Dvoukřídlé celoskleněné dveře s pískovaným motivem, posuvné v širokém stavebním...

Dvoukřídlé celoskleněné dveře s pískovaným motivem, posuvné v širokém stavebním otvoru podél skleněné příčky. | foto: J. A. P.

Trend dneška: návrat luxfer i skleněné příčky, které šetří prostor

  • 8
Jak lze prostor zároveň rozdělit a spojit? Pomoci může sklo, přesněji stavební příčky ze skla, které lze vytvořit různými způsoby. Základní rozhodnutí, jež musíte udělat, zní: chci příčku plně průhlednou, nebo jen průsvitnou, potřebuji pevnost a stabilitu, nebo naopak mobilní charakter?

Pevné, stabilní, různě zbarvené nebo čiré. To jsou luxfery. Klasika skleněných tvárnic, kterou znáte už z první republiky a jejíž boom u nás nastal v éře reálného socialismu. Ale co o nich skutečně víme? Ti znalejší registrují, že neustále vzrůstá škála barevných odstínů, že dnes existují i speciální luxfery pro protipožární příčky nebo pochozí luxfery pro terasy a klenby.

Luxfery dnes

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

V rámci uceleného stavebního systému lze pořídit také ukončovací a rohové luxfery a veškeré příslušenství, včetně nabídky montážních systémů pro kutily. Pro solidní firmu je samozřejmostí, že zajistí „dodávku na klíč“, tedy kompletní realizaci jakkoli velké zakázky.

Slovo „luxfera“ je vlastně složeno ze dvou latinských slov: lux (světlo) a ferre (vést). Dobře to vystihuje podstatu tvárnic. Díky světelné propustnosti skla, která je ještě podpořena vhodným tvarem, a zároveň dobrým izolačním vlastnostem, prožívají luxfery právem svou druhou renesanci a stávají se materiálem budoucnosti.

Můžete si vybrat z čirých luxfer mnoha vzorů a dekorů, z jemných odstínů řady barev, svěží elegance a moderního designu. Pro technologicky náročnější aplikace jsou určeny luxfery protipožární, termoizolační či pochozí.

Krása tušeného, nebo půvab tušené krásy? Stěna z luxferů víc neprozradí...

Pro venkovní i vnitřní vyzdívání luxfer existuje široký sortiment spotřebního materiálu a montážních systémů (Block Lock, VetroClick, Ezylay a další), které umožní snadnou, čistou a rychlou montáž každému šikovnějšímu kutilovi.

Například švédský montážní systém Block Lock řeší spoje luxfer pomocí elegantních plastových lišt a lepidla v tubě. Některé firmy nabízejí také dodávku prefabrikovaných panelů, tedy dodání luxfer v blocích, které se na místě stavby pouze osadí. Toto řešení je vhodné pro horizontální plochy - kupříkladu terasy z luxfer.

Abyste si mohli opravdu vybrat, co se vám zlíbí, dodávají výrobci také celoskleněné dveře a speciální zárubně do luxfer, ukončovací lišty, větrací okénka do luxferové stěny nebo například LED diodové pásky pro „svítící“ luxfery či kompletní luxferové stěny.

A dokonce můžete mít tepelně izolační luxfery Energy Saving včetně zcela nové termoizolační malty GlassMix thermo, která byla speciálně vyvinuta pro zdění skleněných tvárnic s vynikajícími izolačními a pevnostními vlastnostmi.

Pro úplnost dodejme, že kromě skleněných tvárnic se v současnosti vyrábějí i luxfery z plastů. Nejčastěji bývají buď z akrylátu (jsou křehké a relativně těžké), nebo z polykarbonátu. Ten má lepší vlastnosti: je mechanicky, tepelně i chemicky odolný a čirý, propouští až 78 % viditelného světla.

Luxfery dodají potřebnou míru intimity nejen ordinacím či kancelářím, ale i kuchyňským nebo ryze soukromým prostorám.

Průhledné a mobilní

Ale vraťme se ke sklu a možnostem celoskleněných stěn či příček. Díky novým technologickým postupům (tvrzení, kalení) dostává i čiré průhledné sklo daleko lepší pevnostní vlastnosti a spadá do kategorie skel bezpečnostních.

Tím se rozšiřuje pole jeho působnosti v interiéru, kde není využito pouze pro drobné prvky, ale může směle tvořit dveře, pevné i posuvné stěny, příčky, ale také schody, zábradlí či souvislé pochozí plochy.

Sklo dokáže tlumit hluk, a přitom bez problému propouští světlo do druhé místnosti. Díky tomu vám například v dětském pokoji dovolí vidět vše, co se za dveřmi či prosklenou stěnou děje.

Dokáže také pomoci s nevhodným dispozičním řešením domu nebo bytu, tedy jemně rozdělit, přepažit či spojit jednotlivé místnosti a prostory.

Antialergenní krása

Skleněné dveře mohou být nejen otočné, ale i posuvné podél zdi nebo do zdi, do stavebního pouzdra. K tomu, aby dveře či stěna odolaly všem nárokům, které jsou na ně kladeny, slouží laminované kalené sklo (viz box).

Pokud máte doma alergika, rozhodně oceníte, že je sklo antialergenní materiál. Navíc v laminované formě velmi pevný, odolný vůči nárazu a zcela bezpečný. Nemusíte se bát o sebe, své děti a další blízké, nemusíte se bát ani o sklo samotné.

Nerezové schodiště do domácí vinotéky se skleněnými stupni z pochozího třívrstvého tvrzeného skla.

