Sklep není jako švédský stůl, kde si každý vybere podle své chuti

- Opuštěný dům ve všední den dopoledne přitahuje bytaře jako medvěda včelí úl. Že je dobré mít bezpečnostní dveře a kvalitní zámek, ví prakticky každý a své soukromí v bytě si podle toho ochraňuje. Pro zloděje jsou však stejně atraktivní i další místnosti v domě, jako jsou sklepy, komory a kočárkárny. Společné prostory, do nichž mají neomezený přístup všichni obyvatelé domu, často nepatří k těm nejudržovanějším a podle toho vypadá i jejich zabezpečení. Nikdo se pak nemůže divit, že kočárek, kolo nebo lyže ukradne zkušený lapka takzvaně s prstem v nose.
Vchodové dveře domu jsou prvním sítem

Někteří nájemníci si stále nechtějí uvědomit, že jediné neuzamčené vchodové dveře do desetiposchoďového paneláku představují zvýšené riziko vloupání alespoň pro třicet rodin. Mnozí argumentují tím, že zamykat vchodové dveře je ztráta času a že stačí jen zabouchnout - vždyť venku je přece koule. Je všeobecným tajemstvím, že takto »uzamčené dveře« je možné překonat jakoukoliv plastikovou kartou. Stejně dobře poslouží telefonní karta, průkaz VZP či karta na slevu do hypermarketu. Proto je třeba vstupní vchodové dveře zamykat na dva západy. Toto základní, jednoduché opatření »zadarmo« se určitě vyplatí a je nutné naučit zejména děti, aby zamykaly ráno při odchodu do školy. Že osiřelý dům přitahuje zloděje, potvrzuje i statistika. Podle ní v položce »doba spáchání krádeže vloupáním« absolutně vedou dopolední všední dny. Smutné je, když ani neštěstí jiných nájemníků v domě (například několikrát »vybílené« byty či sklípky v jednom patře), nepřesvědčí ostatní o této nutnosti.

Kóje zpevní železný profil

Zejména před koncem roku se ve sklepích objevují nové věci (kola, lyže, windsurfing), připravené často pod vánoční stromek. Mnozí ve sklepě také chtějí ochránit věci odvezené z chat a chalup, u nichž se pravděpodobnost vykradení přes zimu počítá obrazně řečeno na desítky procent. Zloděj si proto může být jist, že tak získá nejen sekačky, pily a ostatní nářadí, ale i dobře zpeněžitelnou spotřební elektroniku. Poměrně snadno lze ochránit sklípky a komory, které jsou vedle bytu na patře, stačí již zmiňované důsledné uzamykání na dva západy a sousedská vzájemná ostražitost a sounáležitost. Horší situace nastává u standardních dřevěných sklepních kójí, které byly postaveny pouze z dřevěných latí a navíc tak, aby se ušetřilo co nejvíce stavebního materiálu. Jsou většinou umístěny v přízemí, častěji v suterénu domu. Ovšem i zde existuje několik možností ochrany majetku. V prvé řadě je nezbytné, aby obyvatelé domu dodržovali určitou kázeň a zamykali dveře, které zpravidla ústí z chodby k jednotlivým kójím. Pokud jsou stále dokořán, eventuálně poškozené a nájemníci si je nejsou schopni nechat opravit od majitele domu, je snadno přístupný prostor pro zloděje velkým lákadlem. V současné době také několik českých firem nabízí určité úpravy a změny laťkového »žbrdlení«, které nahrazují stávající nevyhovující sklepy. Nová buňka je vyřešena jako stavebnice a skládá se z plechových desek ohraničených železným profilem. Vše je dokonale svařeno včetně pantů pro masivní dveře, které se již neuzamykají postaru petlicí přišroubovanou vruty zvenčí, ale třícestnou závorou s trezorovým zámkem. Další výhodou je konstrukce buňky až ke stropu. Kdo nehodlá investovat do celé nové buňky kolem třinácti tisíc, může vystačit jen s vylepšeným průčelím sklepní kóje, které lze koupit za cenu kolem sedmi tisíc korun. I ten, kdo má již zmíněnou dřevěnou kóji, může něco udělat pro její bezpečnost, a to úplně zadarmo. Stačí zbytečně nedávat na odiv uskladněné věci a pokrýt dřevěné příčky neprůhlednou lepenkou.

Pojišťovna požaduje zámek na kolo

V kočárkárně se vyplatí kromě důsledného zamykání dveří také uzamknout jednotlivé předměty pomocí cyklozámků nebo řetězů. Na zánovní horské kolo s masivním řetězem není sice vábný pohled, ale účel světí prostředky a při ukradení i takto uzamčeného kola je přece jen lepší výchozí pozice při jednání s pojišťovnami, které předpokládají překonání určitého odporu k vyplacení pojistné částky.

Vlastnímu zabezpečení předchází rozbor

Před rozhodnutím, jaký prvek zabezpečení kam dát a jak postupovat, si každý správný vlastník pojmenuje hlavní rizika, která určitou měrou nahrávají zlodějům.

K těm například patří:

* vstupní dveře do domu jsou v mnoha případech nedostatečně zabezpečené (skleněná výplň, nevhodný kryt zámku)

* dveře se nezamykají, majitelé nebo nájemníci bytů vpustí do domu elektrickým vrátným v podstatě každého, kdo zazvoní, aniž by se zajímali, o koho jde

* sklepní kóje a další společné prostory jsou obvykle v přízemí domu, které se opět v mnoha případech nezamyká

* jsou případy, že kromě náhodných cizích pachatelů se zloději rekrutují i z nájemníků dotyčného domu. Ten pak má všechny potřebné klíče od společných prostor - tudíž volný pohyb po domě.

* sklepní okénka jsou neustále otevřená kvůli větrání - nejsou zabezpečená mřížemi apod.

Co je potřeba udělat k ochraně společných prostor v domě:

1) Vlastník domu musí stanovit režim vstupu do domu (komu vydá navíc klíče /doručovatelka/, dohodnout se na povinnostech, které je třeba plnit, vstupní dveře zamykat, nutná je kontrola osob, které po zazvonění na kteroukoliv domácnost chtějí vejít do domu apod.)

2) Vhodně zabezpečit vstupní domovní dveře (bezpečnostní kování, cylindrická profilová vložka, prosklené dveře chránit mříží apod.).

3) Sklepní okénka a společné lodžie především v přízemí je třeba opatřit mříží.

4) Všem obyvatelům domu se vyplatí zvýšená všímavost, sousedská ostražitost a dodržování pořádku v domě i v jeho nejbližším okolí.

5) Drahé věci, jako jsou lyže, kočárky, horská kola, sekačky a pily svezené z chat, ukládat do prostor vhodněji zabezpečených.

6) Vést své děti k pořádku i při uzamykání domu, sklepních či společných prostor.

7) Využívat k ochraně majetku všechny technické novinky.

Kriminalisté doporučují, aby majitel své kolo opatřil zámkem i v uzavřené kočárkárně, nebo kolárně.