Výtok baterie je z křišťálového skla, v němž je nádherně vidět vznikající vír

Výtok baterie je z křišťálového skla, v němž je nádherně vidět vznikající vír vody. | foto: Hansgrohe

Vodovodní baterie ze skla: voda v ní tryská v podobě víru směrem nahoru

  • 73
Vždy, když přijde fenomenální Francouz Philippe Starck s nějakou velkou novinkou, můžete se spolehnout, že to bude designérská bomba. V rámci Designbloku 2014 se v Praze poprvé představí skleněná baterie Axor Starck V.

Oficiální premiéra v Česku dostala přesný termín: 8. října 2014 se na Žižkovské věži v Praze předvede ve 14 h novinka, kterou pro designovou značku Axor společnosti Hansgrohe SE navrhl Philippe Starck.

Výtok baterie je z transparentního skla (mimochodem tendr na výrobu vyhrál slovenský výrobce), který nechává vyniknout až fascinujícímu víru vody, který se po otevření baterie automaticky vytvoří.

Baterii Axor Starck V. sice vytvořil slavný francouzský designér, ale nápad vznikl v jiné hlavě. „Fenoménem víru se můj otec, Klaus Grohe, zabývá už velmi dlouhou dobu,“ vysvětluje Philippe Grohe, vedoucí značky Axor.

Ovládání baterie Axor Starck V. může být umístěno samostatně.

Voda tryská směrem nahoru v podobě víru.

Jak je důležité míti Philippa

“Rozhodující pro vznik této baterie byl otcův nápad učinit z vody pomocí víru skutečný zážitek. V našem dlouholetém příteli Philippovi jsme pak našli partnera, který pro vír vytvořil jedinečné pouzdro. Do vývoje baterie vstoupil svými cennými podněty,“ popisuje Philippe Grohe, vnuk zakladatele rodinné firmy Hanse Groheho.

Výsledkem vzájemné spolupráce, nápadu i technického know how a dlouholetých zkušeností s tvorbou koupelen je baterie redukovaná na minimum, zcela transparentní a téměř neviditelná, v jejím středu vzniká vodní vír.

Po své velmi úspěšné baterii Organic ve tvaru rostliny, z níž vytéká ho 3,5 litru vody za minuty (jiné potřebují až 11 litrů – více zde), přišel Philippe Starck s baterií, která má výtok vyrobený z odolného křišťálového skla. I zde bylo myšleno na ekologii, kdo chce, může průtok nastavit na pouhé 4 l za minutu.

Po uzavření baterie však zůstává ve výtoku voda jako v poháru, časem by se tak na skle mohly usazovat na skle třeba vápenné složky. Nevadí, stačí stisknout miniaturní tlačítko na těle baterie a otočit skleněnou částí proti směru hodinových ručiček. Výtok pak dáte umýt do myčky.

Dvě poslední baterie, které navrhl Philippe Starck, Organic a Axor Starck V., v milánském showroomu.

Philippe Starck chce dopřát každému, aby si vodu mohl opravdu užít. Od 9. do 10.října 2014 si můžete světovou novinku prohlédnout v rámci Designbloku od 8 do 20 h na vyhlídkové observatoři Žižkovské televizní věže.

Philippe Starck

Philippe Starck se narodil v Paříži 18. ledna 1949 v rodině leteckého konstruktéra Andrého Starcka. Dodnes vzpomíná, jak si jako dítě hrál celé hodiny pod kreslicím prknem svého otce. Možná už tehdy vznikla jeho záliba v technice.

Vystudoval design nábytku a interiérů na škole Nissim de Camondo v Paříži, ale podle svých slov se na ní příliš nezdržoval, studium pokládal za ztrátu času. V pouhých dvaceti letech byl jmenován uměleckým ředitelem společnosti Pierre Cardin, do povědomí odborníků však vstoupil až o pár let později svými návrhy dvou nočních pařížských klubů - Main Bleue a Les Bains Douches.

Úspěch jej povzbudil a v roce 1979 založil firmu Starck Products a čtyři roky poté společnost Creation of UBIK. A už o tři roky později získal první velkou cenu - za židli Miss Dorn mu ji udělila organizace VIA, která se ve Francii stará o rozvoj designu a inovaci výroby.

Cesta na skutečný vrchol však začala až v roce 1984, kdy navrhl interiér kavárny Café Costes. Najednou o něm psaly všechny světové časopisy, moderní interiér s dramaticky řešeným vnitřním prostorem a ústředním schodištěm znal rázem každý, kdo se zajímal o moderní architekturu. Židle s prohnutými opěradly z překližky, které pro Café Costes vytvořil, se začaly vyrábět ve spoustě napodobenin. Starck byl na vrcholu.

Starckovi lze připsat i velký podíl na prosazení plastu jako materiálu stejně hodnotného jako dřevo či kov. Křesílka a židličky navržené například pro značku Kartell patří do pomyslné dvorany slávy. Typy jako Toy, Mademoissele, La Marie (první židle z transparentního polykarbonátu na světě), Louis Ghost či Eros se všechny vyrábějí v deseti- až stotisícových sériích a znají je lidé po celém světě.

Starck výrazně změnil také koupelnu. Vnímá ji jako místo k rozjímání, relaxaci, místo očistného rituálu, kde je vše zjednodušeno do základních tvarů. V roce 1994 uvedl dnes již kultovní sérii Philippe Starck Edition 1, kterou navrhl pro Duravit, za čtyři roky přišla další, Edition 2. Podobně změnil tvary armatur pro firmu Hansgrohe.

Designér Philippe Starck