Tento „křehký“ materiál odolá bez potíží jak žáru od domácích spotřebičů, radiátorů či krbu (vydrží až 200 stupňů Celsia), tak i vlhku v koupelně.

A díky možnostem moderního designu se může v interiéru uplatnit rovněž jako umělecký prvek. Vedle čiré a mléčné varianty vám totiž může nabídnout jakýkoli motiv, obrázek nebo dekor pro vytvoření potřebné atmosféry v interiéru.

Výhody celoskleněné stěny

  • Přivede světlo do tmavých koutů - nejčastějším důvodem pro pořízení skleněných stěn je potřeba osvětlit i tmavá zákoutí bytu nebo domu, kam by se světlo normálně nedostalo. Je ale třeba vybrat typ skla, který světlo umí propustit. Z tohoto pohledu je ideální klasické čiré sklo.
  • Spojí i rozdělí prostor: stále moderní je pojetí hlavních komunikačních zón bydlení (haly, obývacího pokoje, jídelny a kuchyně) ve formě jednoho velkého otevřeného prostoru, který ale musí jít v případě potřeby rozdělit. Celoskleněné stěny s různými způsoby otevírání to bez problému zajistí.
  • Opticky i reálně šetří místo: síla skla je s tloušťkou zdi neporovnatelná, a vy tak můžete ušetřit volný prostor. Skleněné stěny navíc působí vzdušným, lehkým dojmem, čímž přispívají k celkovému optickému zvětšení interiéru.
  • Designově osvěží interiér: celoskleněná stěna představuje moderní náhradu za klasickou příčku a odpovídá současným minimalistickým trendům v interiérovém designu.
  • Má univerzální použití: sklo se dá použít do rodinného domu stejně jako do bytu v paneláku, protože je kompatibilní se zděnou, sádrokartonovou i panelovou příčkou. Navíc v interiéru velmi dobře působí v kombinaci s jinými materiály.
  • Sklo je nadmíru moderní stavební materiál, který je plně kompatibilní s jinými materiály esteticky i funkčně. Navíc je antialergenní.

Bezpečná tloušťka skla pro stavební konstrukce

  • Výplň dveří - jednovrstvé kalené sklo o síle 5 mm
  • Obklady stěn, skleněné desky stolků - jednovrstvé kalené sklo o síle 6 mm
  • Celoskleněné dveře - laminované kalené sklo o síle 9 mm
  • Celoskleněné stěny, příčky - laminované kalené sklo o síle 10 mm
  • Skleněné zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště - laminované kalené sklo o síle 10, 12 nebo 16 mm
  • Skleněné stříšky nad vchod či balkon - bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií o celkové tloušťce 13 až 17 mm.

Problémem mnoha realizací, v nichž se majitelé rozhodli pro kombinaci celoskleněné stěny s dveřmi, je dilatační spára, která vzniká mezi otočnými celoskleněnými dveřmi a sousedící fixní částí. Proto přišla firma J. A. P. s novinkou, hliníkovými zárubněmi Silence. Tato zárubeň ukryje spáru kolem otočných skleněných dveří. Je tvořena hliníkovým profilem s úpravou elox, která má vzhled kartáčovaného nerezového materiálu, a je připravena pro celoskleněné dveře v tloušťkách od 8 do 12 mm.

Laminované čili sendvičové sklo

Co znamená tento pojem? Sklo, které je používáno jako stavební prvek, musí mít pro vyšší nosnost a odolnost větší tloušťku. K tomu účelu se používá kalené sklo, jehož dvě tabule se společně zalaminují a vytvoří pevný blok. V případě potřeby lze k sobě laminovat i tři skla.

Tyto zpevněné „sendvičové“ tabule se používají pro balustrády, skleněná zábradlí, pochozí desky či nášlapy schodiště, ale také pro celoskleněné dveře, příčky nebo stěny v interiéru. Laminované kalené sklo je velmi odolné a v normálním provozu takřka nerozbitné. Pokud by náhodou došlo k cílenému nárazu do rohu skla, výsledkem budou tupoúhlé střepy, o které se nepořežete.

Historie luxfer

Psal se rok 1881, když si na výlisky ze skla, které dnes známe pod názvem luxfery, přihlásil patent v Bostonu britský vynálezce James G. Pennycuick.
V patentové přihlášce sice nerealisticky sliboval „světelné perpetuum mobile“, ale pokrok to byl náramný.

V jeho době totiž začaly v amerických městech růst výškové budovy jako houby po dešti, což mělo za následek snížení dopadu denního světla. Zejména ve výrobních halách, kam přirozené světlo dopadalo jen střešními světlíky a malými okny, bylo pracovní prostředí nepříjemně tmavé a neútulné. Proto v roce 1897 založil Pennycuick společnost na výrobu svých skleněných tvárnic.

Díky nim vnesl světlo i do temných koutů, a přitom zachoval intimitu prostoru. Britský vynálezce navíc tvárnice časem zpevnil a vytvořil z nich skutečně kvalitní stavební materiál. Z továren se tak luxfery postupně rozšiřovaly také do bytů, rodinných sídel a reprezentačních objektů (například Maison de Verre v Paříži z roku 1932 - více o domě zde).

U nás bohužel ne všichni stavebníci pochopili výjimečnost těchto moderních prosvětlovacích prvků, a tak zvláště na českém venkově lze dodnes najít přehlídku různě probarvených luxfer především u nevkusných zádveří rodinných domů.

Rodinný dům Maison de Verre v Paříži (1928 - 1932) měl za luxferami salon otevřený levicovým intelektuálům.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.