nejen zajímavý průhled do spodního podlaží, ale především se do něj dostane mnohem víc světla.

Nerezové zábradlí se skleněnou výplní nechává vyniknout dřevěnému schodišti.

Nerezové zábradlí se skleněnými výplněmi si můžete pořídit i jako stavebnici.

Na schodnice se používají hned tři vrstvy skla o tloušťce jednoho centimetru, které se k sobě lepí bezpečnostní fólií. Vrchní nášlapná vrstva by měla být z bezpečnostního kaleného skla, pak se nemusíte bát ani případného poškození při pádu těžšího předmětu.

Typy skla

Čiré – float

Klasické čiré, průhledné sklo, které zaručuje stoprocentní průchod světla. Výraz float lze překládat jako "zlehounka se vznášet", což je pro optické zvětšení prostoru ideální. Lze upravovat gravírováním nebo pískováním.

Ledové – satinato
Průsvitné, nikoli průhledné. Rozpoznáte přes ně jen siluety, nikoli jasné tvary. Může být i v různých barevných odstínech. I satinato lze upravit pískováním, gravírováním, dekorováním nebo fazetami. Oblíbené na dveře nebo na skříně.

ESG – kalené bezpečnostní

Má vysokou nosnost, sklo o tloušťce šest milimetrů zvládne zátěž až 160 kilogramů. Snáší výkyvy teplot až 300 stupňů, takže je vhodné i do blízkosti varné desky. Dobře se udržuje.

VSG – vrstvené bezpečnostní

Používá se i výraz connex, fóliované nebo lepené sklo. Vzniká spojením dvou nebo více desek skla pomocí polyvinylbutyralové fólie. Ta představuje i bezpečnostní prvek, v případě rozbití drží sklo pohromadě a zabraňuje propadnutí předmětů či osob. Tuto unikátní technologii odkoupila v roce 2004 americká firma DuPont od české firmy Retrim CZ.

Lacobel – ploché float

Na jedné straně pokryté vysoce kvalitním lakem, standardně kolem 25 odstínů. Pomocí fólie může být i v bezpečnostním provedení.