Nová sedačka má stejnou velikost jako původní, ale nepůsobí tak mohutně

Nová sedačka má stejnou velikost jako původní, ale nepůsobí tak mohutně | foto: Prima

Skladiště v obýváku proměnili se souhlasem manželky na koloniální styl

  • 69
Manželé se nemohli dohodnout, jak zařídit obývací pokoj. Ona má ráda ozdoby a dekorace, on moderní strohost. Designéři proto zvolili třetí možnost: koloniální styl.

Manželova pracovní zaneprázdněnost prý byla hlavním důvodem, proč obývací pokoj vypadal zčásti stále jako skladiště. Manželka Klára proto počkala, až odjel na služební cestu a pozvala do bytu designéry pořadu Jak se staví sen (Prima, pondělí 18. ledna v 21:10).

Ladislav Rendl a Ivana Ludvíková se museli poprat nejen s rozdílným vkusem obou partnerů, ale také se štosy časopisů o tuningu, auta jsou totiž největší zálibou manžela Zdeňka.

Obývací pokoj před proměnou

Obývací pokoj před proměnou

Úpravám neunikl ani strop

Designérům vadily v původní koncepci pokoje krabice za dveřmi, k chaosu přispívala i robustní sedačka a křeslo, které v prostoru dost překáželo. Ani holé okno bez záclon a závěsů a starý radiátor pod ním nepůsobily dobře. Věci v otevřených policích dělaly dojem nepořádku.

Do místnosti vedly ještě jedny dveře, autoři proměny je tentokrát nezazdili. Co kdyby je majitelé ještě potřebovali? Podařilo se jim ale zamaskovat je natolik, že si jich nikdo nevšimne.

Krabice u vstupních dveří připomínaly spíš skladiště než obývák

Krabice u vstupních dveří připomínaly spíš skladiště než obývák

Kritice se nevyhnul ani strop. Zhruba v jedné třetině vedly průvlaky, s nimiž nešlo nic dělat. Navíc se místnost potýkala i s nedostatkem světla. Lustr nahrazovala slabá žárovka a situaci nezachránila ani lampička.

Po důkladném proměření místností designéři zjistili, že se do prostoru za vstupní dveře vejde i jídelní stůl, který zatím v bytě zcela chyběl. Aby jídelní část alespoň opticky oddělili, museli nechat strop nad ní srovnat. Průvlaky tak zmizely pod sádrokartonovým podhledem. Do této části přišlo i další stropní svítidlo, proto bylo třeba předělat i elektrorozvody.

Po uklizení krabic se za vstupní dveře vešel jídelní stůl pro čtyři osoby

Po uklizení krabic se za vstupní dveře vešel jídelní stůl pro čtyři osoby

Doplňků zvolili designéři méně a vytvořili z nich stylová uskupení

Doplňků zvolili designéři méně a vytvořili z nich stylová uskupení

Z dalších stavebních prací už došlo jen na malování. Nebyl důvod schovávat původní dřevěné parkety, jen kolem pohovky je částečně zakryl kusový koberec. Prostor se tak zateplil.

"Zvolili jsme raději koberec s nižším vlasem, který lépe odpovídá naší koncepci místnosti," zdůvodňuje Ladislav Rendl, proč nekoupili tolik oblíbené vyšší koberce. Podle něho jsou vhodné spíš do moderních interiérů.

Zemité barvy oživuje zelený koberec, tuto barvu mají oba manželé rádi

Zemité barvy oživuje zelený koberec, tuto barvu mají oba manželé rádi

Bez ohledu na to, jaký koberec majitelé do místnosti dostali, péče o něj je v prvních třech měsících stejná. "Nový koberec pouští chlupy, proto je třeba první tři měsíce vysávat pouze po směru vlákna, nikoli proti. Používat byste k tomu měli klasickou hlavici, ne rotační kartáč," radí Ludvíková.

Jako v anglických koloniích

Majitelka se opět účastnila výběru nábytku a tak se sama mohla rozhodnout pro variantu koloniálního stylu, který jí bude vyhovovat.
Koloniální styl je sice jenom jeden, ale má více variant podle toho, ze kterých zemí kolonizátoři pocházeli, zda z Anglie, Holandska či Španělska, a s jakými původními prvky se na nových územích setkávali.

Nepoužívané dveře zakryly žaluzie a závěs, stejné jako na okně

Nepoužívané dveře zakryly žaluzie a závěs, stejné jako na okně

Klára zvolila decentnější anglický styl. Chvíli uvažovala i o indickém, naopak hned zamítla asijský plný sošek, ptačích klecí či zvířecích motivů podpořených ještě různými čínskými a japonskými motivy.

Jak podotýká Ladislav Rendl: "Pokud se někdo rozhodne pro podobný interiér, je třeba zachovávat jeden styl a prvky nemíchat. Není to už obtížné, nábytek a doplňky se nemusí dovážet ze zahraničí, stačí hledat v anticích nebo na internetu."

Obývací pokoj po proměně

Obývací pokoj po proměně

V tomto případě se kupovaly i stylové dřevěné police, krabice na haldy časopisů a paraván. Světlá pohovka a tmavé křeslo jsou k mání v klasických prodejnách s nábytkem.

Při koupi doplňků se designéři opět drželi hesla, že více znamená méně. Do obýváku jich proto koupili jen několik a vytvořili z nich zajímavé skupiny. Zaujmou více než spousta jednotlivostí.

Hlavně žádný šok

Interiéru vládnou přírodní materiály, dřevo, vlna, ratan a podobně. Prostor je laděn do teplých barev od světle krémových stěn po tmavě hnědou. Jako doplňková byla zvolená zelená, která se líbí oběma manželům.

Originální je maskování nepoužívaných dveří. Podobně jako okno je zakryla dřevěná žaluzie a hnědý závěs. Nově to vypadá, jako by tam bylo další okno či balkonové dveře, které prostor otevírají.

Okno a částečně i radiátor zakryly žaluzie a závěsy

Okno a částečně i radiátor zakryly žaluzie a závěsy

Sama majitelka byla spokojená s tím, že si může zařízení do obývacího pokoje vybírat a nečeká ji žádný šok ani velké překvapení. Pochvalovala si hlavně jídelní stůl, protože si konečně budou moci pozvat přátele na večeři a nezůstane jen u jednohubek. Jedno překvapení přece jen na Kláru čekalo. Reakce manžela, až se vrátí ze služební cesty. O proměně prý neměl tušení.

Náklady

nábytek              91 400 Kč
stavební práce  28 360 Kč
osvětlení             7 650 Kč