Letošní ročník veletrhu Ambiente lákal ke kolekci Splendid celou řadu zákazníků...

Letošní ročník veletrhu Ambiente lákal ke kolekci Splendid celou řadu zákazníků z celého světa. | foto: Messe Frankfurt

Skleněný skvost je snem i králů. Češi na něj mají patent už 100 let

  • 10
Před sto lety jej vymysleli, dodnes se používá. V roce 1911 si nechal Leo Moser patentovat unikátní tvar kalichu a dekorace s brusem a zlatem. Určitě netušil, že za sto let bude jeho soubor Splendid stále nejžádanějším výrobkem světově proslulé firmy Moser, kterou založil jeho otec.

Na letošním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem patřil soubor Splendid k nejvyhledávanějším. Během století se rozrostl na úctyhodných 100 výrobků. Původně k souboru patřily jen kalichy na víno a sklenky na likéry s lahví, pak je doplnila řada dalších věcí. Letos přibyl i porcelán se stejným dekorem a vůbec poprvé v historii firmy nabídl Moser i lampu, kterou navrhla Jitka Kamencová-Skuhravá.

Splendid zdobí stoly korunovaných hlav včetně královny Alžběty II., té jej daroval prezident Beneš jako svatební dar. Oficiálním reprezentačním sklem prezidentů Československa se stal totiž Splendid už za T. G. Masaryka či Edwarda Beneše, v tradici pokračoval i Václav Havel.

Stovku typů výrobků poprvé doplnila i lampa.

Pyšnily či se jimi pyšní i stoly španělského krále Juana Carlose I., portugalského prezident Soareze, ale také marockého krále Sidi Mohameda Ben Júsufa, egyptského krále Fauda či saudsko-arabského krále Faisala a celé další řady hlav států včetně těch korunovaných. A samozřejmě se dědí po celé generace v českých rodinách.

Veletrh Ambiente

Letošní ročník navštívilo víc než 144 tisíc lidí, zúčastnilo se jej víc než čtyři tisíce firem ze 150 států. V porovnání s loňským rokem se počet českých vystavovatelů téměř zdvojnásobil, loni 33, letos 52. Takový nárůst neměla žádná jiná země. Především tu zazářilo české sklo.

Patenty na dekor i technologii

Čím je Splendid tak výjimečný? Tvar kalichu připomínající rozvíjející se poupě růže, který navazuje do šestihranu vybroušeného jako takzvaný štýlek a hladké kulaté dýnko jsou sice skvělé, ale hlavní přednosti jsou jinde.

Fenomenální, ručně broušený dekor tvořený křížovým brusem (ve střední části je protkán vybroušenými olivami) doplnil geniálně Leo Moser širokým, hladkým křišťálovým pásem. A právě ten pak ozdobil leptanými a zlatem leštěnými dekory. Vznikl nádherný arabeskový pás s motivy listů paznehtníku, keře, který se v antické architektuře často používal ke zdobení horních částí korintských sloupů.

Dekor prokazuje svou geniálnost už sto let.

Dekor vyrytý a vyleptaný do plasticky vystupujících reliéfních ornamentů je přetřený 24karátovým zlatem. Po vypálení v ohni se přelešťuje tak, aby zářil na matném zlatém podkladu. Jde o dodnes ojediněle používanou techniku, takzvanou oroplastique. Pro svou originalitu a jedinečnost ve stylu neoklasicismu byl tvar kalichu i dekorace s brusem a zlatou oroplastikou patentován 3. 6. 1911, technika oroplastique byla zaregistrována v roce 1919.


Britská královská rodina